A wasabi-receptortól a fájdalomcsillapító gyógyszerekig
Újabb kutatások fellebbenteni látszanak a fátylat a fájdalomcsillapítás egyik titkáról. A kaliforniai egyetem fiatal kutatói azonosították a wasabi-receptornak nevezett fehérjét, amely kapcsolatban áll a fájdalomcsillapító-gyulladásgátló hatású gyógyszerekkel.
A TRPA1-nek nevezett receptorok az érző idegsejtek membránjában találhatóak. Érzékelik a külvilágból származó irritáló ingereket pl. a wasabi mustártól egészen a könnygázig bezárólag, de belülről származó fájdalomingerekre is reagálhatnak, főként ami szövetkárosodással és gyulladással kapcsolatos.
A kutatók speciális felvételeket készítettek a TRPA-receptorok három dimenziós felszínéről, amely rávilágít arra, hogyan kötődnek hozzájuk a gyógyszermolekulák.
A kutatók 6 éve kezdték munkájukat, akkor fedezték fel a "kapszaicin-receptor" szerkezetét (TRPV1). E receptor nemcsak a (pl. paprikában lévő) kapszaicinre reagál, hanem a hipertermiára, az extrém magas testhőmérsékletre is.
Az új képalkotó technika a krio-EM (elektronmikroszkópia). Működésének alapja, hogy a fehérjéket vizes oldatba helyezik, majd igen vékony jégrétegbe fagyasztják, olyan gyorsasággal, hogy a víz nem képes jégkristályok képzésére. Ez kritikus pont, a jég "üvegszerű" formátumot képez, a jégkristályok ugyanis károsítanák a fehérjék szerkezetét. Kicsit hasonló, mint a borostyánba kövült rovarok állapota.
A kutatók szerint az új módszer forradalmi átalakulást hozhat a receptorok működés közben való láttatása révén. "Tudtuk, hogy szerkezetileg milyen lehet a TRPA, de ez az elegáns struktúra meglepő volt, most már mondhatjuk, hogy láttam – és elhiszem."
http://www.sciencedaily.com/releases/2015/04/150408133042.htm