10 módszer, mellyel hatékonyan csökkentheti a puffadást
A puffadás igen gyakori panasz, mely nemcsak kellemetlen, de akár fájdalmas is lehet. Az alábbi módszerekkel eredményesen veheti fel ellene a harcot.
Egy finom ebéd után, a menstruáció során, illetve különböző betegségek fennállásakor gyakori panasz a puffadás és a fokozott gázképződés. Bár frusztráló és kényelmetlen, a tünet gyakran az élet természetes velejárója és általában a mindennapi tevékenységekből - például evésből, ivásból - származó gázok felhalmozódása okozza. Ha lenyeli a levegőt étkezés közben, vagy amikor a vastagbélben lévő baktériumok lebontják a nem teljesen megemésztett táplálékot a vékonybélben, a gáz felhalmozódhat a belekben. A puffadás másik gyakori oka a székrekedés, de hormonális ingadozások és generálhatják.
Mi minden okozhat puffadást?
- IBS
- rossz étkezési szokások
- székrekedés
- emésztési zavarok
- hormonzavarok
- ételintolerancia- vagy allergia
- gyomorfertőzés
- stressz
- Crohn-betegség
A legtöbb esetben a panasz magától elmúlik, ám ha ez nem következik be, illetve- ha vissza-visszatér, akkor érdemes utánajárni annak, hogy mi okozza a problémát!
Módszerek puffadás ellen
Adjon hozzá probiotikumot az étrendjéhez
A probiotikumok igen fontosak a bélrendszer egészsége szempontjából. Bár táplálékkiegészítőként is beszerezhetők, ám vannak ételek, melyek sokat tartalmaznak belőlük. Ilyen például a joghurt vagy a kefír: ezek rendszeres fogyasztásával sokat tehet a bélmikrobiom egészségéért. Természetesen ugyanilyen – ha nem jobb- hatást érhet el táplálékkiegészítőkkel is (főleg, ha azok egyszerre több probiotikumot is tartalmaznak).
Maradjon hidratált
A megfelelő mennyiségű folyadék fogyasztása alapból fontos az egészség szempontjából, ám ez különösen igaz akkor, ha gyakori puffadással küzd. A víz ivása ugyanis lágyítja a székletet, így megkönnyíti a székletürítést és enyhít a székrekedésen.
Ügyeljen a só mennyiségére
A gyakori puffadás hátterében a túl sok nátrium fogyasztása is állhat- éppen ezért, ha sós rágcsálnivalók vagy nátriumban dúskáló, előre csomagolt ételek után lép fel a panasz, úgy könnyen lehet, hogy a sok só okolható érte.
Banánnal a több káliumért
Míg a nátrium képes visszatartani a vizet, úgy a kálium segíthet a vesének megszabadulni a sótól, így fordított hatás érhető el vele. Ezért a káliumban gazdag banán, narancs, illetve eper hatékonyan veheti fel a harcot a puffadás ellen.
Mozogjon puffadás ellen
A mozgáshiány gyakori oka mind a székrekedésnek, mind a puffadásnak. A fizikai aktivitás ugyanis növeli a vastagbél mozgékonyságát, így ez csökkenti azt az időt, amíg a széklet a belekben van és gázt termel. Ráadásul a sportolás növeli a légzésszámot és fokozza a bélben a véráramlást, így arra ösztönzi az ott lévő izmokat, hogy gyorsabban távolítsák el a székletet.
Vezessen étkezési naplót
Ez főleg az ételintoleranciák esetén hatékony, hiszen, ha a feljegyzi, hogy milyen ételek után tapasztalja a panaszt, úgy könnyebben rájöhet arra, mik okozzák a puffadást (leggyakrabban a gluténérzékenység, illetve a laktózintolerancia a bűnös). Amennyiben ezekre gyanakszik, úgy forduljon szakemberhez, aki különböző tesztek segítségével megállapítja a problémát, így hatékony kezelést ajánlhat.
Sok kis étkezés
Fontos, hogy ne várjon túl sokat az étkezések között, hiszen, ha túlságosan éhesen jut ismét táplálékhoz, úgy nagy eséllyel gyorsabban eszik majd és ezáltal több levegőt is nyelhet. Mind a túlevés, mind a túl gyors táplálkozás bizony kellemetlen puffadást okozhat. Ha erre hajlamos, inkább többször egy kevesebbet!
Ügyeljen a mesterséges édesítőszerekre
A cukorbetegek, illetve a fogyókúrázók a cukor helyettesítésére gyakran mesterséges édesítőszereket használnak, azonban érdemes tudni, hogy például a szorbit, a maltit és a laktitol sajnos sokaknál puffadást okozhatnak. Ezek gyakran megtalálhatók a cukormentes termékekben, illetve a light italokban. Ha problémát okoznak, válasszon természetes cukorpótlókat!
Fogyasszon több gyömbért
A gyömbér segít a bélrendszer mozgékonyságának növelésében, így hozzájárul az ételek gyorsabb áthaladásához az emésztőrendszeren. Ezzel pedig csökkenti azt az időt, ameddig az élelmiszer a belekben marad, így kisebb az esélye annak, hogy erjedésen menjen keresztül, ami gázképződéshez és puffadáshoz vezethet. A gyömbér fogyasztásának legjobb módja az, ha teát készít belőle. Érdemes tudni, hogy a gyömbéren kívül a kamilla, illetve a menta tea és hatékony lehet a problémára!
Csak óvatosan a nyers zöldségekkel
Bár a nyers zöldségek igen egészségesek és rostban gazdagok, ám sajnos az arra hajlamosaknál ezen ételek sajnos hozzájárulhatnak a puffadáshoz. Ha ez gyakori panasz önnél, inkább főzze meg ezeket (különösen a keresztesvirágú zöldségeket)! A főzés ugyanis segít lágyítani és lebontani a rostokat, így azok könnyebben emészthetővé válnak.
Mikor forduljon orvoshoz?
Amennyiben a puffadás túl gyakran jelentkezik, illetve úgy veszi észre, hogy bizonyos ételek váltják ki, úgy érdemes orvoshoz fordulni, aki különböző vizsgálatokkal megállapítja mi is okozza a panaszt. Előfordulhat ugyanis, hogy krónikus betegség okozza, melyet kezelni szükséges. Szerencsére megfelelő diétával, illetve gyógyszeres terápiával az esetek többségében rendeződik a panasz.
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!