Ezeket látta már?

6 jele annak, hogy a puffadás nagyobb problémát jelent

puffadás mikor normális baj

Van, hogy komoly problémára hívja fel a figyelmet ez a gyakori panasz.

Szinte nincs is olyan ember, aki időnként ne tapasztalna kellemetlen puffadást. A panasz egy igen gyakori emésztési probléma, amelynek során a has feszül a fokozott gázképződés alakul ki. Ezt okozhatja többek között étkezés vagy ivás közben túlzott levegőnyelés, bizonyos ételek fogyasztása vagy de akár a stressz is.

- Normális, ha étkezés után puffadás lép fel, mert az étel megemésztése során az élelmiszer bizonyos összetevői erjedhetnek és gázokat termelhetnek” – mondta Dr. Vivy Cusumano , az UCLA Health gasztroenterológusa a Huffington Post-nak.

Bár általában ártalmatlan, a puffadás hosszabb távon nemcsak kellemetlen, de komolyabb problémákat is jelezhet, főleg, ha egyéb tünetekkel is párosul.

A széklet megváltozása

A széklet állapota igen fontos nyújthat az emésztőrendszer egészségéről. Bár elsőre furcsának tűnhet, de érdemes megvizsgálni a végterméket, különösen akkor, ha tartós puffadást tapasztal. Figyelje meg a széklet méretét, színét, alakját, és azt is, milyen gyakran látogatja a WC-t.

A 32 éves Chelsea C. 18 évesen tudta meg, hogy fekélyes vastagbélgyulladással küzd, miután több mint tíz évig szenvedett puffadástól, és fokozott gázképződéstől.

- Mindig is gyomorproblémáim voltak, még gyerekként is, de sosem találtak rá magyarázatot. Végül akkor jött a diagnózis, amikor vért észleltem a székletben.

Tartós hasmenés

Ha a puffadás mellett hasmenést tapasztal, az IBS-re vagy a cöliákiára is utalhat. Bár sok esetben az IBS hasmenéssel jár, ám érdemes tudni, hogy a betegek székrekedést is tapasztalhatnak (vagy a székrekedés-hasmenés váltakozását).

Vérszegénység, vitaminhiány

A vitamin- és tápanyaghiányok jelentős károkat okozhatnak méghozzá a bélrendszer működésében is. A puffadás olyan hiányokkal is összefügghet, mint a vérszegénység, valamint a vas- vagy B12-vitamin hiány.

Érdemes tudni, hogy ezek jellemzően valamilyen alapbetegségre utalna, például cöliákiára, gyulladásos bélbetegségre.

Gyors teltségérzet

A puffadás és a gyors teltségérzet veszélyes kombináció, ugyanis akár veszélyes nőgyógyászati betegségekre hívhatják fel a figyelmet (pl. petefészekrák).

A nőgyógyászati ​​​​rákok ugyanis komoly hatással lehetnek a gyomor-bél traktusra a terjedésük, növekedésük miatt. A rák miatt a bélmozgás lelassulhat, ami hányingerhez, illetve gyors teltségérzethez vezethet, még akkor is, ha már csak két-három falat ételt eszünk. Továbbá ezek a megbetegedések folyadékfelhalmozódást okozhatnak a hasban, ami könnyen összetéveszthető a puffadással.

Görcsös hasfájás

A fekélyes vastagbélgyulladás a puffadás mellett a belek alsó részében is okozhat fájdalmat.

Amennyiben a széklet megváltozik, esetleg véressé válik, akkor az vastag- és végbélrákra is utalhat.

Hányinger, hányás

Amennyiben a puffadást hányinger és hányás kíséri, azt okozhatja pl. a NSAID készítmények túlzott használata (emésztési panaszokhoz vezethetnek), de akár akár gyomorvírusok is generálhatják a panaszt.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!

Kellemetlen puffadás és bélgázok: mi okozza, és hogyan lehet megszabadulni tőlük?

Kellemetlen puffadás és bélgázok: mi okozza, és hogyan lehet megszabadulni tőlük?

Ingyenes tünetellenőrző: gyors segítség tünetek beazonosításához!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

puffadás

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához