Hasmenésgátlás - székletátültetéssel (?)
Székletátültetéssel gyógyítható a bélgyulladás?! Legvégső esetben rendkívül szokatlan és emellett visszataszítónak ható kezelést is választhatnak egy bélbaktérium okozta, akár halált is eredményező heves hasmenés és visszatérő bélgyulladás kezelésére az orvosok: egészséges emberek székletét ültetik át a páciens emésztőrendszerébe...
A Clostridium difficile nevű baktérium által kiváltott problémák kezelése során az egészséges ember ürülékében lévő jótékony baktériumok bekerülnek a beteg emésztőrendszerbe és elfojtják a kórokozókat.
A kezelés nem költségesebb, mint egy béltükrözés. Számos, szaklapokban és szakmai kongresszusokon dokumentált eset bizonyítja, hogy a székletátültetés sok páciensen segített már.
Alexander Khoruts, a Minnesotai Egyetem orvosa az eljárást a szervátültetéshez hasonlítja - azzal a különbséggel, hogy ebben az esetben a befogadónak nincs szüksége az immunrendszer védekezését elnyomó gyógyszerek szedésére.
"Olyan ez, mint egy ultimátumszerű probiotikum" - véli Lawrence Brandt, a New York-i Montefiore Klinika munkatársa, aki összesen 17 alkalommal ültetett át ezzel a módszerrel egész baktériumkolóniákat.
A kezelésre egyelőre nem létezik bevett eljárás. Brandt például először ellenőrzi, hogy az adományozó félnek nincs-e fertőző betegsége - hepatitisz vagy HIV -, illetve hogy nem rendelkezik-e bélparazitákkal. Ezután az orvos az illető székletmintáját cseppfolyósítja és béltükrözés során a beteg emésztőrendszerébe csepegteti.
Bakterioterápia...?
Először 2008-ban folyamodott Dr. Khoruts ehhez az eljáráshoz. A súlyos, Clostridium difficile okozta bélfertőzésben szenvedő beteg folyamatos hasmenéssel küzdött, rendkívüli módon lefogyott és legyengült. Az antibiotikus kezelés nem használt. Dr. Khoruts utolsó mentsvárként próbálkozott ezzel az öletettel, mert a beteg már-már halálközeli fizikai állapotban volt.
Dr. Khoruts úgy döntött, hogy "átültetés" lesz szükséges, azonban nem szervi (gyomor-, bél stb.) hanem tulajdonképpen egy egészséges ember széklete - azaz baktériumflórája szükséges az illetőnek.
A székletből vett mintaanyag izotóniás sóoldatban kerülte bejuttatásra a beteg bélrendszerébe, és a hasmenés gyakorlatilag néhány nap alatt rendeződött. A bakterioterápiának is nevezett "székletátültetés" nem ismeretlen az orvosi gyakorlatban. Jelenleg annyiban különbözik már a régebbi beavatkozásoktól, hogy genetikai vizsgálat is végezhető - a bakterioterápia előtt és után.
(forrás: New York Times, Science)
A problémát okozó Clostridium difficile baktérium kórházakban és azokon kívül is fertőz. A fertőzöttek többsége csak enyhe hasmenést kap, más betegek azonban, elsősorban az egyéb betegségek miatt már legyengült idősek a bélrendszer heves fertőzésétől szenvednek. Az Egyesült Államokban évente mintegy 15 ezer halálos áldozata van.
A tünetek enyhülése és eltűnése után csaknem minden harmadik betegnél visszatér a fertőzés, sokuknál rendszeresen. Ezek az emberek így hetekig, néha hónapokig antibiotikumok szedésére kényszerülnek. A gyógyszerek a betegség okozói mellett hasznos bélbaktériumfajok százait is elpusztítják, így megfelelő környezetet teremtenek arra, hogy idővel a kórokozó "új erőre" kapjon. A páciensek ezáltal bekerülnek a kezelések ördögi körforgásába.
A székletátültetés eljárása nem újkeletű dolog. Az első transzplantációt 1958-ban végezték, azóta 170 esetet dokumentáltak szaklapokban. Ennek egyharmada 2010-ből származik, ez pedig jelzi, hogy az orvosok a probléma erőteljesebbé válása miatt mind gyakrabban élnek ezzel a lehetőséggel.
Bár egyre növekszik a pozitív eredményeket produkáló kezelések száma, egyelőre még nincs az eljárás hatását egyértelműen bizonyító, a transzplantációt antibiotikumos kúrával összehasonlító kutatás.