Ha ezeket a tüneteket érzi, azonnal forduljon orvoshoz - vérmérgezés is lehet a vége, ha nem lép időben!
Ne vegye félvállról, ha az erős hasfájáshoz többek között hányás, hányinger, hőemelkedés is társul!
Vakbélgyulladáson nem a vakbél, hanem az ahhoz csatlakozó, féregszerű, zárt végű féregnyúlvány (appendix vermiformis) gyulladását értjük. Az appendix a bélfalhoz hasonlóan tartalmaz simaizom szövetet, nyálkahártyája csekély mennyiségű nyákot termel, amely a vakbélbe ürül. A féregnyúlvány fala nyiroksejteket tartalmaz, mely a szervezet immunrendszerének a része, ellenanyagok termelésére képes.
A vakbélgyulladás (appendicitis) tünetei
- fájdalom a gyomortájon, majd az alhas jobb oldalán
- hányinger, hányás
- hőemelkedés
- szapora pulzus
- a hasfalon izomvédekezés tapintható
- emelkedett fehérvérsejtszám és vérsejtsüllyedés
Az említett tünetek esetén haladéktalanul forduljon orvoshoz, mert a vakbélgyulladás, ha nem kezelik időben komplikációkhoz többek között hashártyagyulladáshoz, bélelzáródáshoz és vérmérgezéshez is vezethet.
Vakbélgyulladás diagnosztizálása
A vakbélgyulladás diagnózisában kulcsszerepet játszik a hasi ultrahangos kivizsgálást. Ezt követően egyéb módszerekkel folytatható tovább a diagnózis felállítása
- hasi ultrahang
- fizikális vizsgálat
- vérvétel
- vizeletvizsgálat
- MR-vizsgálat
Ultrahang
Ez az egyik legfontosabb kezdeti diagnosztikai módszer, amely leginkább a differenciáldiagnózisban segít. A differenciáldiagnózis azt jelenti, hogy a több betegségre jellemző tünetek közül a vizsgálattal leszűkíthető a tüneteket okozó lehetséges betegségek listája. Hasi ultrahangvizsgálattal ennek megfelelően igazolni lehet, ha a vakbélen rendellenesség található. Ez sokszor már elég a belgyógyász kezelőorvosnak a további diagnózishoz.
Fizikális vizsgálat
A vizsgáló szakorvos kezével enyhe nyomást gyakorol a fájdalmas hasi régióra. A nyomás hirtelen elengedésekor vakbélgyulladás esetén gyakran felerősödik a fájdalom.
Ennek oka az, hogy a vakbélgyulladás körül gyulladt a hashártya. A fizikális vizsgálat során az orvos a hasfal és a vakbél körüli izmok görcsös – „védelmező” – merevségét is vizsgálja, mivel ezek a jelek is utalhatnak a vakbél gyulladásos betegségére. Vakbélgyulladás esetén a hasfal sokszor kőkeménnyé merevedik.
Vérvétel
Vérvétel után történő laborvizsgálattal megállapítható egyes fehérvérsejtek száma a vérben. Ha ezek száma túl magas, az valamilyen belső fertőzést jelezhet. Pozitív hasi ultrahang, belgyógyászati szakvizsgálati gyanú és gyulladásra utaló laborvizsgálat esetén a legtöbb esetben igazoltnak tekinthetjük a vakbélgyulladást.
Vizeletvizsgálat
Vizeletvizsgálattal az orvos segíthet a húgyúti fertőzések vagy a vesekő észlelésében. Mivel ezek a betegségek is a vakbélproblémákhoz nagyon hasonló tünetekkel járnak, ezért fontos a kivizsgálás során kizárni őket.
MR-vizsgálat
Amennyiben hasi ultrahangvizsgálat során valamilyen okból feltételezik, hogy olyan elváltozás található, amelyet csak másféle képalkotó vizsgálattal lehet észlelni, a szakorvos leggyakrabban MR-vizsgálatot javasol. A konkrét panaszra MR mellett egyes esetekben hasi röntgent vagy CT-vizsgálatot is javasolhat a szakorvos.
Összegezve
- Ne hagyja figyelmen kívül a súlyos hasi fájdalomhoz társuló tüneteket.
- A vakbélgyulladás komoly komplikációkhoz vezethet, ha nem kezelik időben.
- A hasi ultrahangos kivizsgálás kulcsszerepet játszik a vakbélgyulladás diagnosztizálásában.
- A vakbélgyulladás fizikális vizsgálata során az orvos figyel a hasfal merevségére és a fájdalomra.
- A belső fertőzés jeleinek kimutatására vérvizsgálat és vizeletvizsgálat is segítséget nyújthat.
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!
Mi köze a fekélyes vastagbélgyulladásnak az endometriózishoz? Több, mint hinné!