Ezeket látta már?

Így csillapíthatja műtét nélkül az aranyér okozta fájdalmat

Aranyér kezelése csillapítható fájdalom műtét nélkül

Az orvos elárulja, mi mindent tehet a fájdalmak ellen.

Az aranyér egy tipikus civilizációs betegség, amivel sokan küzdenek. Több terápiás lehetőség is áll az orvosok és a betegek rendelkezésére, melyek lehetnek pusztán életmódbeli változtatások, de akár műtéti beavatkozás is, attól függően, milyen stádiumú aranyérrel állunk szemben. Dr. Baranyai László, a Trombózis és Hematológiai Központ sebésze az aranyér kezelésének lépcsőit mutatja be.

Életmódbeli változtatások segítenek az aranyér ellen

Az aranyér sok esetben a helytelen életmód következménye, így gyakran annak változtatásával, egy kicsit nagyobb odafigyeléssel megszüntethető a probléma. Ez azért is fontos, mivel az aranyeret sokszor a székrekedés, a keményebb széklet, az erőlködés okozza. Így tehát a kezelésében nagy szerepet játszik a széklet lazítása. Ezt diétával és rendszeres mozgással lehet elsősorban elérni.

“A fontos, hogy a beteg figyeljen oda a rostban dús táplálkozásra, a bőséges folyadékfogyasztásra, valamint arra, hogy rendszeresen mozogjon, hiszen az is serkenti a bélműködést. Sokszor már ez is elég a javuláshoz. Esetenként lehet segíteni székletlazítóval is, ám az csak tüneti megoldás lehet, az életmódváltást nem lehet kihagyni”- figyelmeztet a szakember.

Aranyér kezelése helyileg ható krémekkel

Több, helyileg ható készítmény is van forgalomban, melyek érösszehúzó, gyulladáscsökkentő, fájdalomcsillapító hatással bírnak. Attól függően, hogy külső vagy belső aranyérről van szó, léteznek krémek, kenőcsök és kúpok. Érdemes tudni, hogy magát a problémát nem szüntetik meg, csupán tüneti kezelésre szolgálnak, de ebben az esetben a panaszmentesség hosszú időre biztosíthatja a tünetmentességet is.

Szájon át szedhető gyógyszerek hatásai

Elsőre talán furcsának tűnhet, de léteznek szájon át szedhető tabletták az aranyeres panaszokra. Ezek a készítmények legtöbbször bátran alkalmazhatók krémek, kúpok mellett is, mivel remekül kiegészítik egymást. A gyógyszerek igen nagy segítséget nyújtanak a vénák tágulásának mérséklésében, erősítik az érfalat és a kötőszövetet. Aranyeres krízis és másodlagos vérzés esetén is ajánlják. Rossz oldaluk, hogy bár ritkán, de bélrendszeri mellékhatásokkal rendelkezhetnek

Nem műtéti beavatkozások

Előbbre haladottabb állapotban, amikor már nem segítenek az említett kezelési módszerek, ám műtétre még nincs szükség, az orvos rutin beavatkozással igyekszik megszüntetni az aranyeres csomókat. Az egyik ilyen módszer a gumigyűrűzés (Barron ligatura), melynél fájdalommentesen elszorítják a csomót egészen a tövénél, így az keringés hiányában leesik- mondja dr. Baranyai László, a Trombózis és Hematológiai Központ sebésze. A módszert leginkább másodfokú aranyeres csomók esetén javasolják. Nem műtéti terápia még az aranyér injekciózása (szkleroterápia) is, bár ezt ritkábban alkalmazzák.

Az aranyér műtéti kezelése

Harmad-és negyedfokú belső aranyeres csomóknál műtétre van szükség. Trombotizált külső aranyeres göböt ambuláns ellátásban meg lehet nyitni. A többi műtéti beavatkozáshoz kórházi befekvés indokolt, ahol sebészeti úton szüntetik meg az aranyeres csomót és a kitágult aranyeres párnákat. Mivel műtétről van szó, így szövődményekkel járhat (pl. fertőzések, székelési zavarok), ezért érdemesebb megelőzni ill. korábban tervezni a beavatkozásokat

Összegezve

  • Az aranyér kezelésének lehetőségei: életmódbeli változtatások, műtéti beavatkozás.
  • Az aranyér gyakran a helytelen életmód következménye.
  • A kezelés fontos része a széklet lazítása, diéta és a rendszeres mozgás.
  • Helyileg ható készítmények és orális tabletták is segíthetnek a tünetek enyhítésében.
  • A műtéti beavatkozás szükségessége az aranyér stádiumától függ.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!

Előrehaladott aranyér: tünetek, amik már a 4. stádiumra utalnak

Előrehaladott aranyér: tünetek, amik már a 4. stádiumra utalnak

Ingyenes tünetellenőrző: gyors segítség tünetek beazonosításához!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

vastagbélrák

Forrás: Trombózisközpont
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához