Lerakódás, dudor, elszíneződés a nyelven: ezeket a betegségeket jelzik!
Nem mindegy, sárgás, vöröses, vagy éppen élénk piros a nyelv színe, és azt sem szabad figyelmen kívül hagyni, ha apró dudorok jelenek meg rajta!
Az emberi nyelv csodálatos dolog. Láthatatlan ízlelőbimbók ezrei teszik élvezetessé az ételeket, lehetővé teszi, hogy kommunikáljunk egymással, vagy szenvedélyes csókot váltsunk a szerelmünkkel.
De ezenkívül másra is megtaníthat az egészségünket illetően, jelzi az esetleges fertőzéseket, betegségeket, életmódbeli hiányosságokat. Ezért jó megérteni, hogyan is néz ki az egészséges nyelv, és ebben a cikkben megmutatjuk, hogy pontosan mi is az.
Mononukleózis (csókbetegség): tünete, szövődményei és kezelése >>
Az egészséges nyelv ismérvei
Az egészséges (vagy normál) nyelv rózsaszín, és kis dudorok, úgynevezett papillák borítják. A rózsaszín árnyalata változhat (a piros már nem egészséges), a papilláknak a felső felület jó részét le kell fedniük. Ezek a dudorok a nyelv alsó oldalán is jelen vannak, de talán kevésbé könnyen észrevehetők.
Így néz ki az egészséges nyelv
Az egészséges nyelv színe rózsaszín, fényes, apró ízérzékelő dudorokkal teli, legfeljebb egy vékony, fehér lepedékréteg található rajta.
Forrás: shutterstock.com
Az egészségtelen nyelv
Ha a nyelve eltér a rózsaszíntől, vagy nagy fehér, barna, fekete vagy más színű foltok vannak rajta, ez konkrét egészségügyi problémára utalhat. Hasonlóképpen, ha nagy papillái vannak, vagy egyáltalán nincsenek a nyelven dudorok - ilyenkor érdemes orvoshoz fordulni.
Szájpenész
A szájpenész olyan állapot, amikor gomba (általában candida albicans) nő a nyelven. Ezt az állapotot meglehetősen könnyű észrevenni, mert általában nagy fehér foltoktól szinte „szőrösnek” tűnik a nyelv.
Szájpenész: oka, tünetei és kezelése >>
A szájpenészt természetesen nem kizárólag a Candida albicans okozhatja, hanem más Candida-fajok is (pl. Candida tropicalis, Candida glabrata, Candida krusei stb.), és az is előfordulhat, hogy teljesen más gombák állnak a fertőzés hátterében.
Forrás: shutterstock.com
Orális lichen planus (OLP)
Az orális lichen planus egy krónikus gyulladásos állapot, amely a száj nyálkahártyáját érinti. Fehér vagy vörös csipkés foltok, duzzadt szövetek vagy nyílt sebek formájában jelenhet meg. Ezenkívül kellemetlen érzéseket, például égést is tapasztalhat.
A WHO szerinti felosztásban 7 formát különítünk el: reticularis, papularis, en plaque, atrophiás, erosív, ulceratív, és bullosus. Leggyakrabban fehér, csipkés foltok, piros duzzadt területek, esetleg nyílt, fekélyek formájában jelenik meg. A gyulladt, vörös elváltozások és fekélyek fájdalmas, égő érzést okozhatnak.
Forrás: shutterstock.com
Leukoplakia
A leukoplakia vastag, fehér foltok a nyelven, és néha a száj belsejében. Megjelenhetnek a tetején vagy az alsó oldalon, eltérő méretűek és intenzitásúak. Úgy gondolják, hogy a dohányzás vagy az alkohol okozza, de a rák korai jelei is lehet.
A leukoplakia vastag, domború, plakk-szerű, nem letöltöhető fehér foltok képében jelentkezik a szájüreg nyálkahártyáján, ami elszarusodhat, berepedezhet. A foltok átlátszó és szürkés árnyalatot is felvehetnek, de legalább egy területen rendelkeznek tiszta, jól körülhatárolt széllel.
Forrás: shutterstock.com
B-vitamin hiány
A vörös nyelv sokféle dolgot jelenthet, amelyek közül az egyik a B-vitamin hiánya, különösen a folsav és a (B-9) és a kobalamin (B-12) hiánya.
A B12-vitamin és a folsav hiánya vérszegénységhez (anémia) vezet, melynek első tünetei mindig a szájban alakulnak ki. A nyelv hámja sorvad, elvékonyodik, a nyelv égő, fájdalmas lesz.
Forrás: shutterstock.com
Skarlát
A skarlát egy bakteriális betegség, amely torokgyulladásban szenvedő betegeknél alakulhat ki. Leggyakrabban 5-15 év közötti gyermekeknél fordul elő, súlyos állapot, amely orvosi kezelést igényel. Gyakran piros vagy élénk rózsaszínként jelenik meg a nyelven, de lehet normál rózsaszín is. A nyelven dudorok is megjelennek, amelyek az eper felületére emlékeztethetnek.
Skarlát: ez a betegség oka, tünetei, lefolyása és kezelése >>
A skarlátot tipikus gyermekbetegségnek tartják, a legtöbb érintett 5 és 15 év közötti. Természetesen, ennél idősebbek és fiatalabb is elkaphatják, bár jóval ritkábban, és esetükben a tünetek sem tipikusak.
Forrás: shutterstock.com
Kawasaki betegség
A skarláthoz hasonlóan a Kawasaki-betegség is vörös vagy élénk rózsaszín színű, a nyelven dudorok jelennek meg, amelyek epernek tűnhetnek. Ez nem súlyos, de beszélnie kell orvosával, mert fennáll a szívproblémák kockázata, ha nem kezelik.
A Kawasaki betegség tünetei: kétoldali, nem váladékozó kötőhártyagyulladás, szájnyálkahártya eltérések: vörös, duzzadt mandulák, málnanyelv, repedezett ajak; nyaki nyirokcsomó megnagyobbodás, tenyéri és talpi duzzanat, pír, mely a második héten a körmök körüli hámlással kezd gyógyulni, gáttájékról induló, majd törzsre és végtagokra terjedő kiütés.
Forrás: shutterstock.com
Sárga nyelv
A sárga nyelvet számos probléma okozhatja, beleértve az életmódbeli szokásokat, például a dohányzást, bizonyos vitaminokat, a pikkelysömört és a sárgaságot. Ez általában nem ad okot aggodalomra, de ismételten beszéljen orvosával, ha aggódik.
Okozhatja erősen színező étel vagy ital, dohányzás. Erősebb sárgás elszíneződést, lepedéket okozhat gombás fertőzés (ilyenkor ez letörölhető), de utalhat epe- vagy májproblémára is.
Forrás: shutterstock.com
Szőrös nyelv
A szőrös nyelvet az ízlelőbimbókat tartalmazó elhalt bőrsejtek felhalmozódása okozhatja. Általában úgy néz ki, mint egy barna vagy fekete folt, amely a nyelv közepén ül. Ez egy ártalmatlan állapot, amelyet a dohány és bizonyos antibiotikumok okozhatnak, és magát a nyelvet megmossuk.
Igen furcsa tünet lehet a fekete, szőrös nyelv, mely általában nem jár együtt fájdalommal, kellemetlenségekkel, de sokat elárul az egészségünkről. Ez a tünet a legtöbbször dohányosoknál, illetve a szájhigiéniát elhanyagolóknál jelentkezik.
Forrás: shutterstock.com
Nyelvrepedés, térképnyelv
A nyelvrepedés ártalmatlan elváltozás, amely a nyelv felszínén megjelenő barázdákban nyilvánul meg. Ennek az állapotnak egy speciális megjelenési formája az ún. térképnyelv, amikor is a barázdák fehéres és vörös területeket határolnak, térképszerű megjelenést kölcsönözve a nyelvnek. A nyelven kialakuló sekély vagy mély repedések nem okoznak fájdalmat vagy egyéb panaszt.
A nyelv az idő előrehaladtával öregszik, így idősebbeknél gyakori, hogy a korábban sima nyelven mély repedések jelennek meg, ami ideális táptalaj lehet a baktériumok számára, ezért érdemes a szokásosnál gondosabban figyelni a szájhigiéniára.
Forrás: shutterstock.com
Olvasta már?
- Szabad-e szódabikarbónával öblögetni, ha megharaptam a nyelvem és vérzik? Az orvos válaszol
- A fogorvos először azt hitte, a bölcsességfogai miatt lett fekélyes a nyelve - később kiderült, rákos
- Sok mindent megtudhat az egészségéről, ha kinyitja a száját
Ez a 4 tünet rosszindulatú szájüregi rákra utalhat