Hogyan gyógyítható a zsírmáj? Ezeket a tanácsokat érdemes betartania
Sokat tehet a mája egészségéért.
A zsírmájbetegségnek két fő típusa létezik: az alkoholos és a nem alkoholos zsírmáj. Az előbbit - ahogy a neve is mutatja - az alkohol túlzott fogyasztása okozza, míg az utóbbi (NAFLD) nem kapcsolódik az alkoholfogyasztáshoz - ekkor az állapotot a májban felhalmozódott zsír okozza. A NAFLD jellemzően nem jár tünetekkel, ezért gyakran csak akkor fedezik fel, amikor más okból végeznek vizsgálatokat, amelyek májproblémákra utalnak.
A nem alkoholos zsírmájbetegség visszafordítható, ha bizonyos ételek fogyasztását csökkentjük, csupán kevés alkoholt fogyasztunk (vagy semennyit), valamint, ha odafigyelünk a rendszeres testmozgásra. Hogy pontosan mikre érdemes figyelnie?
Adja le a súlyfeleslegét
Az Amerikai Májbetegségeket Vizsgáló Társaság (AASLD) javaslata szerint a fogyás kulcsfontosságú a nem alkoholos zsírmáj progressziójának és tüneteinek javításában. A testsúly 7-10%-os csökkenése jelentősen javíthatja az állapot tüneteit, szövődményeit: például a gyulladást, a fibrózist és a hegesedést. Fontos, hogy ne koplaljon és ne forduljon az extrém diéták felé, mivel ezek gyakran nem fenntarthatóak hosszú távon, ráadásul meg is terhelhetik a májat.
Kövesse a mediterrán diétát
A mediterrán diéta számos egészségügyi előnnyel jár és különösen hatékony a zsírmáj kezelésében, mivel az étrendben fontos szerepet kap a telítetlen zsírok fogyasztása (pl. olívaolaj). Ezek az egészséges zsírok elősegítik az optimális zsírsavösszetétel fenntartását, csökkentik a "rossz" LDL-koleszterinszintet és növelik a HDL, azaz a "jó koleszterinét".
A mediterrán diéta a zöldségek és a gyümölcsök révén igen gazdag antioxidánsokban, melyek semlegesítik a szabad gyököket, csökkentve a gyulladást és a sejtkárosodást a májban. Ezen kívül az étrend bőségesen tartalmaz rostokat is, melyek hozzájárulnak az emésztés elősegítéséhez és a vércukorszint stabilizálásához, ami a metabolikus egészség szempontjából alapvető fontosságú.
Az étrend továbbá kevés finomított cukrot és feldolgozott élelmiszert tartalmaz, amelyek jelentős szerepet játszanak a metabolikus problémák és a zsírmáj kialakulásában. Fontos része továbbá a mediterrán diétának az Omega-3 zsírsavakban gazdag halak fogyasztása, melyek amellett, hogy hozzájárulnak a gyulladások csökkentéséhez, elősegítik a máj egészségének megőrzését is.
Igyon kávét
Ez egy jól betartható szabály. Kutatások szerint a kávé számos védőhatást gyakorol a májra, különösen azáltal, hogy serkenti a gyulladások ellen küzdő májenzimek termelését, ráadásul NAFLD-ben szenvedők körében a rendszeres, napi 2-3 csésze kávé fogyasztása csökkentheti az általános májkárosodást. A legjobb választás ekkor feketekávé, mivel nem tartalmaz hozzáadott zsírt vagy cukrot.
Mozogjon
A zsírmáj gyakran összefügg a mozgásszegény életmóddal. A szakemberek legalább heti 150 perc mérsékelt intenzitású testmozgást javasolnak ( ez körülbelül 30 percet jelent hetente öt napon). Ha eddig inaktív életet élt, csak fokozatosan terhelje magát: sétáljon, kiránduljon, menjen egy plusz megállót, vagy használja a lépcsőt a lift helyett.
Védje a máját
Kerülje azokat a dolgokat, amelyek károsíthatják a máj egészségét. Például ne igyon alkoholt, ne szedjen májat jobban károsító gyógyszereket (erről kérdezze meg orvosát, gyógyszerészét). Fontos az is, hogy még mielőtt bármilyen gyógynövény-kiegészítőt használna, kérdezze meg orvosát arról, hogy szabad-e, hiszen több is károsíthatja a májat.
E-vitamin
Egyes kutatások szerint az E-vitamin hozzájárulhat a zsírmáj kezeléséhez, mivel segíthet megvédeni a májat azáltal, hogy csökkenti a gyulladás okozta károsodást. Fontos azonban, hogy előtte beszélje meg kezelőorvosával, ugyanis vannak olyan állapotok, amikor nem tanácsos az E-vitamin plusz bevitele.
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!
Mi jó zsírmáj ellen? Kilencféle házi gyógymódot is érdemes kombinálni