Ezeket látta már?

Refluxos? Ennyire sokat jelenthet, ha megemeli az ágyát

mi jó gyomorégés ellen reflux párna

A gyomorégés kellemetlen tünetét számos otthoni gyógymód segíthet enyhíteni, mutatjuk, melyek ezek!

A gyomorégés egy fájdalmas vagy égő érzés, amely közvetlenül a mellcsont alatt vagy mögött jelentkezhet. Felmérések szerint Magyarországon minden második ember érez rendszeresen, vagy rendszertelenül gyomorégést. Leggyakrabban savas reflux vagy egy krónikus betegség, az úgynevezett gastrooesophagealis reflux betegség (GERD) okozza.

Otthon a gyomorégés ellen

A gyomorégés enyhe eseteit otthon is lehet kezelni. Egyes gyógymódok akár azonnal segíthetnek enyhíteni a tüneteket, vagy akár meg is akadályozhatják annak előfordulásukat.

Íme néhány stratégia, amely megkönnyebbülést hozhat:

Emelje meg az ágyat

A National Institute of Diabetes and Digestive and Kidney Diseases (NIDDK) azt tanácsolja, hogy étkezés után, várjon két-három órát, mielőtt lefeküdne.

Az is segíthet elkerülni a gyomorégést, ha megemelt fejjel alszik. Ha a feje magasabban pihen, mint a gyomra, az megakadályozhatja, hogy az étel vagy a sav a nyelőcsőben felfelé haladjon.

  • A reflux enyhülhet az ágy megemelése? Gyakran igen, hiszen a nyelőcső magasabban lesz, mint a gyomorszáj, így nehezebben folyik vissza a sav. Fontos, hogy a beteg megtalálja azt a magasságot, ami kényelmes, mégis elegendően magas ahhoz, hogy a sav ne kerüljön a nyelőcsőbe. Ezt úgy tudja a legkönnyebben megállapítani, ha párnával próbálkozik először, majd ez alapján állítja az ágyat is. Legjobb, ha magát a matracot emeljük, nem pedig plusz párnákkal emeljük meg a fejünket. Az extra párnák használata nem biztos, hogy hatékony, mivel éjszaka könnyű lecsúszni róluk. Az ágy megemelése legyen lassú folyamat, egyszerre mindig csak 1 centit emeljünk. Érdemes olyan ágyat vásárolni, ami önmagában állítható, és nem a matrac alá kell pótlékot tenni. Egy jó asztalos rendelésre készít ilyet, de most már egyre több boltban kapható olyan ágy is, melynek fejrésze állítható.
  • Hasznos eszköz reflux ellen a refluxpárna. A reflux csupán ezzel a módszerrel nem gyógyítható, de a kellemetlen éjszakai tünetek enyhíthetők refluxpárnával is. A párna speciális ék formájának köszönhetően  megemeli a felső testet, ezért rendszeres használata képes meggátolni, hogy a gyomorsav, gyomornedv visszaáramoljon a nyelőcsőbe

Rágógumi

A rágógumi egyszerű módja lehet az enyhe gyomorégés enyhítésének. Amikor egy személy rág, nyál termelődik. A nyál enzimeket tartalmaz, amelyek enyhén lúgossá teszik. A nyál lenyelése segíthet csökkenteni a gyomorégést – magyarázza a Health.com. Az étkezés után 30 percig tartó cukormentes rágógumi, csökkentheti a refluxot, amely a gyomorégés gyakori oka.

A GI Társaság azonban azt állítja, hogy a túl sok mesterségesen édesített gumi fogyasztása egyeseknél hasmenést okozhat. A rágógumi rágása közbeni levegő lenyelése gázképződést és puffadást is okozhat.

A legjobb, ha mértékkel csinálja, hogy elkerülje az olyan problémákat, mint a puffadás. A fodormenta és a borsmenta rágógumit is legjobb elkerülni. A menta ellazíthatja a nyelőcsövet a gyomorral összekötő izmok gyűrűjét, az úgynevezett alsó nyelőcső-záróizomzatot, lehetővé téve a gyomortartalom visszahúzódását.

Savlekötő patkiaszerek

Egyes esetekben az orvosunk savlekötőket ajánlhat az enyhe gyomorégés kezelésére. Ezeket ne szedje minden nap csak, ha panasza tényleg igényli vagy az orvosa kimondottan napi használatra írta fel. A savlekötők vény nélkül vásárolhatók. Viszont mellékhatásként, például székrekedést vagy hasmenést okozhatnak.

Kerüljön bizonyos ételeket!

Aki gyomorégéssel küzd, azt tapasztalhatja, hogy bizonyos ételek kiválthatják a tüneteket vagy ronthatnak is rajta. A kutatás szerint, bizonyos esetekben az orvos javasolhatja ezen élelmiszerek bevitelének csökkentését vagy azok teljes elkerülését.

A potenciális kiváltó tényezőkként azonosított élelmiszerek a következők:

  • fűszeres ételek
  • magas zsírtartalmú ételek
  • menta
  • kávé
  • csokoládé
  • alkohol
  • citrusfélék
  • paradicsom

Igyon tejet vagy sem?

Egy pohár hideg tej elfogyasztása segíthet a gyomorégés tüneteinek enyhítésében, de ezzel kapcsolatban megoszlanak a vélemények.

A tej és a tejtermékek nem szerepelnek azon „kiváltó élelmiszerek” listáján, amelyeket az American College of Gastroenterology a gyomorégésben szenvedőknek tanácsol. Bár a társaság megjegyzi, hogy a tej lúgos hatásai nyugtató itallá tehetik, a rosszabb dolgokat.

Erre figyeljen! A tejben lévő zsír és fehérje gyomorégést okozhat az emésztés során.

Próbálja ki a szódabikarbónát

A szódabikarbóna könnyen elérhető otthoni gyógymód gyomorégés ellen, de mértékkel kell használni.

A szódabikarbóna (nátrium-hidrogén-karbonát) lúgos, és segíthet a savasság semlegesítésében. Egyes kutatások szerint, alkalmankénti használata biztonságos, de a túlzott használat alkalózist okozhat. Ez olyan tüneteket okozhat, mint a hányás, hányinger, izomgörcsök és zavartság. A szódabikarbóna emellett magas nátriumtartalommal is rendelkezik, ami megzavarhatja egyes gyógyszerek felszívódását.

Csökkentse a hasi zsírt

A gyomorégés egyik legnagyobb kockázati tényezője, ha túl sok zsír van a hasban. Az elhízás a gyomor nyomásának növekedéséhez vezet, ami viszont a gyomor tartalmát a nyelőcsőbe nyomja, ami gyomorégést okozhat.

A GERD (gasztrooesophagealis reflux betegség) a savas reflux súlyos formája, amely gyomorégést okoz. Egyes túlsúlyos embereknél a GERD tünetei eltűnnek, amikor az illető lefogy.

Szokjon le a dohányzásról!

A dohányzás abbahagyása, hatékony módja annak, hogy csökkentse a gyomorégés tüneteit. A cigarettában és a dohányban található vegyszerek gyengíthetik a nyelőcső alsó részén (az alsó nyelőcső-záróizom) található izmokat. Amikor ez megtörténik, a gyomorból táplálék vagy sav bejuthat a nyelőcsőbe, gyomorégést okozva.

Gyömbér a szuperélelmiszer

A gyömbér számos olyan gyomor-bélrendszeri panaszon segíthet, mint a hányinger vagy a gyomorfájás, de segíthet csökkenteni a savas refluxot is, amely gyomorégést okozhat.

Viseljen kényelmes ruhákat

A derék körül szűk ruhák benyomhatják a gyomrot. Ez visszaszoríthatja az ételt a nyelőcsőbe, ami savas refluxot és gyomorégést okozhat. A laza ruházat viselése és a derékon szoros övek elkerülése segíthet csökkenteni a gyomorégés tüneteit.

Mikor forduljunk orvoshoz?

Fontos a gyomorégés kezelése, mivel a reflux károsíthatja a nyelőcső nyálkahártyáját!

Azonnal orvoshoz kell fordulnia, ha gyomorégése van és:

  • zúzódást, égetést, szorítást vagy nyomáshoz hasonló érzést érez a mellkasában (ez szívrohamra utalhat)
  • fekete vagy vörös színű széklete van
  • vért hány, vagy valami kávézacc szerűt

Keresse fel orvosát, ha gyomorégése van, és:

  • gyakran előfordul
  • házi praktikákkal nem múlik el néhány hét után
  • a tünetek súlyosbodnak a savlekötők hatására
  • úgy gondolja, hogy egy gyógyszer okozhatja a gyomorégést
  • akaratlanul is fogy
  • nyelési nehézségei vannak
  • zihálsz
  • köhögése van, ami nem múlik el

Összegzés

  • Étkezés után várjon két-három órát mielőtt lefekszik.
  • Rágógumi a nyáltermelés miatt segíthet csökkenteni a gyomorégést.
  • Savlekötők és a kisebb adagban történő étkezések segíthetnek a tünetek enyhítésében.
  • Az elhízás és dohányzás növelheti a gyomorégés kockázatát.

Olvasta már?

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!

Egyre gyengébbnek érzi a kezét, lábát, izmait? Gyógyszerek is okozhatják

Egyre gyengébbnek érzi a kezét, lábát, izmait? Gyógyszerek is okozhatják

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

reflux

Forrás: healt.com
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához