Hepatitis Világnap: országos szűrőkampány
Országos felvilágosító és szűrőkampányt szervez csütörtökön a hepatitis világnapja alkalmából a Vírusos Májbetegek Országos Egyesülete. A rendezvény célja a lakosság felvilágosítása a vírushepatitiszekről, a tévhitek eloszlatása és a fertőzött betegek felkutatása - olvasható Werling Klára, az egyesület elnökének MTI-hez eljuttatott közleményében.
Az esemény időszerűségét az támasztja alá, hogy Magyarországon körülbelül 40 ezer kezelést igénylő krónikus Hepatitis-C vírussal fertőzött beteg nagy része nem tudja, hogy fertőzött. Akik nem kapnak betegségükre megfelelő kezelést, azoknál májzsugor és májrák alakul ki - hangsúlyozta az elnök, hozzátéve, jelenleg Magyarországon a betegségre nincs központi szűrőprogram.
Az elnök szerint 2020-ra ezeknek a betegségeknek és a szövődmények gyógyítása jelentős anyagi terhet fog jelenteni az egészségügynek, így a cél a korai felismerés és kezelés.
Megjegyezte, a közeljövőben kerülnek törzskönyvezésre Európában azok az új gyógyszerek, melyekkel a betegek 90-100 százaléka meggyógyítható.
A felvilágosító és szűrőkampány lebonyolításában részt vesznek a betegszervezetek és a hepatológiai centrumok. A felkérésre tizenöt vidéki szervezet és a budapesti szervezetek is jelentkeztek, ami a tervek szerint lefedi az országot.
A tájékoztatás szerint lesznek szűrések Székesfehérvárott, Ajkán, Szombathelyen, Zalaegerszegen, Kaposváron, Pécsett, Szekszárdon, Szolnokon, Szegeden, Békéscsabán, Debrecenben, Nyíregyházán, Miskolcon, Egerben és Budapesten.
A hepatitis C vírus (HCV) a fertőzött ember vérében található, ép bőrön, nyálkahártyán nem jut át. A terjesztés fertőzött vérrel történhet. A betegség terjedésének egyik leggyakoribb oka volt korábban a vérátömlesztés, vérkészítmény adása, különösen az 1992 előtti - a HCV felfedezése és a diagnosztikus módszerek kifejlesztése, bevezetése előtt történt – években.
Terjedése ma a fertőzött vérrel szennyezett eszközök által okozott sérülés révén történik, például az intravénás vagy felszippantásos kábítószer-használat, tetoválás, testékszerek (piercing), akupunktúrás kezelés, közös körömolló vagy borotva, fogkefe használata által, de előfordulhat fogászati vagy más orvosi beavatkozás során is.
Július 28-án tartják a hepatitis világnapját az Egészségügyi Világszervezet (WHO) kezdeményezésére annak emlékére, hogy 1925-ben ezen a napon született Baruch Blumberg Nobel-díjas amerikai orvos, a hepatitis B vírus felfedezője. A világnap célja, hogy felhívják a figyelmet a vírusok okozta krónikus májgyulladásra, kialakulásának okaira és a betegség korai felismerésének jelentőségére.
A világon mintegy félmilliárd ember szenved krónikus hepatitis B vagy C fertőzésben, Magyarországon a fertőzöttek száma százezerre tehető.