Ezeket látta már?

Világos, agyagszínű széklet - tudja meg, mikor érdemes miatta aggódni

világos fehér széklet oka

Ijesztő, amikor más színű székletet látunk a WC-ben. Tudja meg, mit jelenthet az, ha a szokásosnál világosabbá válik a végtermék!

Az emésztőrendszer működésének zavarai gyakran megmutatkoznak a széklet színében is. Az aggodalomra okot adó fehér vagy agyagszínű széklet mögött több tényező is húzódhat - például az étrend, fertőzés, de az is előfordulhat, hogy valamilyen komolyabb alapbetegség, pl. májprobléma áll a hátterében. Éppen ezért azok, akiknél tartósan fennáll a probléma, mindenképpen forduljanak orvoshoz!

Hogy mik lehetnek az okai?

Miért válik világossá a széklet?

Először is érdemes tudni, hogy az emésztési folyamatban igen fontos szerepet tölt be az epehólyag, a máj és a hasnyálmirigy is. A májban termelődő epe a zsírok lebontásához nélkülözhetetlen vegyület. Ez egy sárgás, barnás, zöldes színű folyadék, amely lehetővé tesz a zsírok felszívódását a szervezetben. Az epe egyik összetevője a bilirubin - ez felelős a széklet barna színéért.

Ebből következik, hogy ha nem termelődik vagy választódik ki elegendő epe, úgy a széklet a bilirubin hiánya miatt világossá vagy agyagszínűvé válik. A problémának számos oka lehet, ám többségük a máj vagy az epehólyag működési zavaraival kapcsolatos.

Giardiasis fertőzés

A giardiasis egy fertőző betegség, amelyet a Giardia lamblia nevű parazita okoz, mely széles körben terjedhet szennyezett víz, élelmiszer vagy talaj révén. Főleg emésztőszervrendszeri tüneteket okoz, például hányingert, hányást, hasi panaszokat, valamint ekkor a széklet világossá (főleg sárgássá), valamint fényessé válik. Kezelése elsősorban parazitaellenes gyógyszerekkel történik.

Epehólyag betegségei

A gyomor jobb felső részén lévő epehólyag igen fontos szerepet játszik az emésztésben, az epe tárolásában. Az emésztési folyamat során az epehólyag az epevezetéken keresztül juttatja az epét a belekbe, ahol az segíti a zsírok lebontását. Az epehólyag különböző betegségei jelentős változásokat okozhatnak a széklet színében.

Leggyakoribb probléma az epekő, ami elzárhatja az epevezetéket, gátolva ezzel az epe normális áramlását. A széklet ilyenkor világossá válik, mivel a bilirubint tartalmazó epe nem jut el a belekbe, így nem tudja a székletet annak jellegzetes barna színével megfesteni.

Májbetegségek

A máj működési zavarai jelentősen befolyásolják az epeképződés folyamatát, hiszen annak termelése a májban történik, ahol a májsejtek (hepatociták) kiválasztják a bilirubint, epesavakat, koleszterint, fehérjéket.

Amikor a máj károsodik, ezek a hepatociták nem képesek megfelelően működni, ami komoly hatást gyakorol epetermelésre és így az egész emésztőrendszerre.

A májbetegségek közül a következők okoznak a leggyakrabban világos székletet:

  • hepatitis
  • májcirrózis
  • májrák
  • alkohol okozta májkárosodás
  • májgyulladás (akár gyógyszer, gyógynövény okozta)

Hasnyálmirigy problémák

A hasnyálmirigy betegségei miatt nem választódik ki elegendő hasnyálmirigynedv az emésztőrendszerbe - ez megzavarhatja annak normál működését, aminek következtében az étel túl gyorsan halad át a bélrendszeren, és emiatt a széklet halvánnyá és zsírossá válhat.

A hasnyálmirigy gyakori problémái közé tartozik a hasnyálmirigy-gyulladás és a hasnyálmirigyrák. Mindkét betegség sárgasággal is járhat és a következő tünetek jelentkezhetnek:

  • halvány és zsíros széklet
  • sötét színű vizelet
  • a szemfehérjék sárgás elszíneződése

Milyen vizsgálatokra számíthat világos színű széklet esetén?

  • májfunkciós tesztek (vérvizsgálat)
  • hasi ultrahang
  • vérvizsgálat (fertőzés kimutatására)
  • ERCP vizsgálat (Az epe- és hasnyálmirigy-vezetékek endoszkópos vizsgálata)
  • MRI/CT

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!

Sárgás, szürkés, sötét? Más-más betegségre utal a széklet színe

Sárgás, szürkés, sötét? Más-más betegségre utal a széklet színe

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

széklet

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához