Ezeket látta már?

Milliók szedik ezt a 6 étrend- kiegészítőt, pedig májkárosodást okozhatnak

máj károsodás étrend-kiegészítő gyógynövény kutatás

Egy friss kutatásban figyelmeztetnek a szakemberek az alábbiak veszélyeire.

Emberek milliói szednek különféle étrend-kiegészítőket, gyógynövényeket egészségük megóvása érdekében, illetve bizonyos betegségek, kóros állapot ellen. Bár valóban számtalan, jótékony hatású készítmény van forgalomban, azonban nem árt velük vigyázni és nem vakon megbízni az ősi bölcsességekben, hiszen vannak olyanok, melyek akár károsíthatják is a májat.

A JAMA Network Open folyóiratban megjelent tanulmányban a kutatók egy igen aggasztó tendenciára hívták fel a figyelmet: az Egyesült Államokban ugyanis egyre növekszik a gyógynövények okozta májkárosodások száma. A kutatás szerint ez olyan népszerű étrend-kiegészítőkhöz köthető, mint a zöld tea kivonat, a kurkuma, a fekete cohosh (Fürtös Poloskavész), az ashwagandha, a vörösélesztős rizs és a Garcinia cambogia. A tanulmány rávilágít arra, hogy ezek a termékek igen komoly egészségügyi kockázatokat hordozhatnak, ha nem megfelelően alkalmazzák őket.

A kutatók rámutattak, hogy egyre gyakoribb a hepatotoxicitás, azaz a gyógyszer okozta májkárosodás. A legfrissebb adatok azt mutatják, hogy manapság az ilyen esetek 20%-áért az étrend-kiegészítők felelnek. Ez jelentős növekedés ahhoz képest, hogy két évtizeddel ezelőtt ezek a termékek csupán az esetek 7%-áért voltak felelősek.

- Nem is sejtettük, hogy ennyien használják ezeket a kiegészítőket - mondta Dr. Alisa Likhitsup, a kutatás vezető szerzője, miután kiderült, hogy 15,6 millió amerikai felnőtt szed ilyeneket rendszeresen, kiváltképp ízületi gyulladás, fáradtság és a menopauza tüneteinek enyhítésére.

A szakértők arra is felhívják a figyelmet, hogy az étrend-kiegészítőket az FDA nem ellenőrzi úgy, mint a gyógyszereket, így a gyártók anélkül is forgalmazhatnak készítményeket, hogy előtte bármilyen emberi tesztet végeznének.

Magyarországon az OGYÉI feladata az étrend-kiegészítők szabályozása és ellenőrzése. Az étrend-kiegészítők bejelentése és forgalomba hozatala azonban különbözik a gyógyszerekéhez képest, mivel ezek élelmiszernek minősülnek. Ezen termékek bejelentése során részletes dokumentációt kell benyújtani, amely tartalmazza a készítmény összetevőit, gyártási eljárását. Ez alapján az OGYÉI ellenőrzi, hogy a termék megfelel-e a jogszabályoknak. Azonban az étrend-kiegészítők esetében nem szükséges előzetes hatásossági és biztonsági vizsgálatok elvégzése úgy, mint a gyógyszereknél.

Az OGYÉI Tudományos Tanácsadó Testülete rendszeresen felülvizsgálja az élelmiszerekben (beleértve az étrend-kiegészítőket is) alkalmazásra nem javasolt növények listáját. Ezt az intézet weboldalán lehet elérni.

Többeknél is májkárosodást okoztak bizonyos gyógynövények

Az utóbbi időben számos esettanulmány látott napvilágot, amelyek a gyógynövényes étrend-kiegészítők potenciális veszélyeire figyelmeztetnek. Ezek az esetek akut májkárosodással, májelégtelenséggel, sárgasággal és egyéb egészségügyi problémákkal hozhatók összefüggésbe. Vannak olyanok is, akik akut hepatitisz miatt kerültek kórházba, sőt, volt példa olyan súlyos esetekre is, ahol a páciensek állapota annyira rosszra fordult, hogy májátültetésre volt szükség.

Nem tudni biztosan, milyen dózis esetén okozhatnak károsodást

Az étrend-kiegészítők biztonságos dózisát illetően sajnos sok a bizonytalanság.

- A vény nélkül kapható készítményekkel az a probléma, hogy nem gyógyszerként fejlesztették ki és nem szabályozzák őket – fejtette ki Dr. William Carey, a Cleveland Clinic gasztroenterológiai osztályának vezető hepatológusa a Health magazinnak. - Ezeket étrend-kiegészítőként kezelik, ami jóval enyhébb szabályozást jelent. Valójában senki sem tudja pontosan, hogy mi is van ezekben a termékekben.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!

Nagy terhet vehet le a májáról, ha ezeket az élelmiszereket kerüli

Nagy terhet vehet le a májáról, ha ezeket az élelmiszereket kerüli

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

májkárosodás

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához