Rendszeres émelygés, puffadás és hasfájás: ezek a gyomorfekély tünetei
Hogyan lehet felismerni a gyomorfekélyt? Ezekre a tünetekre érdemes figyelnie!
A gyomorfekély legfőbb tünete a hasi fájdalom, mely lehet éles, tompa vagy égető, ám a fájdalom intenzitása nem függ attól, hogy mennyire súlyos a beteg állapota. A gyomorfekély tulajdonképpen sérülés (hiány) a gyomrot borító nyálkahártyában. Ez a nyálkahártya véd a gyomor által előállított erős savaktól, melyek az emésztésben, illetve a gyomorba jutó mikrobák elleni küzdelemben játszanak fontos szerepet.
A gyomorfekély leggyakoribb tünetei
Bár a gyomorfekély a legelterjedtebb, ez a betegség nemcsak a gyomrot magát érintheti, hanem a nyelőcsövet, illetve a gyomorból kivezető nyombelet (vagyis a vékonybél első szakaszát is).
Az, hogy milyen tüneteket érez magán egy gyomorfekélyes beteg, számos dologtól függ, többek között attól, hogy pontosan hol helyezkedik el a fekély, de az életkor is szerepet játszik (az idősebb betegek egy részénél tünetmentes a gyomorfekély, és csak nagyon előrehaladott állapotú betegségnél éreznek fájdalmakat).
A leggyakoribb tünetek között találhatjuk a fájdalmat, mely lehet éles, tompa vagy égető. A fájdalom sokszor az étkezésektől függ, például nagyjából 3-4 órával evés után jelentkezik, és általában enyhül, ha újra eszünk valamit.
Szintén a gyomorfekély tünetei közé tartozik a puffadás és a teltségérzet, a hányinger és a hányás, az étvágytalanság és a fogyás.
A ritkább tünetek között találhatjuk például a vérhányást, illetve a rendkívül kellemetlen szagú, kátrányra emlékeztető állagú székletet. Ezek azonban az előrehaladottabb fekélyekre figyelmeztethetnek.
Valóban gyomorfekély?
A gyomorfekély okozta fájdalmakat könnyű más betegségek tüneteivel összetéveszteni: hasonló kellemetlenségeket okozhatnak például a gyomorégés vagy a refluxbetegség.
Emellett, mivel a gyomorfekély okozta fájdalom általában összefügg az evéssel (vagyis néhány órával étkezés után jelentkezik és néhány falat elfogyasztása után enyhül), könnyen összekeverhető akár az egyszerű éhséggel is.
A gyomorfekély diagnosztizálása
A leggyakrabban alkalmazott vizsgálati módszerek közé tartozik az endoszkópia, melynél egy apró, rugalmas és hajlékony "nyélre" erősített kamera segítségével megtekinthetik a nyelőcsövet, a gyomrot vagy éppen a vékonybél első szakaszát. A szakavatott szemek azonnal felismerhetik a fekélyt, de annak a pontos helyzetét és a súlyosságát is. Az endoszkópos vizsgálat emellett segíthet a diagnózis pontosításában is, ha a gyomorfekélyre utaló tünetek hátterében mégis egy másik betegség áll.
A gyomorfekély egyik fő oka a Helicobacter pylori fertőzés, melyet meglehetősen nehéz gyógyítani, több antibiotikum kombinációjára is szükség van. Éppen ezért rendkívül fontos, hogy kiderítsék, ez a baktérium szerepet játszik-e a fekélyek kialakulásában. Azonban ehhez nem elegendő egyszerű vérvizsgálat, ugyanis ezzel a módszerrel nem lehet egyértelműen meghatározni, hogy a szervezetben aktuálisan jelen lévő fertőzésről van-e szó, vagy egy korábbi fertőzés "maradványait" mutatja-e ki a vizsgálat. A H. pylori fertőzés megállapításához ezért általában kilégzéses vizsgálatot vagy székletvizsgálatot javasolhatnak.
Olvasta már?
- Ki hogy rág, úgy szellent: ezek állnak a puffadás hátterében
- Puffadás és hasmenés: ilyen, amikor ételintoleranciát jelez
- Puffadás, hasfájás és gyomorfájás: ezzel a teszttel kiderítheti, mi okozza
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!