Fájdalomterápia: magas nyomású oxigénkezelés
Hiperbárikus oxigénterápia a krónikus fájdalom ellen. A nagyszámú embert érintő, jelentős gazdasági terhet is jelentő krónikus fájdalmat leggyakrabban narkotikumokkal (például morfinnal) és nem kábító fájdalomcsillapítókkal (pl.: ibuprofen) kezelik. A szakértők nagy erőkkel kutatják a krónikus fájdalom kezelésének alternatív megoldásait.
Az egyik lehetséges módszer a hiperbárikus oxigénterápia (HBOT), mely során korlátozott ideig túlnyomás alatt álló oxigént lélegeztetnek be a beteggel. Az USA Élelmiszer és Gyógyszerellenőrzési Hivatala (FDA) bizonyos betegségek, például keszonbetegség és szén-monoxid mérgezés kezelésére már engedélyezte, kifejezetten a fájdalomkezelésre azonban még nem hagyták jóvá.
Yangmiao Zhang, a Raymond M. Quock laboratórium kutatója azt vizsgálta, hogy a hiperbárikus oxigénterápia gyakoriságának fokozása növeli-e a neuropátiás fájdalom csillapítását. Hím patkányok mancsán tesztelték a fájdalomküszöböt négy alkalommal. Huszonnégy órával az utolsó injekció után a patkányokat szobalevegővel (kontroll), vagy hiperbárikus oxigénnel kezelték 60 percig. A legtöbb hiperbárikus oxigénterápián (négyszer 60 perc) átesett egyedek átlagosan 7 nappal korábban épültek fel, mint azok a patkányok, amelyek csak egy kezelést kaptak.
Quock a Washington Állami Egyetem támogatásával készült kutatás összegzéseként elmondta, hogy míg a többi HBOT kutatás leginkább a gyulladásos mechanizmusokra összpontosít, a laboratórium kutatói szerint a HBOT az agyban hatva enyhíti a fájdalmat. A HBOT a neuropátiás fájdalmat csökkentő működésének vizsgálatával molekuláris célpontokat lehet feltárni az agyban, ami olyan új gyógyszerek kifejlesztéséhez vezethet, amelyek a krónikus fájdalom hosszú távú csillapítása érdekében ezekre a célpontokra hatnak.