Ezeket látta már?

Rózsahimlő: ezek a tünetei

Betegségek
2019. december 27. 10:17
rubella, rózsahimlő, kiütés, tünetek

A rózsahimlő (rubella) vírusos eredetű fertőző megbetegedés, melynek lefolyása rendkívül enyhe is lehet, ugyanakkor időnként nagyon súlyos szövődményekkel kell számolni.

A rózsahimlő várandós kismamákra különösen veszélyes, mert vetélést vagy fejlődési rendellenességeket is okozhat.

A rózsahimlő kezdeti tünetei

A rózsahimlő enyhe lefolyású betegség, melynek tünetei, illetve súlyossága a beteg életkorától is függnek. Gyerekkorban az esetek mintegy 50 százalékában nem jár együtt tünetekkel, kamaszoknál, illetve felnőtteknél ez az arány alig 10 százalék.

A tünetmentesség, illetve a betegség korai szakaszára jellemző általános tünetek (általános rosszullét, gyengeség, köhögés, orrfolyás, hőemelkedés, étvágytalanság, hasmenés stb.) miatt nehezebben diagnosztizálható, más betegségekkel is könnyen összetéveszthető. Ez a „bevezető” szakasz általában néhány napig tart. Később a vírus a légutakat is megtámadja, és az immunrendszer fokozott működése miatt a nyirokcsomók is megduzzadhatnak.

Főként az áll alatti, a fül mögötti vagy a nyaki nyirokcsomók válnak duzzadttá és érzékennyé. A garatmandulák is megnagyobbodhatnak, ami nyelési nehézségeket vagy a nyeléskor jelentkező fájdalmakat okoz. A betegek egy részénél a szem is kipirosodhat, illetve kötőhártya-gyulladás alakulhat ki.

Rubeola: kiütések a bőrön

A fertőződést követő 14-21. napon, az első tünetek után nagyjából 3 nappal azonban megjelennek a bőrön a jellegzetes bőrtünetek, a kiütések. Először az arcon, majd a mellkason és a törzsön, végül a végtagokon is.

A kiütések halványpirosak vagy rózsaszínűek, a felületük sima, és enyhén kiemelkednek a bőrből. A babakorban, illetve kisgyermekkorban gyakori rubeola és bárányhimlő kiütései között lényeges különbség, hogy a bárányhimlő pöttyei folyadékkal telt hólyagocskák, míg a rubeola esetében ez nem így van.

Előfordulhat, hogy nagyobb foltokká állnak össze, de általában az egész érintett testrész beterítik az apró foltok. A kiütések szimmetrikusan helyezkednek el a testen.

Egyénenként nagyon eltérő lehet, hogy mennyi kiütés jelenik meg valaki testén, azonban a kiütések száma, az érintett bőrterület nagysága nincs közvetlen összefüggésben a kiütésekkel együtt járó erős, intenzív viszketéssel! A viszketés következménye az lehet, hogy a beteg elvakarja ezeket, a sebeken keresztül pedig baktériumok juthatnak a szervezetbe, felülfertőződést okozva. Ugyanakkor a kiütések néhány napon belül, nyom nélkül elmúlnak, nem marad utánuk heg vagy elszíneződés.

Ilyen súlyos szövődményei lehetnek a bárányhimlőnek - kattintson tovább!

A kamaszoknál, illetve felnőtteknél általában jóval súlyosabb a betegség lefolyása, és a korábban felsorolt tünetek mellett gyakori lehet az ízületi fájdalom is. Ez a legtöbbször a felnőtt nőket érinti. A csukló és kéz ízületeinek fájdalma akár több hétig is megmaradhat, sőt az is előfordulhat, hogy valakinél évekig elhúzódik a teljes gyógyulás.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# rózsahimlő # rubella # várandós kismama # várandós # terhesség # kiütés # tünet

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés