Kiderült, melyik vírus okozhatta a gyerekek rejtélyes májgyulladását
2022 tavaszán-nyarán világszerte ezernél is több gyereknél diagnosztizálták a rejtélyes eredetű hepatitiszt.
Dobson Szabolcs gyógyszerengedélyeztetési szakértő csoportjában 3 tanulmányra hívta fel a figyelmet.
"A Nature folyóiratban megjelent három független tanulmány szerint a korábban egészséges gyermekeknél 2022-ben kitört akut súlyos, megmagyarázhatatlan hepatitisz (májgyulladás) az adeno-asszociált vírus 2-vel vagy AAV2-vel hozható összefüggésbe.
2022 áprilisa és júliusa között világszerte több mint 1000 gyermeknél – közülük legalább 350-nél az Egyesült Államokban – diagnosztizáltak hepatitiszt, melynek oka ismeretlen. Az Egészségügyi Világszervezet adatai szerint közel 50-nek volt szükség májátültetésre, és 22 gyermek halt meg" - olvasható a posztban.
A bejegyzésben a szakember kifejtette, hogy az új kutatások arra utalnak, hogy az AAV2 szerepet játszhat a betegségben. Ez a gyermekkorban gyakori DNS vírus nem szaporítja önmagát, hacsak nem egy másik „segítő” (helper) vírus, például adenovírus vagy herpeszvírus jelenlétében. A kutatók megállapították, hogy az AAV2 szinte minden megmagyarázhatatlan akut hepatitiszben szenvedő gyermeknél jelen volt, és sokan több helper vírussal is megfertőződtek.
Olvasta már?
- Így jelez a máj, ha baj van
- Kézremegés: ilyen, amikor májbetegség okozza
- Így diétázzon, ha gyenge, vagy beteg a mája!
- Túl sok vitamin: akár tönkre is teheti a májat
- Májgyulladás: ez az 5 figyelmeztető tünet még a sárgaság előtt
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!