Ezeket látta már?

Ha ilyen hirtelen fellépő fájdalmat érez, sürgősen forduljon orvoshoz!

fájdalomjelek, amikor orvoshoz kell fordulni

A fájdalom a szervezetünk figyelmeztető reakciója, amely jelzi, hogy működésében zavar vagy szövetkárosodás veszélye áll fenn.

Vannak könnyen azonosítható fájdalomtípusok, mint például az izomláz megerőltető fizikai aktivitás után vagy a hasfájás egy nehéz vacsora után, amelyek különösebb teendő nélkül hamar elmúlnak. Ha azonban hirtelen fellépő, minden eddiginél kínzóbb fájdalom jelentkezik, az komolyabb problémára utalhat.

7 fájdalomtípus, amelyekkel sürgősen orvoshoz kell fordulni

Legyen szó bármilyen egészségügyi problémáról, általában csak akkor fordulunk orvoshoz, amikor már fájdalmas tünetek jelentkeznek. Pedig a megelőzés fontos szerepet játszik az egészség megőrzésében, hiszen segítségével időben felfedezhetők az elváltozások, így elkerülhetők a komolyabb megbetegedések.

Rendkívül erős fejfájás

A hirtelen fellépő, intenzív fejfájás migrénre vagy cluster fejfájásra utalhat, de súlyos állapotok, mint agyi aneurizma megrepedés, agyvérzés vagy agydaganat jele is lehet. Ha előzmények nélkül, esetleg neurológiai tünetekkel együtt jelentkezik, azonnal menjünk kórházba vagy hívjunk mentőt. A tartós, gyakran visszatérő fejfájást is érdemes kivizsgáltatni.

Szorító érzés a mellkasban, torokban, vállban, karban vagy a gyomor területén

Ezek a területeken jelentkező hirtelen, erős fájdalmak, különösen ha nehézlégzéssel járnak, szívrohamra, tüdőembóliára, spontán légmellre vagy aorta berepedésre utalhatnak. Ha a fájdalom étkezéssel összefügg, vagy nyomásra jelentkezik, epekövesség, reflux vagy mozgásszervi probléma lehet az ok. Mellkasi panaszok esetén mindig javasolt orvosi konzultáció.

Fájdalom a hát alsó részén vagy a lapockák között

A hátfájás gyakran mozgásszervi eredetű, de szívrohamra, tüdőembóliára, hasi betegségekre vagy aorta repedésre is figyelmeztethet. Cukorbetegeknek, magas vérnyomásúaknak vagy keringési problémákkal küzdőknek különösen fontos komolyan venni ezt a fájdalmat.

Erős hasi fájdalom

A hasi fájdalmak lehetnek hirtelen vagy krónikusak. Ha intenzíven, elhúzódóan jelentkeznek, és hányingerrel, hasmenéssel vagy lázzal járnak, mielőbbi orvosi vizsgálat szükséges. Okozhatja epehólyag-, hasnyálmirigy-, vagy vakbélgyulladás, sérv, vesekövesség, gyomorfekély vagy méhen kívüli terhesség.

Fájdalom a vádliban

A mélyvénás trombózis gyakran az alsó végtag vénáiban alakul ki. Ha látszólag ok nélkül fáj a combunk vagy vádlink, a végtag duzzadt és piros, sürgősen forduljunk orvoshoz. A trombózis vérrögképződéssel jár, amely tüdőembóliát okozhat, ami életveszélyes.

Tűszúrás jellegű fájdalom a lábban

A lábban vagy lábfejben jelentkező tűszúrás-érzés cukorbetegségre, vitaminhiányra, alkoholizmusra vagy autoimmun betegségre utalhat. Ha tartósan fennáll vagy gyakran visszatér, javasolt egy alapos kivizsgálás.

Orvosi szempontból megmagyarázhatatlan fájdalmak

Ha minden lehetséges okot kizártak, de továbbra is fáj a fejünk, mellkasunk, hasunk vagy végtagjaink, pszichés eredetű fájdalomra gyanakodhatunk. Ez gyakori szorongás vagy depresszió esetén, így érdemes a lelki oldalát is megvizsgálni a panaszoknak.

A felsorolt fájdalomtípusok mellett számos egyéb probléma, mint elhúzódó alvászavar, allergiás tünetek, fáradékonyság, hőemelkedés vagy foltos hajhullás is megkeseríthetik a mindennapjainkat. Ilyenkor érdemes góckutatásra menni, mert a probléma olyan helyen is lehet, ahol nem okoz tüneteket. A testünk mindig jelez, ha baj van, nekünk pedig figyelni kell ezekre a jelekre és rendszeresen járni szűrővizsgálatokra.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Mellkasi fájdalom: ilyen, amikor a gyomorsav okozza, és nem a szíve

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

fájdalomcsillapítás

Forrás: Budai Egészségközpont
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához