Mindenképp forduljon orvoshoz, ha ilyen a széklete
Tudja meg, mit jelent, ha az alábbi változásokat tapasztalja a székletében.
A széklet rendszeres megfigyelése fontos információkat nyújthat az egészségünkről, különösen a bélrendszer állapotáról. A szín, állag vagy formaváltozások jelezhetik a bélrendszerben kialakuló betegségeket és tájékoztatást adhatnak az emésztési folyamatokról. A rendszeres megfigyelés lehetővé teszi, hogy időben észleljük a szokatlan változásokat és azok következményeit, majd szükség esetén konzultáljunk orvosunkkal. Ez az egyszerű mindennapi gyakorlat hozzájárulhat az általános egészségi állapot fenntartásához és a komolyabb problémák megelőzéséhez.
Fekete vagy kátrányos széklet
Jeffery M. Nelson, a Baltimore-i Mercy Medical Center Gyulladásos Bél- és Kolorektális Betegségek Központjának sebészeti igazgatója szerint, ha a széklet fekete, nem csak sötétbarna, akkor aggodalomra adhat okot. Ez azt jelentheti, hogy vérzés történik a felső GI-traktusból, például a nyelőcsőből, a gyomorból vagy a vékonybélből. Néhány kivétel van: például, ha vas-kiegészítőket szed, a széklete sötétzöldnek is tűnhet, szinte feketének. Hasonlóképpen, ha bizmut tartalmú gyógyszert vett be, szintén feketének tűnhet. Ha bizonytalan, mindig érdemes orvoshoz fordulni - írja a HuffPost.
Élénk vörös vér a székletben
Ha vért talál a székletében, akár a WC-papíron, a vízben, vagy csíkosan a székletben, az az anális csatornából vagy az alsó végbéltájékról származó vérzésre utalhat.
Az élénkvörös vér a székletben komoly egészségügyi problémákra utalhat. Gyakori oka lehet: aranyér, anális repedés, vastagbél polipok. Érdemes tudni, hogy a kolorektális rák szintén okozhatja a problémát, akárcsak a gyulladásos bélbetegségek, valamint bizonyos bakteriális fertőzések.
Gesztenyebarna széklet
Ha a széklet gesztenyebarna színű, valószínűleg folyékonyabb, és kellemetlen szaggal párosulhat. Ez vérzést jelezhet a vékonybélből vagy a vastagbél vége felől. Oka lehet például a béltasakok gyulladása (divertikulózis) és az erek rendellenes összekapcsolódása (arteriovenosus malformációk).
Halvány, olajos, bűzös széklet
A halvány, olajos, bűzös széklet zsíremésztési vagy felszívódási problémákra utalhat. Ennek oka lehet epeprobléma, például epehólyag-kő vagy epevezeték elzáródás, ami miatt nem jut elegendő epe a belekbe. Hasnyálmirigy-betegségek, mint a gyulladás vagy elégtelenség, szintén zsíros széklethez vezethetnek az elégtelen enzimtermelés miatt. Cöliákia (gluténérzékenység) és gyulladásos bélbetegségek (pl. Crohn-betegség) is megnehezítik a tápanyagok felszívódását. Emellett bizonyos fertőzések és gyógyszerek szintén ilyen székletet eredményezhetnek.
Szokatlan székletürítés
A tested megszokásból működik, ezért ha az általában sima, hosszú, kolbászszerű széklet hirtelen más méretű vagy alakú lesz, érdemes orvoshoz fordulni. Karen Soika, a Connecticut állambeli Greenwich általános sebésze szerint a vékony ceruza- vagy tuskószerű széklet gyulladásos állapotokat, például Crohn-kórt vagy fertőzést jelezhet. Ha a széklet konzisztenciája vizessé vagy hasmenéssé változik, az irritábilis bélszindrómára (IBS), fertőzésre vagy gyulladásos bélbetegségre, például fekélyes vastagbélgyulladásra utalhat. Az IBS és fertőzések székrekedést is okozhatnak.
Nyálka a székletben
Nyálka jelenléte a székletben általában bélgyulladásra utal. Peyton Berookim, Los Angeles-i gasztroenterológus szerint ez gyulladásos bélbetegségek, például fekélyes vastagbélgyulladás vagy Crohn-kór esetén fordul elő, de bakteriális fertőzés vagy IBS által okozott gyulladás is lehet. Vérrel vagy hasi fájdalommal járó nyálka esetén orvosi ellátás szükséges.
Kemény vagy ritka széklet
A kemény vagy ritka széklet székrekedést jelez, amely általában a rost hiánya és az alacsony vízbevitel következménye. Székrekedést gyógyszerek, bélelzáródások vagy ritkán vastagbélrák is okozhatnak. Jack Braha, a Brooklyn Gastroenterology and Endoscopy Associates gasztroenterológusa szerint a székrekedés kezelése rost- és vízbevitel növelésével kezdődik. Az ajánlott napi rostbevitel legalább 25 gramm. A hashajtók vény nélkül kaphatók, de ha a tünetek nem enyhülnek gyorsan, vagy 50 éves kor után jelentkeznek, fontos orvosi tanácsot kérni.
Laza, vizes vagy gyakori széklet
A hasmenés gyakori rossz étel elfogyasztása vagy fertőzés következtében, és általában nem tart tovább egy hétnél. Ha a hasmenés két hétnél tovább tart, vérzéssel, fogyással vagy éjszakai tünetekkel jár, érdemes orvoshoz fordulni. A gasztroenterológusok vér- és székletvizsgálatokkal, valamint kolonoszkópiával keresik a hasmenés okát. Laktóz intolerancia, irritábilis bél szindróma, gyulladásos bélbetegség vagy cöliákia is lehet az ok.
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!
Ezt a betegséget is jelezheti az, ha nyálkás a széklete