Ezeket látta már?

Ha ilyen a széklete, mindenképp forduljon orvoshoz!

széklet, orvos, forduljon, betegség

A széklet színe és állaga fontos jelzéseket adhat egészségi állapotunkról.

Ahány ember, annyi széklet: mindenféle formában és méretben létezik és attól függően, hogy mit ettünk, mennyit ittunk vagy, hogy éppen mik történnek az életünkben, könnyen megváltoztathatják a kinézetét

- A székletürítés emberről emberre változik az étrendtől, a fizikai aktivitástól, az elfogyasztott víz mennyiségétől és a gyógyszerektől függően – mondta M. Nuri Kalkay gasztroenterológus.

Általában mindenki megszokta, hogy milyen színű és állagú a sajátja, így némi riadalmat kelthet az, ha attól eltérőt tapasztalunk – főleg akkor, ha nem változtattunk semmit a táplálkozásunkban. Lássuk, milyen széklettel érdemes orvoshoz fordulni!

Fekete széklet

Az emberek többsége megijed, amikor a székletük sötét, csaknem fekete. Nem hiába, hiszen ha fekete (nem csupán sötétbarna), az komoly problémát is jelezhet, ugyanis általában a nyelőcsőből, a gyomorból vagy a vékonybélből származó vér teszi ilyen színűvé a végterméket. Éppen ezért ekkor mihamarabb forduljon orvoshoz! Érdemes azonban tudni, hogy a vastartalmú étrendkiegészítők miatt is lehet sötét a széklete (bár ekkor inkább egészen sötétzöld). De ezen kívül a bizmut- készítmények is okozhatnak, azoktól is majdnem feketének tűnhet.

Élénk vörös vér a székletben

Bár szintén vérzés okozza, ám ekkor friss vért jelez. Ezt tapasztalhatja akár önmagában a WC-papíron, akár a WC-ben lévő vízben, akár magán a székletén. Ilyenkor a tünet általában az anális csatornából származó vérzésre vagy a végbél károsodására utal. Okozhatja például aranyér, az anális repedések, a végbélpolipok, vagy súlyos esetben végbélrák. Hogy kiderüljön, mi is áll a hátterében, érdemes orvoshoz fordulni.

Cseresznyebarna széklet

Ha ilyen színű a széklete, akkor valószínűleg hígabb is, valamint kellemetlen szaggal párosul. Ez szintén vérzés jelezhet, méghozzá vékonybél végéből vagy a vastagbélből. Okozhatja például divertikulózis, mely egyfajta zsákszerű kiöblösödés, melyben a székletdarabok felgyűlhetnek és ez fertőzést, gyulladást okozhat.

Halvány, olajos, bűzös széklet

Kinézete a székletben lévő felesleges zsírnak köszönhető - ezt steatorrhoea-nak hívják. A zsírfelszívódás zavarát jelzi a probléma, így ekkor megnő a zsírban oldódó vitaminok hiányának kialakulásának kockázata. Igen gyakran felszívódási zavarokkal, hasnyálmirigy-elégtelenséggel és epebetegséggel jár együtt.

Nyálka a székletben

Ennek általában a belek gyulladása az oka, melyet kiválthatnak gyulladásos bélbetegségek, például fekélyes vastagbélgyulladás vagy Crohn-betegség. Ekkor a széklet vékony ceruza, illetve tuskószerű is lesz. Nyálkás végterméket kiválthat még bakteriális fertőzés vagy IBS is, melyek gyulladásos állapotot generálnak.

Kemény/ritka széklet

Bár az esetek többségében ez nem utal súlyos problémára, hiszen általában a rost hiánya, valamint a túl kevés folyadékfogyasztás okozza. Ám fontos tudni, hogy a panaszt azonban gyógyszerek, sőt, bélelzáródás vagy akár vastagbélrák is okozhatja. Éppen ezért, ha a nem enyhül, vagy 50 éves kor után kezdődik, forduljon orvoshoz, aki eldönti, szükség van-e vizsgálatokra.

Laza, vizes, gyakori széklet

Ezek a hasmenés jelei, melyet általában ételmérgezés vagy fertőzés okoz, de kiválthatja még laktózintolerancia, IBS, gyulladásos bélbetegség vagy a cöliákia.

Orvoshoz akkor érdemes fordulni, ha a hasmenés két hétnél tovább tart, rossz közérzettel, kiszáradással, illetve fogyással párosul. Ilyenkor az orvos vérvizsgálatok, székletvizsgálat és kolonoszkópia elvégzésével keresik meg a hasmenés okát.

Összegezve

  • Sötét, fekete széklet erős vérzésre utalhat a nyelőcsőből, gyomorból vagy vékonybélből.
  • Véres széklet esetén forduljunk orvoshoz, mert lehet aranyér, végbélpolipok vagy akár végbélrák is.
  • Hígabb, kellemetlenül szagló széklet fertőzést vagy gyulladást jelezhet a vékonybélben vagy a vastagbélben.
  • Nyálkás széklet gyakran bakteriális fertőzés, IBS vagy gyulladásos bélbetegség jele lehet, de akár vastagbélrák vagy bélelzáródás is okozhatja.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!

Véres széklet: ebből lehet tudni, hogy daganat okozza

Véres széklet: ebből lehet tudni, hogy daganat okozza

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

széklet

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához