Migrénes, vagy "csak" erős fejfájás kínozza? Ez alapján döntheti el
A fejfájás számtalan betegség kísérője lehet, ugyanakkor a fejfájást is kísérhetik olyan jellegzetes tünetek, melyek segíthetnek azonosítani, hogy mi is a bajunk.
Jó néhány esetben viszonylag könnyű beazonosítani, hogy mitől fáj a fejünk. A felső légúti gyulladásokat, fertőzéseket is kísérheti fejfájás, de sokkal jellemzőbb, hogy folyik az orrunk, köhögünk, lázasak vagyunk. Egy átmulatott éjszaka következménye pedig szinte mindig a másnaposság, és a hozzá tartozó, hasogató fejfájás.
Különböző fejfájás, különböző tünetek
A szakemberek megkülönböztetnek azonban úgynevezett elsődleges fejfájás típusokat, melyekre az a jellemző, hogy semmilyen más betegség, probléma, strukturális eltérés nem áll a kialakulásuk hátterében. Ez persze nem jelenti azt, hogy ne lennének igen fájdalmasak, vagy ne éreznénk magunkat rosszul tőlük, sőt! Természetesen előfordulhat, hogy bizonyos tényezők váltják ki (triggerelik) a fejfájást, de ezek nem betegségek.
A leggyakoribb elsődleges fejfájásoknak nagyon jellegzetes kísérő tüneteik lehetnek, melyek segítenek meghatározni a fejfájás típusát, ez pedig a megfelelő terápia meghatározásához is szükséges. Nem ugyanaz a gyógyszer hatásos például a migrénre, mint ami a tenziós fejfájásra. A gyógyszer mellett az életmód megváltoztatása is javíthat a beteg állapotán, de természetesen ehhez is ismerni kell a fejfájás típusát: a migréneseknél bizonyos ételek kiválthatják vagy felerősíthetik a tüneteket, így ezeket javasolt kerülni. Lássuk, milyen kísérő tünetei lehetnek a leggyakoribb fejfájástípusoknak!
Tenziós fejfájás
A tenziós fejfájást általában csak enyhébb mértékű fény- vagy hangérzékenység kíséri (a kettő együtt szinte soha nem jelentkezik), emellett ingerlékenység, koncentrálási zavarok, általános gyengeség és rossz közérzet lehet a jellemző. A tenziós fejfájásnál a fájdalom enyhe vagy közepes erősségű, tompa, és az egész fejet érinti: olyan, mintha körben valami összenyomná, összeszorítaná a fejünket.
Migrénes fejfájás
A migrénnek már jóval jellegzetesebb és súlyosabb tünetei lehetnek. A fájdalom intenzitása a közepestől a nagyon erősig terjedhet, általában csak a fej egyik oldalát érinti, és sokszor pulzálóként írják le. A migrént gyakran kíséri erős fény-, szag- és hangérzékenység, de már attól is rosszabbul lehet a beteg, ha csak megmozdítja a fejét. Szintén jellemző az erős hányinger, illetve a hányás. A migrénesek mintegy 30 százaléka számolt be arról, hogy úgynevezett aurát tapasztal meg a roham előtt vagy annak kezdetén: furcsa alakú, cikkcakkos fényeket, éles villanásokat, fényes, elmosódott vagy éppen teljesen sötét pontokat érzékelhetnek, de az aura időnként a hang- illetve a szagérzékélés átmeneti zavara is lehet, sőt egyéb furcsa érzésekkel, zavarodottsággal is járhat.
Féloldalas, homloktáji fejfájás vagy migrén? Így enyhítheti a fájdalmakat
Cluster fejfájás
A cluster fejfájás rendkívül erős, elviselhetetlen fájdalommal jár együtt (ez olyan mértékű lehet, hogy sok betegnek öngyilkossági gondolatai is lehetnek a rohamok idején), melynek jellege lehet éles, szúró vagy akár égető, és csak a fej egyik oldalán, a szem mögötti területre vagy a szem környékére, esetleg a halántékra koncentrálódik. A fejfájást általában legalább egy kíséri a következő tünetek közül: erőteljes orrfolyás, könnyezés, a szemhéj lefittyedése, a pupilla összeszűkülése, a szem vagy az arcbőr kipirosodása, izzadás. Ezek a tünetek szintén csak a fej egyik oldalán jelentkezhetnek. A hányinger, a fény- illetve hangérzékenység, a zavarodottság ritkábban jelentkezik ennél a fejfájástípusnál.
Olvasta már?
- Lüktető, erős fejfájás - így lehet csillapítani szakszerűen
- Elképesztő! Ilyen mindennapi dolgok is okozhatnak fejfájást
- Erős, nem szűnő fejfájás - helyzetek, amikor azonnal hívjon orvost
- Tenziós fejfájás vagy migrén? Ekkor forduljon orvoshoz
- Szaggató fejfájás, migrén: ezekre figyeljen, életmentő lehet
- Frontérzékeny, és fejfájás gyötri? Így enyhíthet a panaszain
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!
Egyik pillanatról a másikra elkezdett hasogatni a feje? Itt a lista, mi okozhatja!
Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!