Kutatók elárulták, mennyi székletürítés lenne az ideális és azt is, hogy miért
Napi egy? Kétnaponta? Esetleg egy nap többször? Cikkünkből kiderül!
A széklet igen sokat elárul egészségi állapotunkról, ezért érdemes nézni a színét, állagát, valamint azt, hogy hányszor járunk miatta WC-re. Bizonyára tudja, hogy sem a túl ritka, sem a túl gyakori székletürítés nem ideális. De vajon mit mondanak a szakértők? Heti hány alkalom az egészséges? Egy friss kutatásból kiderült.
A Washington állam kutatói több mint 1400 egészséges felnőtt életmódbeli szokásait vizsgálták, beleértve azt is, hogy hány székletürítést végeznek egy héten.
A tudós csapat négy csoportra osztotta a részvevőket:
- székrekedéssel küzdők (heti egy vagy két székletürítés)
- alacsony normál (heti 3-6 székletürítés)
- magas normál (1-3 székletürítés naponta)
- hasmenés (napi háromnál több széklet)
A kutatók széklet- és vérmintákat gyűjtöttek tőlük, valamint érdeklődtek tőlük testmozgásukról, életmódjukról, táplálkozási szokásairól, valamint mentális egészségükről és stressz szintjükről.
Mi az ideális mennyiség?
A szakemberek azt találták, hogy az ideális székletürítés száma napi egy-két alkalom – ezt főleg azok tudták produkálni, akik rostban gazdag étrendet követtek, rendszeresen mozogtak és elegendő folyadékot fogyasztottak.
Ugyanakkor hozzátették, hogy az életkor, a nem és a BMI szignifikánsan összefügg a székletürítés gyakoriságával. Különösen a fiatalabbaknál, a nőknél és az alacsonyabb BMI-vel rendelkezőknél ritkább a székletürítés.
Megállapították azt is, hogy azok szervezetében, akik naponta háromnál többször székelnek, nagyobb valószínűséggel fordulnak elő toxikus bélbaktériumok, amelyek szervkárosodásokat és kóros mentális egészségi állapotokat generálhatnak. Náluk nagyobb valószínűséggel megy végbe fehérjeerjedés a bélben, melynek során a mérgező baktériumok lebontják a szénhidrátokat és a cukrokat.
Ugyanez igaz azokra is, akik székrekedéssel küzdöttek.
Ezért nem jó, ha túl sokáig marad a széklet a belekben
- Ha a széklet túl sokáig marad a bélben, a mikrobák az összes rendelkezésre álló élelmi rostot felhasználják, amit hasznos, rövid szénláncú zsírsavakká fermentálnak. Ezt követően a bél mikrobiom átvált a fehérjék fermentálására, amely során számos méreganyag termelődik, amik a véráramba is bejuthatnak – mondta Johannes Johnson-Martinez, a tanulmány vezető szerzője.
A baj az, ha minél több baktériumnak kell táplálék fehérjeforrására támaszkodnia a rostok helyett, annál több lesz a fehérjét preferáló baktérium, és kevesebb a jótékony rostfogyasztó baktérium.
Vese-és májbetegséghez vezethet a túl gyakori és a túl ritka székletürítés
A kutatók megállapították, hogy a krónikus székrekedés – heti két vagy kevesebb székletürítés – a csökkent veseműködéssel van összefüggésben, míg a hasmenés – naponta négynél több székletürítés – a májműködés romlásával.
- A mikrobák elkezdhetik lebontani a nyálkahártyát, amikor táplálékot keresnek, így a bél „szivárgóvá” válhat. Ez lehetővé teszi a bélből származó, más szervekre mérgező baktériumok és anyagcseretermékek kijutását, melyek gyulladást okozhatnak, sőt, szív-, máj- és vesebetegséghez is vezethet - mondta Dr. Phillipp Hartmann, a gyermek-gasztroenterológus adjunktusa az NBC News-nak.
Összegzés
- Az egészséges székletürítés napi egy-két alkalom.
- Rostban gazdag étrend, rendszeres testmozgás és elegendő folyadék segíthet ebben.
- Az életkor, a nem és a BMI összefügg a székletürítés gyakoriságával.
- Naponta háromnál többször székelők szervezetében nagyobb valószínűséggel vannak toxikus bélbaktériumok.
- A krónikus székrekedés csökkent veseműködéssel, míg a hasmenés a májműködés romlásával van összefüggésben.
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!