Ezeket látta már?

Torokfájás: ilyen, amikor nem megfázás, hanem reflux okozza

Betegségek
2025. március 29. 09:24
torokfájás, megfázás, reflux

A reflux nemcsak gyomorégést, de torokfájást is okozhat.

A gyomorégés népbetegség, sokan mégis elhanyagolják a kezelését, vagy ha néma reflux-ban szenvednek, a jellegzetes tünetek hiányában nem is ismerik fel időben a betegséget. Dr. Sárdi Krisztina gasztroenterológust, a Budai Allergiaközpont orvosát a reflux és a légúti tünetek közti kapcsolatról kérdeztük.

A reflux jellegzetes tünetei

Nyelőcső- és gyomorégés, szegycsont mögött jelentkező fájdalom, rossz, savanyú szájíz, kellemetlen lehelet, böfögés, hányinger – mind a reflux figyelmeztető tünetei. A panaszok megjelenésének oka, hogy a savas gyomortartalom visszajut a nyelőcsőbe, ahol az érzékeny nyálkahártyát irritálja.

A reflux okai

  • A stresszes, rohanó, a rendszeres étkezésekre nem ügyelő életvitel nagymértékben szerepet játszik a tünetek megjelenésében. Ha nem többször kis adagokat, hanem egyszerre nagyobb mennyiségeket eszünk, ha az étkezéseink szénhidrátokban és zsírban gazdagok, ha esténként rendszeresen teli hassal fekszünk le, számíthatunk a gyomorégés megjelenésére.
  • A túlsúly szintén növeli a kialakulásának kockázatát, a dohányzás vagy a túlzott alkohol fogyasztás pedig rontja a tüneteit.
  • Az erős, fűszeres ételek, a koffein és a mentol is képes elernyeszteni a gyomor záróizmot, ezáltal elősegítik a savas gyomortartalom visszaáramlását.
  • A paradicsom, a citrusfélék és a szénsavas üdítők pedig a gyomorsav termelése révén súlyosbítják a tüneteket.
  • Sok esetben a panaszok megjelenése összefügg valamilyen gyógyszer szedésével, például asztmaellenes szerek, vérnyomás csökkentők és fájdalomcsillapító szerek is okozhatnak ilyen mellékhatást.
  • A reflux hátterében egyéb betegségek is meghúzódhatnak. Jelentkezhet meglévő rekeszsérv mellett, de pszichés problémával (stressz, depressziós, szorongás) is összefügghet a kialakulása. Nagyon gyakran van jelen Helicobacter fertőzés is a hátterében.

Légúti betegségeket is okozhat

A gyomorsav nemcsak a nyelőcsőben okoz elváltozásokat, de a garatba feljutva légzőszervi tüneteket is produkálhat. Nagyon gyakran ez áll a krónikus, száraz köhögés hátterében, de képes tartós orrmelléküreg-gyulladást és annak következtében akár orrpolipot is okozni. Tartós rekedtség, torokfájás, torokköszörülés hátterében is állhat a gyomorsav irritáló hatása, mely akár a garatból még a fülkürtbe is bekerülhet, középfülgyulladást okozva. Asztmás betegek esetében pedig mindenképp fontos a reflux kezelésével is foglalkozni, hiszen két, egymást kölcsönösen provokáló betegségről van szó.

Néma reflux is lehet a háttérben

A betegség felismerését nehezíti, hogy a reflux esetében akár el is maradhatnak a tipikus tünetek. Néma reflux esetén lehet a száraz köhögés, vagy a torokban gombócérzés a beteg tünete, a jellegzetes gyomorégés, savas felböfögés nem jelentkezik. Ilyenkor is érdemes azonban a reflux lehetőségét is kivizsgáltatni, mert a légúti tünetek, visszatérő betegségek is csak akkor szűnnek meg, ha az azokat kiváltó okot, a gyomorégést kezeljük.

Hogyan lehet megkülönböztetni a reflux okozta torokfájást a megfázástól?

A reflux okozta torokfájás és a megfázás közötti különbségek több szempont alapján megkülönböztethetők. A reflux esetén égő érzés jelentkezik a torokban, különösen nyeléskor, és gyakran savas ízt érezhetünk a szájban. Ez a fájdalom gyakran éjszaka vagy fekvő helyzetben súlyosbodik, illetve étkezés után is jelentkezhet. Ezzel szemben a megfázás során a torokfájás húzós, fájó érzéssel jár, amely gyakran társul orrfolyással, tüsszögéssel és köhögéssel. A megfázás állandó fájdalmat okoz, amely nem függ az étkezés idejétől vagy a testhelyzettől.

Kísérő tünetek is különböznek: mint már említettük, reflux esetén gyomorégés, és hányinger jelentkezhet, míg a megfázás orrfolyással, tüsszögéssel, köhögéssel, fejfájással és fáradtsággal járhat. Az időtartam is eltérő: a reflux hosszabb ideig fennállhat és gyakran visszatér, míg a megfázás általában egy-két héten belül elmúlik.

A kezelésre adott válasz is információt nyújt: a reflux esetén savlekötők és protonpumpa-gátlók segíthetnek, míg a megfázásnál fájdalomcsillapítók, antihisztaminok és nyálkahártya lohasztók enyhíthetik a tüneteket.

Összegezve

  • A reflux okozhat gyomorégést és torokfájást is.
  • A reflux tünetei lehetnek: szegycsont mögötti fájdalom, savanyú szájíz, kellemetlen lehelet.
  • A gyomorsav visszajutása a nyelőcsőbe légzőszervi tüneteket is okozhat.
  • Néma reflux esetén hiányozhatnak a tipikus tünetek, például a gyomorégés vagy savas felböfögés.
  • A reflux kezelése fontos lehet a légúti tünetek, visszatérő betegségek esetén.
Gombócérzés a torokban: így is jelezhet a reflux betegség
Ez a cikk is érdekelheti

Gombócérzés a torokban: így is jelezhet a reflux betegség

EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: Budai Allergiaközpont
# reflux betegség # gyomorégés # köhögés # torokfájás # reflux # Megfázás # nátha

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés