Mitől alakul ki a vastagbélpolip?
Polip képződmény a test szinte bármely pontján megjelenhet, de leggyakrabban a bélrendszerben fordul elő.
A polip egy húsos képződmény, mely a nyálkahártyákon fejlődik ki - gyakran a bélrendszer különböző szakaszain. Két fő típusa:
- nyeles polip - formailag egy gombára emlékeztet, és nyéllel kapcsolódik a bél felszínéhez
- széles alapú polip - inkább egyszerű, felszíni kiemelkedésnek tűnik.
Mindkét típus alapvetően jóindulatú, problémát nem okozó elváltozás, ám előfordulhat, hogy daganatos burjánzás indul ki belőle.
Mikor érintett a vastagbél?
A vastagbélpolip a vastagbél belső falán növekvő, jóindulatú elváltozás, amely kockázati tényező lehet a vastagbélrák kialakulásában. A polipok kialakulásában genetikai tényezők és életmódbeli hatások egyaránt szerepet játszanak.
Ezek a vastagbélpolip kialakulásának főbb okai
- Genetikai hajlam: bizonyos genetikai rendellenességek, mint például a familiáris adenomatózus polipózis (FAP) vagy a Lynch-szindróma növelik a polipok kialakulásának esélyét.
- Életmód és étrend: a magas zsírtartalmú, rostszegény étrend, valamint a dohányzás és az alkoholfogyasztás szintén kockázati tényezők.
- Életkor: a polipok kialakulásának esélye az életkor előrehaladtával nő, különösen 50 éves kor felett.
- Gyulladásos bélbetegségek: a hosszú távon fennálló gyulladásos bélbetegségek, például a colitis ulcerosa és a Crohn-betegség szintén növelhetik a vastagbélpolipok kialakulásának kockázatát.
A vastagbélpolipok többféle típusúak lehetnek, de közülük különösen az adenomatosus polipok veszélyesek, mivel idővel rákos daganattá fejlődhetnek. Az ilyen polipokat rendszeresen szűrni kell, hogy korán felismerhető legyen az esetleges rosszindulatú elváltozás.
A vastagbélpolip kezelése és megelőzése
A vastagbélpolipokat rendszerint kolonoszkópiával távolítják el. Az egészséges életmód, a rostban gazdag étrend, az alkoholfogyasztás mérséklése, a dohányzás mellőzése, valamint a rendszeres szűrések segíthetnek a polipok kialakulásának kockázatának csökkentésében.
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!
Vastagbélpolipok: ezek a típusok a legveszélyesebbek
Források: