Mi okozhat véres székletet? Ilyen, ha gyulladásos bélbetegség okozza
A világos pirostól a feketéig sokféle lehet a széklet.
A véres széklet (hematochezia) akkor fordul elő, ha a tápcsatornából vér szivárog a belekbe. Gyakran valamiféle sérülés, aranyér, az emésztőrendszer súlyos betegsége vagy krónikus gyulladása okozza. Kis mennyiségben szabad szemmel nem mindig észrevehető, de székletvizsgálattal kimutatható. A véres széklet leggyakoribb oka: aranyér és végbélrepedés.
A véres széklet színe utalhat a kiváltó okra
- Ha a székletben található vér barnás vagy világos piros, az általában azt jelzi, hogy az alsó gasztrointesztinális traktusban van a vérzés forrása. Ekkor a vérzés oka lehet végbélrepedés, vastagbélpolip, rák, aranyér és a vastagbél gyulladása, de masszív gyomorvérzés esetén is kerülhet emésztetlen vér a székletbe.
Ha a székletben található vér vörös, vagy fekete, az felső gasztrointesztinális vérzés forrása lehet. Okozhatja gyomorhurut, gyomorfekély és nyombélfekély, nyelőcsősérülés vagy a nyelőcső vénájának repedése, trauma, idegen tárgy okozta seb. Ezekben az esetekben a vért az emésztőnedvek bontják le a vért, ez magyarázza a vörös, fekete színt. Amikor az emésztett vér a belekben található folyadék egy részét nem engedi felszívódni, a széklet, fekete, sűrűn folyó, iszapos lesz - ezt szurokszékletnek nevezünk.
Gondoljon utána, evett-e céklát, paradicsomot, mert emiatt is vörös színűre színeződhet a széklet, és könnyen felesleges ijedtséget okoz, ha összetéveszti a vérrel.
Mi a helyzet a gyulladásos bélbetegségek esetében?
A gyulladásos bélbetegségek jellemzője a tápcsatorna krónikus vagy visszatérő gyulladása. Ez leggyakrabban colitis ulcerosa és Crohn-betegség formájában jelentkezik. Mindkettő esetében a vér lehet sötét és világos vörös is. A kezeletlen, vagy régóta fennálló gyulladásos bélbetegség növeli a vastagbélrák kialakulásának kockázatát.
Nagyjából hatvanezer ember szenved ma Magyarországon az IBD-től, vagyis a gyulladásos bélbetegségtől, és bár egyre többen fordulnak tüneteikkel orvoshoz, a látens betegek száma ötezer főre tehető. A diagnózis felállítása hosszas és bonyolult folyamat, ezért a tünetek felismerésére és azonosítására hívja fel a figyelmet a Magyarországi Crohn-Colitises Betegek Egyesülete.
Mi az IBD?
Az IBD (inflammatory bowel disease), azaz a gyulladásos bélbetegség a Crohn-betegség és a colitis ulcerosa összefoglaló neve. Előbbi a bélrendszer krónikus gyulladását, utóbbi a fekélyes vastagbélgyulladást takarja, amelyek megfelelő kezelés nélkül súlyos, akár életveszélyes állapotot is előidézhetnek. Európában 3 millióan szenvednek IBD-ben, enyhébb és súlyosabb formában, Magyarországon a diagnosztizált betegek száma 60 ezer főre tehető, de szakemberek szerint nagyjából további 5 ezren még nem jutottak el kivizsgálásra.
„Az IBD jellemző tünetei a nem múló hasmenés és hasi fájdalom, de akár láz, fogyás és véres széklet is kísérheti. Nagyon fontos, hogy aki ezeket tapasztalja, mielőbb forduljon háziorvosához, aki beutalhatja a területileg illetékes gasztroenterológiai szakrendelésre további kivizsgálásra. Kezelés hiányában a betegség komoly hatással lehet az érintettek mindennapjaira, társadalmi és családi életére, akár munkájára is” – figyelmeztet Rácz Rita, a Magyarországi Crohn-Colitises Betegek Egyesületének (MCCBE) elnöke.
Megfelelő kezeléssel a bélkárosodás megelőzhető
„A terápiás paletta bővülésével az orvosi kezelés célja már nem csak az aktív gyulladásos állapot enyhítése és megszüntetése, valamint a betegség újbóli fellángolásának megakadályozása, hanem az életminőség normalizálása, illetve az endoszkópos és szövettani kép gyógyulása. A kezelés történhet gyulladáscsökkentő szerekkel, kortikoszteroiddal, immunmoduláns terápiával, de már az újabb, célzott útvonalon ható kismolekulájú kezelések is elérhetőek az IBD-centrumokban. A finanszírozás és szakmai protokoll figyelembevételével ezen szerek közül a kezelőorvos mindig az adott betegre szabja a kezelést és folyamatosan monitorozza. Fontos lenne, hogy ezt a betegséget már a háziorvosok is korán kiszűrjék és minél hamarabb gasztroenterológushoz, súlyosabb esetben IBD-centrumba irányítsák a betegeket. Korai diagnosztikában óriási segítséget jelenthetne a beavatkozással nem járó széklet kalprotektin vizsgálat széleskörű hozzáférhetősége. A korai diagnosztika és a korai kezelés elengedhetetlen feltétele lenne a képalkotó vizsgálatok (CT, MRI, altatásos endoszkópia) rövid határidőn időn belüli elérhetősége (jelenleg a várólista 1-3-6 hónap, régiótól függően).
A késői diagnózis és kezelés súlyosbítja a gyulladásos bélbetegség lefolyását, növeli a szövődmények - például sipolyok, tályogok, vastagbélrák - kialakulásának kockázatát. A nem időben és megfelelően kezelt gyulladásos bélbetegek életminősége romlik, munkaképességük csökken, sok esetben kiegészítő táplálásterápiára is szorulnak a hiánytünetek megelőzése érdekében, így fontosnak tartom, hogy a speciális gyógyászati célra szánt élelmiszerek támogatása megmaradjon. A gyulladásos bélbetegek komplex kezelése multidiszciplináris, azaz számos társszakma szoros együttműködését igényli” – mondja Dr. Schäfer Eszter, gasztroenterológus főorvos.
Az IBD bármely életkorban előfordulhat, kisgyermektől idősekig. Kialakulásának pontos oka nem ismert, végleges gyógyítása jelenleg nem megoldott, de megfelelően kiválasztott kezeléssel a betegek teljes életet élhetnek. „2010-2022 között hazánkban kb. 2500 gyermeknél igazolódott gyulladásos bélbetegség, egy részük azóta már fiatal felnőtt. A betegség kialakulásának átlagos életkora 13-14 évre tehető: csecsemők, óvodások, kisiskolások és nagy kamaszok is érintettek lehetnek. Legtöbbször hasmenés, véres székletürítés, láz, fogyás, elmaradt fejlődés szerepel a tünetek között. A kivizsgálás nagyban hasonlít a felnőtt ellátáshoz, azonban egyes vizsgálatok (pl. a tükrözések) altatásban történnek. Gyermekek esetében a terápia célkitűzése a tünetmentesség és a bél gyógyulásának elérése mellett a megfelelő növekedés és a serdülés biztosítása is, ennek eléréséhez a felnőttkorban jól ismert terápiás lehetőségek mellett nagy hangsúlyt fektetünk a táplálásterápiára is” – teszi hozzá Dr. Karoliny Anna gyermek gasztroenterológus.
Információkkal a megismerésért és elfogadásért
A tünetek felismerése, a betegség alaposabb megismerése érdekében az MCCBE önálló weboldalt hozott létre a https://www.mccbe.hu/ibdcentrumok/ oldalon egy gyógyszergyártó cég, a Janssen támogatásával. Itt az érintettek hasznos információkat kaphatnak a betegút lépéseiről, az IBD-centrumok elérhetőségeiről és a betegséggel való együttélésről, videók és szöveges tartalmak segítségével. „Szerencsére ma már Magyarországon is elérhetőek az IBD-ben alkalmazott legmodernebb terápiák. És ugyan a betegség egyre több figyelmet kap, és már nem csak az érintettek, hanem hozzátartozóik is tisztában vannak az IBD kihívásaival, de sokan még mindig tabuként kezelik, és nem merik felvállalni munkahelyükön. A támogató munkakörnyezet azonban számukra is elengedhetetlenül fontos, hiszen például a biológiai terápia idején 4-8 hetente egy-egy napot kórházban kell tölteniük, amit sokan szabadságukból fedeznek. Az MCCBE ezért már fontolgatja az IBD-barát munkahely cím létrehozását, amellyel a munkáltató cégek hozzáállását szeretnénk megköszönni” – mondja Rácz Rita.
Mikor forduljon orvoshoz?
Noha a véres széklet gyakran ártalmatlan okokra vezethető vissza, súlyos állapotot is jelezhet. Beszélje meg orvosával, ha vért észlel a székletében! Fontos, hogy kizárja az ismert problémákat, még akkor is, ha úgy gondolja, csupán az aranyere vérzik.
Összegzés
- A véres széklet különböző okokra vezethető vissza, mint például sérülések, aranyér, emésztőrendszer betegségei.
- A véres széklet lehet vörös vagy fekete, ami felső gasztrointesztinális vérzésre utalhat.
- Az emésztőnedvek lebontják a vért, ezért vörös vagy fekete színű lehet a széklet.
- A gyulladásos bélbetegségek, mint a colitis ulcerosa és Crohn-betegség, súlyos tünetekkel jelentkezhetnek.
- Az IBD, azaz gyulladásos bélbetegség korai felismerése és kezelése kulcsfontosságú a betegek számára.
- A véres széklet oka ártalmatlan is lehet, de fontos, hogy orvos segítségével kizárja a súlyosabb problémákat.
Olvasta már?
- Önsörfőző szindróma: ilyen, amikor nem az alkoholtól zsírosodik el a máj
- Zsírmáj: a túlsúly is egy rizikófaktor a hepatológus szerint
- Májbetegségre utaló tünet lehet a hátba, vállba kisugárzó fájdalom
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!