Ezeket látta már?

Gyomorégés és reflux esetén ezeket az ételeket mindenképp kerülje!

reflux gyomorégés say ételek kerülése diéta

A reflux oka, hogy a nyelőcső és a gyomor határán elhelyezkedő záróizom nem képes megakadályozni a gyomortartalom nyelőcsőbe történő visszaáramlását.

A betegség diagnosztizálása orvosi feladat, kezelése életmódbeli, étrendi változtatásokból, gyógyszeres kezelésből valamint sebészeti beavatkozásból állhat. Az életmódbeli változtatások önmagukban nem mindig elég hatásosak, de alkalmazásukkal a gyógyszeres terápia hatékonysága is sikeresen növelhető.

Ezek a reflux tünetei

A refluxbetegség tünetei közé sorolható a gyomorégés, amely a változó intenzitású fájdalomként jelentkezik a nyelőcsőben. Sokszor ez a nyelőcsövi fájdalom olyan éles, hogy a beteg infarktusnak gondolja. Olyan tünetek is jelezhetik a refluxbetegséget, amelyekre nem gondolnánk pl.: rekedtség, makacs köhögés.

Reflux: néhány életmódtipp, ami segíthet

Ajánlott:

  • megfigyelni, melyek azok az ételek és italok amelyek fogyasztás után panaszokat okoznak, mert ezek elkerülése segíthet
  • naponta többszöri kis mennyiségű étkezés, gyomorkímélő ételek fogyasztása
  • az ágy feji részének megemelése
  • a stressz kerülése,
  • dohányzás elhagyása,
  • a túlsúly csökkentése.

Nem ajánlott:

  • erősen fűszerezett, zsíros ételek, az alkohol, a koffein-tartalmú és szénsavas italok, paradicsom alapú ételek, csokoládé
  • túl szoros ruházat viselése
  • az étkezéseket követő azonnali lefekvés vagy intenzív testmozgás
  • nehéz tárgyak emelése.

Így néz ki a reflux diéta

A reflux tünetei megfelelő diétával jelentősen enyhíthetők. Heveny fázisban folyékony étrend szükséges, kerülve a savas ivóleveket. Itt is a "sokszor keveset elv" érvényesül, a hirtelen elfogyasztott nagyobb mennyiségű táplálék ugyanis fokozott gyomorsav kiválasztást okoz.

Még több reflux témájú cikket találhat ide kattintva!

A zsiradékban szegény és energiában gazdag étrendben elsősorban összetett szénhidrátok (rizs, burgonya, liszt, tészták, kenyér és péksütemények), tojás, és könnyen emészthető zsiradékok (dió, mogyoró, mandula) kapjanak helyet. Célszerű 2-3 óránként kisebb mennyiségű ételt magunkhoz venni, ami leköti a tünetekért felelős felhalmozódó gyomorsavat.

Fehérjét minden étkezéshez fogyasszunk. Zsiradékok közül előnyösebb a margarin és a növényi olaj. Kerüljük a hosszú ideig tartó sütést, mert az erősen hevített olajokban a nyálkahártyát izgató anyagok keletkeznek. Zöldség- és főzelékféléket, gyümölcsöket bátran fogyaszthat a beteg.

Az erős hatású fűszerek (erős paprika, csípős zöldpaprika, mustár, torma, bors, ecet) irritálják a nyálkahártyát és fokozzák a savtermelést. Helyettük ajánlott az édes-nemes paprika, zöldfűszerek, fahéj, zeller, szegfűszeg, köménymag. Bánjunk óvatosan a sótartóval is.

Szigorúan kerülni kell az alkoholt, az erősre főzött kávét és teát, javasolt a dohányzás abbahagyása. A diéta kiegészíthető gyógyvizes (pl: Salvus víz) ivókúrával.

Reflux esetén ajánlott ételek és italok

  • Italok: víz,gabonakávé, gyümölcsteák, centrifugált zöldséglevek
  • Reggelire fogyasztható: margarin, sajtkrém, párizsi, sonka, virsli, lágytojás, tojáskrém, péksütemények, kekszek
  • Levesek: burgonyaleves, zöldségleves, gyümölcsleves, daragaluska leves.
  • Főzelékek, köretek: tökfőzelék, spenót, burgonyafőzelék, burgonyapüré, párolt rizs, csőben sült karfiol, zöldbab, zöldborsó, sárgarépa.
  • Húsételek: főtt csirke, vagdalt, alufóliában sült, grillezett sovány húsok, rizses hús, töltött burgonya és karalábé.
  • Tészták, édességek: szárazabb, krém nélküli sütemények: piskóta, zabkeksz, palacsinta, tejbegríz.

A reflux kezelése gyógyszerekkel

A kezelések során az elsődleges cél az, hogy a gyomorszáj záróizmát munkára bírjuk, a másodlagos cél, hogy semlegesítsük a gyomorsavat, enyhítsük annak káros hatásait, kezeljük a már meglévő sérüléseket. Ezek együttesével pedig kiküszöböljük a refluxbetegséget.

A gyógyszeres kezelés célja a tünetek megszüntetése és a szövődmények kialakulásának megelőzése. A gyógyszeres kezelésre számos gyógyszercsoport áll rendelkezésre. Ezek egy része vény nélkül kapható, más részük csak orvosi receptre. Az, hogy melyik gyógyszer alkalmazása a legmegfelelőbb a beteg számára a tünetek illetve a betegség súlyosságától és előfordulásuk gyakoriságától függ.

A savtermelést csökkentő protonpumpa gátlók és H2 receptor blokkoló gyógyszerek sok refluxos betegen képesek hatékonyan segíteni. Léteznek a nyelőcső és a gyomor-bélrendszer mozgását segítő gyógyszerek is, melyek szintén segítik a refluxos tünetek megszüntetését.

Vény nélkül kapható készítmények alkalmazása elfedheti a fennálló, súlyosabb betegségek tüneteit. Ezért, amennyiben a tünetei betegtájékoztatóban említett néhány nap után sem enyhülnek, illetve súlyosbodnak, hívjuk fel a kezelőorvost!

Összegzés

  • A refluxbetegség során a gyomortartalom visszaáramolhat a nyelőcsőbe.
  • A reflux kezelése életmódbeli változtatásokból, gyógyszeres kezelésből és sebészeti beavatkozásból állhat.
  • A reflux tünetei közé tartozik a gyomorégés, rekedtség, makacs köhögés.
  • Ajánlott diétával és életmódbeli változtatásokkal enyhíteni a reflux tüneteit.
  • Gyógyszeres kezelés során a savtermelést csökkentő gyógyszerek alkalmazása segíthet.

Olvasta már?

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Köhögés, torokfájás, fülgyulladás? Reflux is okozhatja

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

#rekedtség

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához