Ezeket látta már?

Befagyott váll: a váll merevségét nem a hideg okozza

váll, fájdalom, vállfájdalom, terápia, kezelés, poszt-covid, tünetei

Beszédes neve ellenére a befagyott váll nem a hideg miatt alakul ki. A név jóval inkább a merev, beszűkült mozgásra vonatkozik.

Dr. Páll Zoltán a Fájdalomközpont sebésze, traumatológus, sportorvosa szerint megfelelően elrendelt kezeléssel hatékonyan lehet segíteni a középkorúak gyakori problémáján.

Az egyik vagy mindkét váll mozgása merevebbé válik

Sokan úgy gondolják, ha fájdalmas, akadályozott a válluk mozgása, azt egészen biztosan az ízületi gyulladás okozza. Holott ha csak a vállízületben jelentkeznek a panaszok, az könnyen lehet befagyott váll szindróma is, hiszen az arthritis általában több ízületet érint. Akkor gyanakodhatunk tehát befagyott vállra, ha az egyik vagy mindkét váll mozgása merevebbé válik, nehezebb vagy akár szinte lehetetlen a mozgatása és komoly fájdalom is jelentkezik. Sok esetben konkrét sérülés okozza a mozgási nehézséget, de feltételezhető, hogy az érintettek egy részénél a váll szöveteinek gyulladása áll a háttérben. Ilyenkor ugyanis a vállízületi tok begyullad és megvastagszik, nem csak fájdalmat okoz, de szűkül a hely vállban a mozgáshoz, így az irritáció csak fokozza a problémát. Az is megfigyelhető, hogy a befagyott váll szindróma gyakrabban jelentkezik szív- és pajzsmirigybetegeknél, cukorbetegeknél, Parkinson-kóros és stroke-on átesett pácienseknél, nőknél és 40 éves kor fölött.

Kezelés nélkül évekig megállhat a fájdalom

- A befagyott váll szindróma egyes esetekben magától is gyógyul, de az is előfordulhat, hogy évekig is fennmarad a merevség, a fájdalom. Mivel a szindrómának három fázisa ismert, ezek kapcsán váltakozhatnak a javuló és romló szakaszok. Az első fázisban a fájdalom egyre nő, nehezebbé válik a váll mozgatása, különösen éjszaka jelentkezik a gyötrő érzés. A második szakasz maga a befagyott váll fázis, amikor már nem fokozódik a panasz, de a váll merev, az ízület mozgása változó mértékben korlátozott. Az „olvadó” fázisban egyre könnyebbé válik a mozgás, néha belobban még a fájdalom, de lassan megszűnik a probléma – ismerteti dr. Páll Zoltán, a FájdalomKözpont sebésze, traumatológus, sportorvos.- Nem érdemes évekig várni a javulásra, nem muszáj hónapokig, évekig szenvedni a vállunk miatt, hiszen a pontos diagnózis alapján számos lehetőség nyílik a gyógyításra.

Az elsődleges cél természetesen a gyakran igen erős fájdalom csillapítása és az ízület mozgathatóságának növelése. Átmenetileg az olyan házilagos módszerek is segíthetnek, mint a hideg-meleg borogatás vagy a vény nélküli fájdalomcsillapítók, tartós megoldás azonban ezektől jellemzően nem várható. A helyi gyulladáscsökkentő injekció nagyszerű első lépés lehet a gyógyulás felé, hiszen gyorsan csökkenti a fájdalmat, így nagy megkönnyebbülést jelenthet a szenvedő páciensnek. Nagyon jó hatású lehet a lökéshullám kezelés, ami nem csak a konkrét panaszok csökkentésének eszköze, de az oki kezelésnek is fontos pillére. Aki pedig már találkozott a befagyott váll szindrómával vagy hajlamosító betegségekkel él, jól teszi, ha a kiújulás megelőzésére is hangsúlyt fektet. Ennek egyik elengedhetetlen eszköze a személyre szabott, funkcionális gyógytorna és az ebből a szempontból kockázatosabb sportok – tenisz, súlyemelést, dobó, hajító számok – körültekintő, szakszerű végzése, jó esetben sportorvos rendszeres kontrollja mellett.

Olvasta már?

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Vállfájdalom ellen gyógytorna: így enyhítheti a fájdalmat

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

orvos válaszol

Forrás: Fájdalomközpont
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához