Ez az alattomos vírus szinte tünetek nélkül teszi tönkre a máját!
Ez a vírus megtámadja a májat, még az egészségügyi dolgozók is veszélyben vannak miatta.
A hepatitis C-vírus (HCV) okozta májgyulladás egy súlyos fertőzés, ami körültekintő kezelési módot igényel. A májgyulladás lefolyás szerint lehet akut vagy krónikus, azaz 6 hónapon túl sem gyógyuló. A hepatitis C-vírus RNS-örökítőanyagú vírus, amelyet csak 1989-ben fedezték fel. A hepatitis C-vírus leginkább vérrel és szexuális úton terjed, a terjedés módja szerint magas kockázatot jelent az intravénás kábítószer-használat. A fertőzés felismerését nehezíti, hogy a fertőzés az esetek jelentős részében (85%) tünetmentesen zajlik.
A Föld lakosságának mintegy 3%-a fertőzött
A Hepatitis C vírus (HCV) egy vér úján terjedő fertőzés, amely az elmúlt években egyre komolyabb népegészségügyi problémát jelent világszerte. A WHO adatai szerint jelenleg mintegy 70 millió HCV fertőzött beteg él a világon, Magyarországon pedig akár 70.000 érintett is lehet a szakértők szerint.
A HCV fertőzés évtizedekig tartó, jellegzetes panaszok nélküli idült májgyulladás útján vezet a munkaképességet, az életminőséget, és az életkilátásokat rontó, jelentős egészségügyi ráfordítást igénylő súlyos megbetegedésekhez: a fertőzött lakosság 78%-át érintheti kevésbé súlyos, 30%-át súlyosabb stádiumú májzsugor, 16%-át a máj daganatos megbetegedése, és 7%-uk esetében szükséges májtranszplantációt végrehajtani.
A hepatitis C kezelésének egyik legnagyobb nehézsége, hogy a fertőzöttek közel 75%-a nem tud arról, hogy halálos, ugyanakkor gyógyítható betegségben szenved. A HCV elsősorban vér útján terjed, így különösen veszélyeztetettek az egészségügyben dolgozók, a fertőzöttekkel egy háztartásban élők és szexuális partnereik, a HCV-pozitív anyák gyermekei, illetve a büntetés-végrehajtási intézetekben elhelyezettek.
Az Európai Unió törekvéseivel és a Nemzeti Hepatitis Koalíció 2015-ös Nemzeti Hepatitis Programjával összhangban Magyarországon is elindult a HCV-fertőzés hazai felszámolására kidolgozott hivatalos program. A tervezet célja, hogy Magyarország 2030-ra HCV-mentes ország legyen, ez azonban kizárólag megfelelő szűrési stratégia, hatékony kezelések széleskörű elérhetőségének biztosítása és a kezelésintenzitás növekedése esetén érhető el.
Az elmúlt években új lehetőségek nyíltak a HCV kezelésében, így ma már a diagnózist követően gyors, biztonságos és minimális mellékhatásokkal járó kezelés útján érhető el a vírusmentesség. Az áttörést jelentő, szájon át szedhető direkt ható antivirális szerek (DAA-k) IFN-mentes kombinációkban való alkalmazása 90–100%-ban eredményeznek gyógyulást még az olyan betegek esetében is, akik korábban sikertelen kezelésen estek át.
A szűrési programok elindítása mellett a lakosság rendszeres, széleskörű tájékoztatása is szükséges a HCV átviteli útjairól, kockázati tényezőiről és a betegség veszélyeiről.
A HCV okozta májgyulladás tünetei
A fertőző májgyulladás tünetei attól is függenek, hogy a betegség akut vagy krónikus lefolyású. Krónikus májgyulladás esetén a tünetek megegyezhetnek a májzsugorodás tüneteivel. A májgyulladások viszont gyakran tünetmentesen játszódnak le, főként fiatalokban. A tünetek megjelenéséig változó hosszúság lappangási idő telhet el (15–180 nap).
Az akut májgyulladás lehetséges tünetei:
- hőemelkedés;
- levertség;
- ingerlékenység;
- étvágytalanság;
- hányinger, hányás, hasmenés;
- jobb bordaív alatti fájdalom;
- bőrkiütések megjelenése;
- ízületi fájdalom;
- sárgaság);
- sötétsárga színű vizelet;
- színtelen széklet;
- bőrviszketés.
Előfordulhat továbbá mással nem magyarázható súlyvesztés, a máj- és lépmegnagyobbodás (hepatosplenomegalia) vagy igen ritkán májelégtelenség is.
A krónikus májgyulladás lehetséges tünetei a fenti tüneteken túl:
- bőr elvékonyodása;
- fehér körmök;
- tenyérzsugor;
- tömöttebb tapintatú máj;
- sima, sötétvörös színű viasznyelv, ajakpír;
- tenyér és a talp pirossága;
- póknaevusok (pókhálószerű bevérzések a bőrön).
Mivel a máj betegsége a nemi hormonok háztartását is érintheti nőknél előfordulhat a menstruáció elmaradása (amenorrhea), férfiaknál pedig impotencia, a másodlagos nemi jellegek elvesztése, az emlők megnagyobbodása (gynecomastia) is kialakulhat.
Mikor forduljon orvoshoz?
Amennyiben a fenti tüneteket tapasztaja, vagy valamely egyéb okból felmerül a hepatitis C-vírussal történt fertőződés vagy egyéb eredetű májgyulladás gyanúja (pl. sárgaságot tapasztal), keresse fel háziorvosát!
Háziorvosa a panaszok és a klinikai kép alapján vizsgálatokat kérhet, illetve szükség esetén beutalja szakorvosi kivizsgálásra.
A HCV okozta májgyulladás okai
Ez a vírus terjedhet vérrel, vérkészítménnyel, fertőzött eszközökkel, közös fecskendőkkel, többek által használt borotvával, tetoválótűvel. A fertőzések túlnyomó többsége intravénás kábítószer-használók körében terjed a közös fecskendő használatát követően.
A vírus terjedhet anyáról gyermekre is, habár a hepatitis B-vírus (HBV) anyáról gyermekre való terjedéséhez képest elenyésző mértékben.
Az 1992 előtt vérkészítményt kapott egyéneknél, szervátültetetteknél gondolni kell a fertőződés lehetőségére.
Az egészségügyi személyzet körében történt tűszúrások, egyéb sérülések, szembe került vér esetén is felmerül a fertőzés lehetősége. A HCV is terjedhet szexuális úton a HBV-hez hasonlóan, az apró hámsérüléseken keresztül bejuthat a vírus a szervezetbe, bár a fertőződés kockázata alacsonyabb, mint HBV esetén.
Összegezve
- A hepatitis C-vírus (HCV) okozta májgyulladás súlyos fertőzés.
- A fertőzés lehet akut vagy krónikus, és leginkább vérrel és szexuális úton terjed.
- Magyarországon akár 70.000 HCV fertőzött beteg is lehet.
- A HCV-fertőzés hazai felszámolására kidolgozott hivatalos program indult Magyarországon.
- Az új kezelések és szűrési programok lehetővé teszik a gyors és hatékony kezelést.
Olvasta már?
- Tudjon meg többet a hepatitis C-ről!
- Túl sok vitamin: akár tönkre is teheti a májat
- Ezek a májrák korai jelei: néhány tünet már kialakult tumorra utal
- Májrák vagy májáttét a diagnózis? Ez a különbség a kettő között
- Jóindulatú daganat a májon: mikor van szükség operációra
- Májparaziták: ilyen tünetekről ismerheti fel a veszélyes élősködőket
- Így jelzi a széklet a májbetegséget
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!
10+1 tünet, ami a máj, az epe és a hasnyálmirigy betegségére utal