Egy hatékony megoldás az emésztés elősegítésére!
A ma embere sokszor küzd emésztési problémákkal, melyek között gyakori a puffadás, étkezés utáni fájdalom; esetleg gyulladás, vagy görcs kíséretében. A panaszok hátterében sok esetben az epeműködés zavara áll. Lássuk, hogyan lehet ezen segíteni!
Májunk – és az epeműködés
A májban képződő epe epesavakat, sókat, bilirubint és más anyagokat tartalmaz. A termelt epemennyiség mintegy fele az epevezetéken át az epehólyagba jut. Ez a későbbiekben koncentráltabbá válik, főleg epesavakban és nátriumban.
Ha a gyomorból a nyombélbe jut a táplálék, hormonális úton szabályozott módon az epehólyag összehúzódik, és tartalma a nyombélbe ürül.
Az epesavak oldják a táplálék zsírnemű anyagait és a koleszterint, zsíroldékony vitaminokat, így azok könnyebben felszívódnak. Az epesavak anyagcsereútja részben a széklettel való kiválasztódás, részben pedig visszakerülnek a keringésbe, majd az epébe.
Mi állhat az emésztési zavar hátterében?
Sok egyéb tényező mellett (gyomor és nyombél betegségei) a májon kívüli epeutak zavarai, gyakran az epe kövessége lehet az emésztési zavar egyik oka. 65 év felett a népességben 20% feletti az epekő gyakorisága. Az epekövességre hajlamosíthat a magasabb életkor mellett a női nem, a fejlett országokra jellemző egészségtelen táplálkozási szokások, és a családi hajlam egyaránt.
Az epekő érdekessége, hogy számos esetben néma, azaz tünetmentes maradhat. A kövek okozhatnak – főként ha elzáródás alakul ki – görcsös fájdalmat, gyulladást, émelygést, esetleg hányást. Jellemző a fájdalom típusa, és helye is, mely a jobb bordaív alatt összpontosul, a jobb lapocka felé sugárzik.
Hogyan segíthetünk az epeproblémákon?
Megfelelő orvosi indokoltság esetén az epeköveket sebészi úton el kell távolítani (az epehólyaggal együttesen) – azonban nem minden epepanasz igényel műtéti beavatkozást. Vannak olyan készítmények, melyek segítik a puffadással, görccsel, gyulladással járó tünetek, panaszok mérséklését, csökkentik az emésztési zavart.
Rowachol(R) – megbízható, nagy hagyománnyal bíró gyógyszer az epepanaszok mérséklésében
Elősegíti az emésztést
Csökkenti a puffadást
Mérsékli a gyulladást
Csökkenti a koleszterin termelést
Oldja a kisebb méretű epeköveket
Mire alkalmazható?
Máj- és epebetegségek kezelésére (epekő, epegörcs, epehólyag- ill. epevezeték gyulladás, májgyulladás), ill. az újbóli epekőképződés megelőzésére.
Milyen ellenjavallatai vannak?
Valamelyik hatóanyagra mutatott allergia
Epeúti elzáródás okozta sárgaság
Májelégtelenség, veseelégtelenség
Terhesség első harmada
Gyermekkor
Milyen előnyökkel jár alkalmazása?
Epekőműtétet követően (az epekő- és az epehólyag eltávolítása után), étkezés előtt fél órával bevéve megelőzi a felmerülő panaszokat, tüneteket. Serkenti az epeelválasztást: fontos segítő a minél zavartalanabb emésztés biztosításában
A belsőleges oldatos cseppek gyorsan felszívódnak, akut görcsös állapot megoldására alkalmasak.
A cseppek bevétele (cukorbetegek kivételével) kockacukorra, kristálycukorra cseppentve, igen egyszerű.
A kapszula csak a bélben oldódik, nem okoz mellékhatást a szájüreg és a gyomor területén.
Több mint ötven éve a terápiában: kiterjedt klinikai tapasztalat, igen jó eredmények az epeműködéssel kapcsolatos problémák terén
Milyen esetek igényelnek fokozott óvatosságot?
Ha az epekő az epevezetékben található, főként idősebb korban, itt szövődmény alakulhat ki, pl. epeúti elzáródás, epeúti gyulladás, esetleg hasnyálmirigy-gyulladás.
Milyen mellékhatások jelentkezhetnek?
Az oldatos cseppek illóolaj-tartalmuk révén a szájban okozhatnak égő érzést, esetleg gyomorégést, mely a gyógyszerszedés abbahagyásával megszűnik. (X)
Epekímélő étrend: ami javasolt – és ami kerülendő
Húsfélék
Javasolt a főtt, párolt, grillezett gyenge hús, (borjú, marha, baromfi) kerülendő a sült, rántott, pirított, füstölt panírozott hús (liba, kacsa, zsíros sertéshús zsírosabb vadak).
Halak
Javasolt: zsírszegényen elkészített tőkehal, pisztráng, csuka, compó. Kerülendő: ponty, angolna, tonhal, szardella, halsaláta.
Tojás
Javasolt: 1-2 lágytojás, kerülendő: keménytojás, tükörtojás, rántotta, kaszinótojás.
Tejtermékek
Javasolt: édes-savanyú tej, joghurt, író, zsírszegény krémsajt.
Zsírok
Javasolt: vaj, margarin, kis mennyiségű növényi olaj. (kukorica-, napraforgó- búzaolaj). Kerülendő: pecsenyezsír, libazsír, szalonnafélék.
Kenyéráru
Javasolt: fehér, graham, durván őrölt, barna kenyér. Kerülendő: friss fehér kenyér, durva korpás kenyér.
Zöldségek
Javasolt: sárgarépa, saláta, spárga, gomba, petrezselyem, uborka, zeller, tök, hagyma. Kerülendő: kaposztafélék, hüvelyesek, főzelékkonzervek.
Gyümölcsök
Javasolt: alma, körte, narancs, mandarin, grapefruit, banán, bogyós gyümölcsök. Kerülendő: dió, cseresznye, szilva, őszibarack.
Levesek
Javasolt: becsinált- ill. zöldséglevesek, kerülendő: erős, v. füstölt húsokból készülő levesek, leveskockák.
Tésztafélék
Javasolt: könnyű, zsírszegény tésztafélék (keksz, puding, felfújt, rétes, búzadara). Kerülendő: csokoládés, vajkrémes, tejszínhabos, leveles tészták.
Édességek
Kerülendő: csokoládé, marcipán, fagylaltfélék.
Köretek
Kerülendőek a zsírban sült köretek.
Italok
Kerülendőek az alkoholos italok, erős tea ill. erős kávé.
Fűszerek
Kerülendőek: mustár, bors, paprika, curry, kapor, erős mártások, fokhagyma, csípős fűszerek.