Ezeket látta már?

Hányás, hasmenés: ezért lehet veszélyes

hasmenés

A hányás, hasmenés általában néhány napig tart. Ezekre figyeljen!

A hányással, hasmenéssel járó betegségek általában rövid időn belül, egy-két nap alatt elmúlnak, s ezután megkezdhetjük a normális étkezésre való visszatérést. Természetesen, ha a kellemetlen tünetek tovább elhúzódnak, mindenképpen orvoshoz kell fordulni.

Hányás, hasmenés: ezekre figyeljen

A hányással, hasmenéssel járó betegségek legnagyobb veszélye, hogy a szervezet rengeteg vizet veszíthet rövid idő alatt, ez pedig a kiszáradás kockázatával jár együtt. Tovább fokozza a veszélyeket, ha valaki semmilyen ételt, italt nem tud magában tartani! Igyekezzünk a hányás, hasmenés kezdetétől kínálgatni a beteget, de legkésőbb 8 órával az első tünetek után folyadékot adni. A legjobbak a tiszta italok, például a víz, az enyhe, cukrozatlan gyümölcstea, a hígított gyümölcslevek. Jobb, ha hidegen kínáljuk az innivalókat. A kis mennyiségeket általában könnyebb „lent tartani”, ha egy-egy kortyot iszunk, kisebb az esélye az újbóli hányásnak, hasmenésnek, mint amikor egyszerre nagy mennyiséget iszunk meg.

Ezeket az ételeket kerülje, ha hasmenése van - olvasson tovább!

Egy elterjedt házi módszer szerint a szénsavas italok, főként a kóla vagy a gyömbér különösen jók hányás, hasmenés esetén. Ez azonban közel sem olyan egészséges, mint hisszük. A szénsav tovább irritálhatja az egyébként is érzékeny gyomrot, az italokban lévő cukor pedig sokszorosa annak, amire a szervezetnek szüksége van. Az üdítőkben elektrolitokat sem találunk, vagyis ezek kevésbé segítik a szervezet rehidratálását egy hasmenéssel, hányással járó betegség után. A gyömbérnek ugyan van gyomornyugtató hatása, ám a szénsavas üdítőkben csak minimális mennyiség van belőle (vagy még annyi sem).

Sokkal jobban járunk, ha speciális, elektrolitokat is tartalmazó rehidráló folyadékot iszunk. Ezeket por alakban könnyen beszerezhetjük a gyógyszertárban. Szükség esetén az elektrolitokat is tartalmazó sportitalok is beválhatnak. Házilag is készíthetünk ilyen italt: egy liter vízben keverjünk el fél teáskanál sót és hat teáskanál cukrot.

Diéta hányás, hasmenés után

Mindenki másra esküszik. Van, aki szerint szigorú diétát kell tartani akár egy hétig, mások viszont úgy vélik, minél korábban visszatér valaki a szokásos étrendjéhez, annál jobb. Az, hogy mennyi ideig kell diétázni, a hányást, hasmenést kiváltó betegségtől is függ. Ebben érdemes kikérni orvos tanácsát is.

Azzal biztosan nem ártunk a szervezetünknek, ha néhány napig kímélőbb ételeket fogyasztunk, és kerüljük a nehéz, zsíros fogásokat. A betegséget követő egy-két napig együnk sós ropit vagy kekszet, pirítóst, ízesítetlen zabkását, banánt, párolt almát, főtt vagy héjában sült krumplit, főtt rizst. A gyenge húsleves főtt zöldségekkel és főtt tésztával szintén jó választás lehet.

Ne együnk tejet és tejtermékeket, nagyon fűszeres ételeket, nehezebben emészthető fehérjéket, nyers zöldségeket, savas gyümölcsöket és gyümölcsleveket. Az alkoholt, a koffeintartalmú italokat is kerüljük. Fontos azonban tudni, hogy ez a kímélő étrend nem túl változatos, hosszú távon nem szabad követni. Szerencsére általában 3-4 napon belül visszatérhetünk a megszokott étrendünkhöz.

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához