Ezeket látta már?

Ha csomót vesz észre a hasán, feltétlenül forduljon orvoshoz- ezt a problémát jelezheti

has csomó oka sérv

A csomók miatt a legtöbben megrémülnek, mivel úgy gondolják, csakis rák lehet. Pedig a hason kialakuló dudor mögött más probléma is állhat.

A kis, ártalmatlannak tűnő dudor a küldök felett, sosem jelent jót - gyakran úgynevezett epigasztrikus sérv okozza a panaszt.

Mi az epigasztrikus sérv?

A sérv akkor fordul elő, amikor a test egy belső része, például a bél, átnyomja a környező izom vagy a szövetfal egy legyengült részét. Bár néha egyáltalán nem észrevehető, de sok esetben a szövet kidudorodhat és látható dudort képezhet.

Az epigasztrikus sérv akkor fordul elő, amikor a zsírszövet áthatol a hasfal egy olyan részén, amely legyengült vagy nem alakult ki megfelelően, rendszerint valahol a köldök és a szegycsont között. Általában meglehetősen kicsik és csak olyan tevékenységek során vehető észre, amelyek megterhelik a hasat, például köhögés vagy nevetés.

Ezekre a tünetekre figyeljen

Az epigasztrikus sérv túlnyomó többségének nincsenek tünetei. Ennek eredményeként előfordulhat, hogy csak véletlenül diagnosztizálják.

Vannak azonban olyan esetek, amikor az emberek enyhétől a súlyosig terjedő fájdalmat tapasztalhatnak a hasban.

Mi okozza?

Az epigasztrikus sérv csecsemőknél és kisgyermekeknél gyakori, de bármely életkorban kialakulhat. Pontos okuk nem ismert, bár vannak bizonyos tényezők, amelyek nagyobb kockázatot jelentenek annak kialakulására.

Bármely sérv kialakulásának kockázati tényezője lehet a nehéz emelés vagy más megerőltető tevékenység. Felnőttek epigasztrikus sérvének elsődleges kockázati tényezője a túlsúly vagy a terhesség; ezek egyaránt megterhelhetik a hasfalat.

A sérv kezelése

Általában három kezelési lehetőség létezik az epigasztrikus sérvben szenvedők számára, annak súlyosságától és helyétől, a személy általános egészségi állapotától és a fizikai aktivitás szintjétől függően.

Bár a sérv általában nem gyógyul magától, ha valaki nem érez fájdalmat, akkor a kezelés általában olyan egyszerű, mint a megfigyelés – az orvosok figyelemmel kísérik, hogyan alakul a sérv idővel. Ez a sérv külső méretének nyomon követésével és képalkotó tesztekkel, például ultrahanggal vagy CT-vizsgálattal tehető meg.

Ahol a sérv végül súlyos fájdalmat okoz, ott a műtét lehetősége. Ez lehet választható vagy sürgősségi eset, bár nagyobb valószínűséggel sürgős, ha az orvosok úgy gondolják, hogy a sérv elakadt vagy fojtó hatású.

A műtét során az orvosok bemetszést ejtenek a hasban, ahol a sérv található, és visszanyomják a helyére a kinyúló zsírszövetet. Ezután vagy összevarrják vagy öltések és műanyag háló kombinációjával zárják be a hasfalon lévő lyukat.

Összegezve

  • A dudorok, csomók nem csak rákot jelezhetnek.
  • Az epigasztrikus sérv akkor fordul elő, amikor a zsírszövet áthatol a legyengült hasfal egy részén.
  • A sérv általában nem okoz tüneteket.
  • A súlyosabb esetekben műtétre lehet szükség.
  • A kockázati tényezők közé tartozik a nehéz súlyok emelése, a túlsúly és a terhesség.

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Erős hasi és deréktáji fájdalmaim vannak, mi okozhatja? Az orvos válaszol

Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

alhasi fájdalom

Forrás: IFLScience
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához