Mit tegyünk, ha túlettük magunkat? A legjobb gyógyszerek gyomorfájás és puffadás ellen
Ha hirtelen túl sokat eszünk, könnyen megterhelhetjük a gyomrunkat. Milyen gyógyszerek segíthetnek, és hogyan szedjük őket?
A hirtelen, nagy mennyiségű étellel való megterhelés egy egészséges emésztésű ember szervezetét is próbára teszi. A bőséges ünnepi fogások, kiváltképp a zsíros, fűszeres, laktató ételek mindenki számára nehéz falatot jelentenek. Ezeknek a testes fogásoknak a túlzott mértékű fogyasztása megterheli a szervezetet.
Enzimpótlásra van szükség
Az emésztőenzimek, az epe és a hasnyálmirigy enzimei nem képesek a zsír-, fehérje- és szénhidrátbontó feladatukat kielégítő mértékben ellátni, és jelentkeznek a „túlevés” okozta gyomor- és bélproblémák. Az emésztés elősegítése érdekében külső segítségre van szükség, pótolni kell azt, ami a szervezetből hiányzik: az emésztőenzimeket.
Alkalmanként szükséges lehet egy-egy emésztést elősegítő készítmény alkalmazása, és a karácsonyi „túlevés” is lehet ilyen alkalom. Az emésztést elősegítő készítmények azt pótolják, amiből kevés áll rendelkezésre a szervezetben: általában több emésztőenzimből álló, állati (sertés) eredetű enzimkeveréket tartalmaznak.
Az enzimkeveréknek nincs direkt görcsoldó, puffadásgátló, savcsökkentő vagy hányingert csillapító hatása, azonban a táplálék emésztése révén – közvetett módon –oldja a feszülés, puffadás okozta fájdalmakat, mérsékli a hányingert.
Milyen szer hatásos?
A pankreatin nevű enzimkeverék több készítmény összetevői között szerepel. A keverék fehérjéket bontó proteázt, szénhidrátokat bontó amilázt és zsírbontó lipázt tartalmaz.
Ezeknek a készítményeknek a hatóanyagtartalmát általában ún. enzimegységben adják meg. A gyógyszerek nevében és a csomagolásán általában a lipáz-aktivitásra utaló szám szerepel (pl. 10000 vagy 25000 Ph. Eur. E),- minél magasabb ez a szám, annál erősebb hatású táplálékbontó aktivitásra lehet számítani.
A hatás érdekében szétrágás nélkül, vízzel kell bevenni
Az emésztőenzimes - vény nélkül is megvásárolható - patikaszerek általában filmbevonattal rendelkező tabletták, bevonatos drazsék, illetve speciális, bélben oldódó szemcsékkel töltött kapszulák. Ezeket a patikaszereket úgy tervezték, hogy a hatóanyagtartalmuk a bélben váljon szabaddá,- ott, ahol szükség van az emésztőenzimekre. Ebből következik, hogy amennyiben ezeket a gyógyszereket szétrágja a beteg, akkor már a szájüregben vagy a gyomorban szabad formában lesznek jelen a hatóanyagok, így a várt terápiás hatás elmaradhat.
Tilos tehát a szétrágás! Megjegyzendő emellett, hogy az emésztőenzimeket tartalmazó készítményeket bőséges mennyiségű, legalább egy pohárnyi vízzel kell lenyelni – étkezés közben vagy után. Túlevés esetén kapcsán a mindennapi gyakorlatban étkezés utáni bevételről van szó.
Egyszer-egyszer belefér
- Alkalmanként, ünnepi ebédek vagy vacsorák féktelenre sikerült étkezései után beve(t)hetők az emésztőenzimeket tartalmazó, emésztést segítő szerek. Amennyiben azonban az emésztési problémák rendszeressé válnak, vagy azok már a szokásos, „light” fogásokat követően is jelentkeznek, javasolt orvossal konzultálni a probléma okának kiderítésére.
Összegezve
- A hirtelen túlevés megterhelheti a gyomrot és az emésztőrendszert.
- Az emésztést elősegítő készítmények segíthetnek a túlzott étkezés okozta gyomorproblémák enyhítésében.
- Ezek a készítmények több emésztőenzimből álló, állati eredetű enzimkeveréket tartalmaznak.
- Az emésztőenzimes készítményeket bőséges mennyiségű vízzel kell lenyelni étkezés után.
- A gyógyszerek szétrágása vagy bélben való oldódásának megakadályozása fontos az optimális hatás eléréséhez.
Olvasta már?
- Gyomorfekély diéta: ezek a tiltólistás ételek, italok
- Gyomorfekély: ezek a hétköznapi rossz szokások bajt okozhatnak
- Ezek a gyomorfekély leggyakoribb tünetei: a puffadás az egyik jel
- Gyakori puffadás, rossz emésztés, hasfájás - ezek a gyomorrák korai jelei
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!
Attól, hogy a szomszédnak bevált, ránk másképp hathat - ezért nem jó mindenkinek ugyanaz a gyógyszer