Így táplálkozzon reflux esetén - tudja meg, miket ehet és miket nem
Mit ehetünk, és mit nem, reflux esetén?
Majdnem mindenki tapasztalt már az élete során nyelőcsőégést vagy gyomorégést. Ha viszont ez heti két alkalomnál gyakrabban jelentkezik, reflux betegség is lehet a háttérben.
A reflux tünetek akkor jelentkeznek, amikor a gyomorsav a nyelőcsőbe emelkedik, és olyan tüneteket okoz, mint az égő érzés, a nyelési fájdalom vagy a felböfögés. A tünetek általában étkezés után egy órával alakulnak ki. Gyakran összetéveszthetők a szívinfarktus tüneteivel, ezért amennyiben az alábbi panaszokat tapasztalja, forduljon mielőbb orvoshoz:
- szegycsont mögötti égő érzés,
- gyomortájékról kisugárzó fájdalom, amely ritkán a hátba és karba sugározhat.
A reflux betegség kialakulásában a legfontosabb tényező a nyelőcső-gyomor átmenet magasságában (a gyomorszáj szintjében) lévő záróizom működésének a károsodása. Reflux betegség bármely életkorban kialakulhat, előfordulhat, de 40 éves kor felett gyakoribb.
A kezelés elsősorban az étkezési szokások megváltoztatásából áll. Egyes esetekben azonban az orvos gyógyszeres kezelést is javasolhat, vagy ha a gyógyszeres kezelés nem enyhíti a reflux tüneteit, műtétre is sok kerülhet.
Mit ehetek, ha refluxom van?
Reflux esetén az étrendnek kiegyensúlyozottnak és változatosnak kell lennie, és fontos, hogy a gyümölcsök, zöldségek, hüvelyesek, teljes kiőrlésű gabonafélék, például barna rizs vagy teljes kiőrlésű tésztafélék, valamint sovány fehérjék, például tofu, fehér hal, tojás vagy csirke kerüljenek előtérbe.
A reflux diéta során azonban ajánlott kerülni a nehezen emészthető, gázokat okozó vagy a gyomrot irritáló ételek fogyasztását, mint például a sült ételek, sós rágcsálnivalók, finomított szénhidrátok, mint a fehér kenyér, üdítők, fehér tészták vagy édességek, valamint a koffeintartalmú élelmiszerek, például a kávé vagy a csokoládé.
Az étrendbe beilleszthető élelmiszerek a következők:
- Friss gyümölcsök: például alma, őszibarack, körte, banán, dinnye, görögdinnye, eper, szőlő, szeder és mangó;
- Friss zöldségek: például sárgarépa, cukkini, spenót, mángold, saláta és rukkola;
- Szénhidrátok: például rizs, tészta, burgonya, édesburgonya és kenyér;
- Alacsony zsírtartalmú fehérjék: például bőr nélküli csirke vagy pulyka, valamint fehér hal és tojás. A vörös húsok esetében fontos, hogy kevesebb zsírt tartalmazó darabokat válasszunk, és távolítsuk el a látható zsírt;
- Sovány tejtermékek, előnyben részesítve a fehér sajtokat: mint például a ricotta, a túró vagy az alacsony zsírtartalmú túró;
- Jó zsírok: például olívaolaj kis adagokban;
- Teák: mint például a gyömbér és a kamillatea, amelyek segítenek javítani a rossz emésztést.
Fontos, hogy az ételeket természetes fűszerekkel készítsük, és grillen vagy párolva főzzük, kerüljük a sült készítményeket és szószokat, illetve a fűszeres ételeket.
Reflux esetén megengedett a rosttartalmú élelmiszerek fogyasztása?
Igen, azonban attól is függ, hogy aktív tüneteink vannak-e épp. Ha fájdalmas, égő érzéseket tapasztal a gyomrában, és sok a sava, akkor ideálisabb az, ha az étrend rostban szegény, könnyen felszívódó, és így nem tölt túl sok időt a gyomorban.
Mit ehet ilyenkor? Kekszet, héj nélküli burgonyát, rizst, kenyeret és tésztát, valamint héj és mag nélküli, lehetőleg főtt gyümölcsöket és zöldségeket, például almát, körtét, őszibarackot, sárgarépát és cukkinit lehet enni - de a zselatinos élelmiszer is hasznos lehet.
Amikor viszont a tünetek nem aktívak, fogyaszthat rostban gazdag szénhidrátokat, például rizst, tésztát és teljes kiőrlésű kenyeret, hámozatlan burgonyát, zabot, quinoát és hüvelyeseket, például csicseriborsót, lencsét és babot, valamint magvakat és dióféléket, így például diót, mogyorót, kesudiót, mogyorót, pisztáciát, chia magot, lenmagot, szezámmagot és tökmagot is.
Mi a reflux diéta legfőbb szabálya?
A gastrooesophagealis refluxot okozó és/vagy rontó ételek befolyásolhatják a gyomor által termelt sav mennyiségét, és egyénenként eltérőek lehetnek. A kellemetlenségekért felelős ételek azonosítása érdekében fontos, hogy étkezési naplót vezessünk, amelyben feltüntetjük, hogy milyen ételeket fogyasztunk, és hogy ezekre jelentkeznek-e a tünetek vagy sem. Ezt követően érdemes a naplót elvinni egy dietetikushoz is értékelésre, hogy valóban a ránk szabottan, a szervezet igényeihez igazított étrendtervet ajánlhasson.
Ezeket az élelmiszereket kerülje, ha refluxos
A reflux tüneteit rontó, és ezért kerülendő ételek a következők:
- Kolbászok: így például a virsli, a bolognai, a szalonna, a szalámi és a sonka.
- Olajok és általában a sült ételek: mint például a chips, a zsír, a vaj, a margarin és az olajban sült tonhal.
- Magas zsír- és cukortartalmú iparilag előállított élelmiszerek: például croissant, kekszek, sütemények és kekszek.
- Több mint 1% zsírtartalmú tejtermékek: mint például a teljes vagy félig sovány tej, a teljes joghurt és a sárga sajtok.
- Szószok: mint a ketchup, majonéz, aioli és a cesar.
- Fagyasztott és előfőzött termékek: például fagyasztott lasagne, nuggets, pizza és hamburgerhús.
- Koffeintartalmú élelmiszerek: mint például kávé, fekete tea, zöld tea, mate tea, kóla üdítőitalok, energiaitalok és csokoládé;
- Alkoholos italok, különösen az erjesztett italok, mint a bor és a sör.
- Szénsavas italok, például üdítőitalok és szénsavas víz.
- Menta és mentaízesítésű termékek.
- Bors, fűszeres szószok és kész fűszerek: például hús- vagy csirkeleves.
Ezen túlmenően egyes esetekben - különösen akiknek nyelőcsőgyulladása is van -, a savasabb élelmiszerek, mint a narancs, ananász, eper, citrom, maracuja és paradicsom fájdalmat és kényelmetlenséget okozhatnak. Ebben az esetben természetesen ajánlott kerülni ezeket az ételeket is.
Egyéni érzékenységtől függően kellemetlenségeket okozhatnak a hagyma- és fokhagymatartalmú ételek, vagy magas zsírtartalmú gyümölcsök is, mint például az avokádó, kókuszdió, ezért fontos, hogy tudatosan megfigyeljük, mennyire toleráljuk jól ezeket.
Miért kerülendők ezek az ételek?
A magas zsírtartalmú ételek miatt az emésztés sokkal lassabb, és az étel tovább marad a gyomorban, ami késlelteti a gyomor kiürülését, növeli a savtermelést és a reflux valószínűségét.
A fűszeres ételek és a kész fűszerek irritálják a gyomornyálkahártyát, és kedveznek a fokozott savtermelésnek, akárcsak a koffein, a menta és az alkoholos italok. A szénsavas italok esetében a gyomorban megnő a nyomás, ami kedvez a gyomortartalom gyomorból való távozásának.
Megengedett-e a citrusfélék fogyasztása?
Egyes esetekben a citrusfélék - a nyelőcsőgyulladásban szenvedők e téren is fokozottan érintettek lehetnek -, például a narancs, az ananász, a mandarin, a grapefruit, a citrom és a paradicsom fájdalmat és kellemetlenséget okozhatnak, ezért kerülni kell őket.
Egyéb óvintézkedések, amelyeket meg kell tenni
A diétán kívül fontos még számos óvintézkedést megtenni a reflux megelőzése érdekében, mint például:
- Napi többszöri étkezés, az étkezések kis adagokra osztása, 2-3 óránként, és a túlzások elkerülése.
- Kerülje a folyadékok fogyasztását étkezés közben.
- Lefekvés előtt 3-4 órával ne egyen.
- Kerülje a testmozgást közvetlenül étkezés után.
- Rágja meg jól az ételt, és egyen nyugodt helyen.
- Ha túlsúlyos, ajánlott felkeresni egy táplálkozási szakembert, hogy megfelelő táplálkozási tervet állítson össze a fogyás elősegítésére.
- Aludjon 45 fokos szögben, reflux párnát helyezve a párnája alá, vagy emelje meg az ágy háttámláját, így csökkentve az éjszakai refluxot.
- Kerülje a szűk ruhák és fűzők viselését, mivel ezek növelhetik a gyomorra nehezedő nyomást, ami kedvez a refluxnak.
- Fontos továbbá a dohányzásról való leszokás és a stressz csökkentése vagy elkerülése, mivel ezek a tényezők növelik a reflux kockázatát.
Összegezve
- Reflex esetén kerüljük a nehezen emészthető, a gyomrot irritáló, fűszeres ételeket.
- Aktív tünetek esetén fogyasszunk rostban szegény ételeket.
- Passzív tünetek esetén fogyasszunk rostban gazdag szénhidrátokat.
- Vezessünk étkezési naplót.
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!
Rekedtség és makacs köhögés: ilyen, amikor reflux az okozója
Irodalom:
- Internationla Foundation for gastrointestinal disorders. Diet Changes for GERD (gastroesophageal reflux disease).
- YEH Ann et al. Integrative Treatment of Reflux and Functional Dyspepsia in Children. Children An Open Access Journal from MDPI. 1. 2; 119-133, 2014