Ezeket látta már?

Peptikus fekély: ilyen tünetei vannak Bruce Springsteen-t is érintő betegségnek

fekély gyomorbántalmak puffadás vérszegénység gyomorfekély fekete széklet

Bruce Springsteen a 74 éves amerikai rocksztárt peptikus fekélybetegséggel kezelik, emiatt turnéját is elhalasztotta.

A peptikus fekély a gyomorban vagy a patkóbélben (nyombél) a tápcsatornát belülről borító nyálkahártya felmaródásán (fekély, ulcus) keletkezik. A nyombélfekély, ha a felmaródás a vékonybél legfelső szakaszában, a patkóbélben alakul ki. Férfiakban háromszor gyakrabban fordul elő, mint nőknél. Gyomorfekélyről akkor beszélünk, ha a felmaródás a gyomorban alakul ki.

Mi a peptikus fekélybetegség?

A világszerte több millió embert érintő peptikus fekély nyílt sebek, amelyek a gyomorban vagy a vékonybél első részében keletkeznek, amikor a sav felemészti a nyálkahártyát. A gyomorfekélynek két fő típusa van: a nyombélfekély, amely közvetlenül a gyomor alatt található, és a gyomorfekély, amely lejjebb fordul elő.

“Bruce peptikus fekélybetegsége általában idősebb, vékony testalkatú nagy számban férfiaknál fordul elő” - nyilatkozta Rosario Ligresti, a Hackensack Egyetem Orvosi Központjának gasztroenterológiai vezetője. ”A rocksztárt valószínűleg a turné miatti stressz, alváshiány is közrejátszott a betegség kialakulásához" - nyilatkozta az orvos. “A dohányzás, az alkoholfogyasztás, a családi kórtörténetben előforduló fekélyes betegségek szintén növelhetik a peptikus fekélybeteg kialakulásának kockázatát."

Azt, hogy Springsteen pontosan a betegség mely tüneteivel kezelik, nem hozták nyilvánosságra. A betegségnek nem mindig vannak tünetei, különösen a kezdeti szakaszban. Vannak, akik gyomorfájdalmat tapasztalnak, általában a has felső részén. "Egyéb tünetek közé tartozik az émelygés, a hányás, a puffadás, a teltségérzet és a fogyás" - mondja Craig Gluckman a Los Angeles-i UCLA Health egyetemi adjunktus.

Egyes peptikus fekélyek vérzést okoznak, de ez a súlyosabb változat. Az első jel a hirtelen fellépő vérszegénység, amelyet a fizikai aktivitás során tapasztalt fáradtság, sápadt bőr vagy nehézlégzés kíséri.

„Az idő előrehaladtával a fájdalom fokozódhat, és a beteg vért hányhat, vagy fekete széklete lehet” – magyarázza Dr. Gluckman. "Ha a beteg figyelmen kívül hagyja a korai jeleket, a fekély áttörheti a gyomor vagy a nyombél falának nyálkahártyáját, és perforációt vagy gyomor-bélrendszeri vérzést, elzáródást és nagyon ritka esetekben rákot okozhat." A kulcs az, hogy korán diagnosztizálják ezeket a fekélyeket, és kezeljék őket, hogy elkerüljék a potenciálisan súlyos, hosszú távú hatásokat.”

Peptikus fekély tünetei

A gyomorban vagy a patkóbélben kialakuló fekélyek változatos tüneteket okozhatnak.

  • égő jellegű gyomortáji fájdalom,
  • hányinger, hányás,
  • étvágytalanság,
  • teltségérzés, puffadás,
  • rosszullét a zsíros ételektől.

Súlyosabb esetekben a nyálkahártya-sérülések szivárgó vagy akut vérzéseket is okozhatnak. Emiatt előfordulhat vérhányás, amelynek két fő formája lehetséges:

  • nagy mennyiségű friss, piros vér a hányadékban,
  • kávézaccszerű szemcsék a hányadékban.

A krónikus vérzés nyomai a székletben is megjelenhetnek, ilyenkor a széklet az emésztett vér miatt fekete. De fontos, hogy a normálisnál sötétebb, fekete széklet akkor is jelentkezik, ha valaki vasat szed táplálékkiegészítésként.

Ne hagyja figyelmen kívül ezeket a jeleket

A gyomorfekély kialakulásának okai: A gyomornyálkahártya folytonosságának legalább 5 mm kiterjedésű területen történő megszakadását gyomorfekélynek nevezzük. A nyákréteg, funkciója szerint védi a gyomorsavtól az ott található nyálkahártyasejteket. Ezen sejtek kisebesedésének következménye a maró érzés, ami akkor lép fel, amikor a sav a sebes területtel érintkezik. Amennyiben a maró hatás hosszú ideig fennáll, bekövetkezik a gyomornyálkahártya károsodás, ami gyomorfekélyhez vezet.

Baktérium: A Helicobacter pylori nevű baktérium a normális bélflóra része, amely a gyomornyálkahártyán található meg. A baktérium feladata, hogy védje a gyomor és a vékonybelek érzékeny sejteit a gyomorsavtól. A baktérium általában nem okoz semmilyen problémát, de néha gyulladást okozhat a gyomor belső falán, ami fekélyek kialakulásához vezethet. A gyulladást okozó baktériumtörzset általában más emberektől, ételekből vagy vízből juttatjuk be a szervezetünkbe.

Gyógyszerek: Aszpirin és egyéb vény nélkül kapható non-szteroid fájdalomcsillapítók rendszeres szedése irritálja a gyomornyálkahártyát és könnyen gyulladást okozhat. Különösen az ibuprofén, a naproxén és a ketoprofén tartalmú hatóanyagok okozhatnak fekélyeket. Az acetaminofen-tartalmú gyógyszerek általában nem okoznak gyulladást.

A fájdalomcsillapítók mellett más gyógyszerek, például a szteroidok, a vérhígítók, az alendronát, a risendronát és a szerotoninvisszavétel-gátlók okozhatnak irritációt a gyomorban.

A peptikus fekély kezelése

A gyomorfekély általában invazív beavatkozás nélkül, úgynevezett konzervatív módon kezelhető. A konzervatív (gyógyszeres) kezelés tartalmazza a Helicobacter pylori kipusztítását kombinált antibiotikummal, illetve gyomorsavcsökkentő gyógyszer szedését, ami az esetek döntő többségében (90%) gyógyuláshoz vezet.

A nem Helicobacter pylori okozta esetekben kerülni kell a kiváltó tényezőket, például a nem szteroid gyulladáscsökkentőket, a glükokortikoszteroidokat, illetve ezek együttes alkalmazását. A terápia szerves része protonpumpagátlók alkalmazása, amelyek savcsökkentő hatásúak, és stresszulcus esetén is jó hatékonyságúak.

Amennyiben perforáció, nem csillapítható vérzés vagy gyomorkimeneti szűkület áll fenn, általában sebészi ellátásra van szükség, és műtétre kerül sor.

Olvasta már?

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

fekély

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához