Ezeket látta már?

Az orvosok erre figyelmeztetnek: zsírmáj esetén ezeket az élelmiszereket kerülje

Hogyan kezelhető a nem-alkoholos zsírmáj?

A nem-alkoholos zsírmáj olyan betegség, amely elsősorban túlsúlyos és elhízott embereket veszélyeztet.

Megfelelő étrenddel és szükség esetén orvosi segítséggel kezelhető a zsírmáj dr. Németh Alíz, a Hepatológiai Központ hepatológusa, gasztroenterológus szerint.

Későn jelentkeznek a súlyosabb tünetek

- Bár a zsírmájnak nincs jellegzetes tünete és sokszor csak véletlenül derül ki a jelenléte, mindenkinek, akinek több rizikófaktor van jelen az életében (elhízás, cukorbetegség, magas vérnyomás, magas koleszterinszint, dohányzás) érdemes részt venni egy kivizsgáláson. A zsírmáj pontos diagnózisa, a zsírmennyisége mértékének maghatározása és a májszerkezeti átépülés felmérése egy speciális máj szerkezeti vizsgálattaltehető meg, ami egy fájdalommentes ultrahangos eljárás. Többek közt ez a vizsgálat lehet szükséges akkor is, ha már tünetek vannak, vagyis tompa fájdalom jelentkezik a has jobb oldalán, extrém fáradtság, gyengeség vagy megmagyarázhatatlan fogyás mutatkozik – hangsúlyozza Németh doktornő. – A későbbi, úgynevezett cirrózis stádiumának tüneteit már nem lehet nem észrevenni, hiszen a bőr és a szemfehérje sárgasága, a viszkető bőr és az ödémásodás olyan jelek, amelyek mindenképpen kezelést igényelnek. A zsírmáj kezelésében szerepet kaphatnak a gyógyszerek, ezt azonban mindenképpen egy életmódváltásnak is kísérnie kell. A mozgás és a megfelelő étrend szerepe döntő a súlyosbodás elkerülésében.

Ezeket az élelmiszertípusokat kell kerülni

Zsírmáj esetén alapvetően olyan élelmiszereket kell korlátozni, amelyek hozzájárulnak a súlygyarapodáshoz és növelik a vércukorszintet. Ezek nagy vonalakban az alábbiak:

Cukor és hozzáadott cukor

A hozzáadott cukor tartalmú ételek magasan tartják a vércukrot és hozzájárulnak a máj zsírtartalmának növeléséhez. E tekintetben azonban nem csak az édességeket, cukros üdítőket érdemes visszaszorítani, de hozzáadott cukrot tartalmaznak többek közt a pékáruk, az készételek, a dobozos kávék, energiaitalok, stb. Nem csak a fehércukor, de minden más típusú cukor bevitelét is ajánlott minimalizálni.

Alkohol

Az alkoholfogyasztás természetesen első számú rizikófaktora az alkohol zsírmájnak, de a nem alkoholos zsírmáj esetén is erősen kerülendő, a májra gyakorolt romboló hatása miatt.

Finomított gabonák

Feldolgozott és finomított gabonák találhatók a fehér pékárukban, tésztákban, fehér rizsben. Mivel ezekből az élelmiszerekből eltávolították a rostokat, gyorsan emelik meg a vércukrot, ezért inkább burgonyával, zöldségekkel, teljes kiőrlésű gabonákkal helyettesítendők.

Sült és sós ételek

A túl sok sült és sós élelmiszer elsősorban a magas kalóriatartalom miatt veszélyes, hiszen az elhízás a zsírmáj leggyakoribb oka. A túl sok só helyettesítésére a fűszernövények ajánlottak, sütés helyett pedig érdemes főzni, párolni, olaj nélküli sütési technikákat választani.

Bizonyos húsok

A telített zsírsavak nagy mennyiségű bevitele minden szerv körül növeli a zsírmennyiséget, így a máj körül is. A zsíros bárány, sertés, és bármilyen zsíros hústípus éppen ezért kerülendő, ellenben a sovány húsok bátran fogyaszthatók. Az olajos hal is kivételek közé tartozik, ugyanis annak magas omea-3 tartalma nagyon hasznos a szív-érrendszernek.

Fontos az orvos-beteg együttműködés

- Tudni kell, hogy a zsírmáj kezelésére nincs specifikus gyógyszer, az elrendelt szerek elsősorban a kapcsolódó problémák – magas vérnyomás és vérzsírszint, 2-es típusú cukorbetegség, elhízás – kezelésére hivatottak – ismerteti dr. Németh Alíz, a Hepatológiai Központ hepatológusa, gasztroenterológus. – Éppen ezért fontos, hogy a beteg és az orvos jó együttműködést alakítson ki annak érdekében, hogy az életmóddal is javíthatóak legyenek a kilátások. A megfelelő étrend mellett a rendszeres testmozgásra is figyelni kell. A heti legalább 150 perces, közepes intenzitású kardiomozgás (például gyors gyaloglás vagy biciklizés) akkor is javít a zsírmáj állapotán, ha nem jár fogyással. A rendszeres orvosi ellenőrzés pedig elengedhetetlen a folyamatok nyomon követéséhez.

Összefoglalóan:

  • A nem-alkoholos zsírmáj túlsúlyos és elhízott embereknél jelentkezik.
  • A zsírmáj tünetei tompa fájdalom, fáradtság, és fogyás.
  • Életmódváltás és diéta fontos a zsírmáj kezelésében.
  • Élelmiszerek, amelyeket kerülni kell: hozzáadott cukor, finomított gabonák, sós és sült ételek, túl sok telített zsírsavat tartalmazó élelmiszerek.
  • A rendszeres testmozgás és orvosi ellenőrzések javítják a zsírmáj állapotát.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Mik lehetnek a zsírmáj tünetei? Nem a sárgaság az első

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

zsírmáj

Forrás: Hepatológiai Központ
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához