Ezeket látta már?

Az orvos elárulja, vajon normálisak-e székelési szokásai

székelés szokás normális széklet

A gasztroenterológus olyan kérdéseket válaszol meg, melyeket sokaknak kínos feltenniük az orvosuknak.

Vajon túl gyakran megyek WC-re? Vagy túl ritkán? Jó a formája? Miért viszket utána a hátsóm? A székletürítéssel kapcsolatban sokak fejében számos kérdés meg szokott fordulni, ám nem biztos, hogy az orvosuknak is felteszik, így ezek általában megválaszolatlanul maradnak. Egy gasztroenterológus azonban összeszedte és megválaszolta a The Sun magazinnak a leggyakoribbakat.

Milyen gyakran menjek WC-re?

Sokakat érdekel, hogy vajon túl gyakran vagy túl ritkán mennek-e mosdóba. Bár általánosságban elmondható, hogy normálisnak maximum a napi háromszori, minimumnak pedig a háromnaponkénti székelést tartják, ám valójában az számít normálisnak, amit az illető általában tapasztal, ami az adott emberre jellemző. Bajt akkor lehet, ha hirtelen változás következik be addigi székelésében. Forduljon orvoshoz, ha több héten keresztül sokkal gyakrabban vagy ritkábban jár WC-re, mint korábban - ez ugyanis vastagbélrák jele is lehet.

Miért kell székeléskor erőlködnöm?

Ez akkor fordulhat elő, ha ritkábban jár WC-re, illetve akkor, ha székrekedéssel küzd (bár ez a kettő gyakran összefügg). Ez esetekben ugyanis a széklet keményebbé válik, kevésbé csúszik, így nagyobb erőt kell kifejtenie.

Dr. Philip Mayhead, a Benenden Hospital gasztroenterológusa azt javasolja, fogyasszon ekkor több rostot és folyadékot - ez általában megoldja a problémát.

- Fontos tudni, hogy az erőlködés más problémákkal is összefüggésbe hozható, például a medencefenék működési zavaraival - tette hozzá az orvos és azt javasolja, hogy ha a több rost sem oldja meg a panaszt, úgy érdemes szakemberhez fordulni.

Milyen a tökéletes alakú széklet?

A Bristol széklet táblázata szerint 7 típusú széklet létezik, és az ideális az, amelyik „kolbász alakú repedésekkel a felületén” (3. típus) vagy „olyan, mint egy sima, puha kolbász vagy kígyó” (4. típus).

Bristol széklet táblázat Bristol széklet táblázat Forrás: gettyimages.com

Milyen színű a jó széklet?

A széklet színét gyakran befolyásolja azt, hogy mit evett - ez alapján a sárgától barnáig vagy akár zöldig (!) is terjedhet a színskála.

Amire mindenképp figyeljen fel, ha vörössé, feketévé illetve a szürkés-fehérré válik.

Vörös, fekete széklet: ha frissebb vért lát rajta, az származhat aranyérből, de a vörös széklet gyulladásos bélbetegségre vagy akár vastag/végbélrákra is utalhat. Amennyiben szinte már fekete, az azt jelzi, hogy a bélrendszer felsőbb részén van vérzés.

Zöld széklet: bár okozhatják bizonyos ételek, italok is, ám gyakran arra utal, hogy az étel gyorsabban halad át az emésztőrendszeren, így nem volt elegendő idő az epének arra, hogy barnára változzon.

Világos, agyagszínű széklet: ez epeproblémára utalhat (pl. epekövek miatti elzáródás), de májbetegségek (pl. májcirrózis) és bizonyos gyógyszerek is okozhatják.

Miért viszket a hátsóm?

A hátsó járat körüli viszketést nemcsak a rossz higiénia okozhat, hanem gyakran az aranyér jele. Emellett okozhatja még anális repedés, bélférgesség, és különböző fertőzések is (pl. szexuális úton terjedő fertőzések). Sőt, az is lehet, hogy csupán allergiás a mosószerre, vagy a fehérnemű anyagára. Ritkábban, de előfordulhat az is, hogy a pikkelysömör terjed ki az anális területre.

Összegezve

  • Az ideális széklet kolbász alakú, repedésekkel a felületén vagy sima, puha kolbász, esetleg kígyó formájú.
  • A széklet színe és állaga számos dologtól függ.
  • Vörös vagy fekete széklet akár vastag/végbélrákra is utalhat.
  • A hátsó járat körüli viszketés oka lehet aranyér, anális repedés, bélféreg, fertőzések vagy allergia.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Májbetegség: ezt figyelje a széklet és a vizelet színén, mert árulkodhat róla!

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

széklet

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához