Ebből tudhatja, hogy bélfertőzése van - 7 házi módszer bélhurut ellen
Egy bélhurut sohasem tud jókor jönni, de ünnepek alatt duplán kellemetlen. Adunk néhány tippet, ami felgyorsíthatja a gyógyulást.
Az enyhe bélhurut jellemzően néhány nap alatt magától gyógyul, ilyenkor általában nem szükséges gyógyszeres kezelés, azonban fontos a megfelelő folyadékbevitel a hasmenéssel elvesztett víz pótlására. Ebben segíthetnek a házi módszerek is.
A bélhurutnak (enteritiseknek) többféle típusa van, kiváltó oka szerint:
- vírus vagy baktérium okozta
- irradiációs (sugárzás okozta)
- gyógyszer okozta
- alkohol- vagy drog-indukált
- a bélrendszeri véráramlás csökkenése (bélrendszeri ischaemia) okozta
- gyulladásos állapotokhoz köthető (pl. Crohn betegség vagy Colitis ulcerosa) enteritis
A bélfertőzés főbb tünetei
A bélfertőzés leggyakoribb tünetei a láz, hányinger, hányás, hasmenés és hasi fájdalom. A tünetek a fertőzéstől számítva néhány órával vagy néhány nappal később is megjelenhetnek. Gyakori kísérő tünetek az alábbiak:
- étvágytalanság
- hasi görcsök
- fájdalmas székelés
- véres-nyákos széklet
A bélfertőzés tüneteinek enyhítésére házi szerekkel is lehet segíteni, de ha 1-2 napon belül nincs javulás, akkor javasolt háziorvoshoz, gasztroenterológushoz fordulni, hogy szükség esetén a gyógyszeres kezelést kapjon. Amennyiben 3-4 napnál is tovább tartanak a panaszok, fennáll a bakteriális bélhurut lehetősége – ilyen esetben forduljon háziorvosához!
1. Házi készítésű szérum
A házi készítésű szérum kiváló lehetőség a bélfertőzések házi gyógymódjára, hiszen ásványi sókban és cukorban gazdag, amely fenntartja a szervezet működését, és megelőzi a hasmenés vagy akár hányás miatt fellépő kiszáradást.
Hozzávalók:
- 1 liter ásványvíz
- 1 púpozott evőkanál cukor
- 1 teáskanál só
Elkészítés módja:
Az összes összetevőt alaposan keverje össze, amíg átlátszó keveréket nem kap. Naponta 2-3 litert igyunk meg, kis kortyokban, naponta többször.
2. Gyömbéres víz
A gyömbér kiváló gyógyászati tulajdonságokkal rendelkező gyökér, amely bélfertőzések kezelésére használható, mivel antivirális és antibakteriális hatása segíti a szervezetet a fertőzések leküzdésében. Ezenkívül szabályozza a bélmozgást és enyhíti a bélnyálkahártya gyulladását, csökkenti a hasi fájdalmat és duzzanatot.
Hozzávalók:
- 2 cm gyömbér gyökér
- 1 csésze ásványvíz vagy szűrt víz
Elkészítés módja:
A gyömbérszeleteket meghámozzuk, és kisebb darabokra vágjuk. Tegyük a gyömbért egy serpenyőbe, adjuk hozzá a vizet, és hagyjuk forrni 5 percig. Hagyja kihűlni, szűrje le, és igyon meg legfeljebb 3 csészével naponta.
A gyömbérvizet kerülniük kell azoknak, akik véralvadásgátló szereket, például warfarint vagy aszpirint használnak, mivel növelheti a vérzés kockázatát. Továbbá azoknak a nőknek, akik terhesek, közel állnak a szüléshez, vagy akiknek kórtörténetében vetélés, véralvadási problémák állnak fenn, illetve akiknél fennáll a vérzés kockázata, kerülniük kell ennek a teának a használatát.
3. Borsmenta tea
A borsmenta tea enyhíti a gyulladást és csillapítja a bélfal irritációját, ezért kiváló lehetőség a bélfertőzések kezelésének befejezésére. Ez a tea a felesleges bélgázt is felszívja, és görcsoldó tulajdonságokkal rendelkezik, amelyek nagymértékben enyhítik a hasi kellemetlenségeket.
A borsmenta a gyomrot is megnyugtatja, ezért sokat segíthet gyomortünetekkel, például hányingerrel vagy hányással járó bélfertőzés esetén.
Hozzávalók:
- 2-3 evőkanál friss, szárított vagy zúzott borsmenta levél
- 150 ml forrásban lévő víz
Elkészítés módja:
Helyezze a borsmenta leveleket egy teáscsészébe, és töltse fel forrásban lévő vízzel. Hagyjuk 5-7 percig pihenni, majd szűrjük le. Ezt a teát naponta 3-4 alkalommal kell inni.
A borsmentateát nem használhatják 5 év alatti gyermekek, terhes vagy szoptató anyák, vagy például gyomor-nyelőcső refluxban vagy hiatus sérvben szenvedők.
4. Víz citromlével
A citromlé nagyszerű természetes gyógymód a bélből származó szennyeződések eltávolítására, a fertőzésekért felelős mikroorganizmusok eltávolítására, valamint lehetővé teszi a bélmozgás könnyebb szabályozását, enyhíti a különféle tüneteket, mint a hasi fájdalom, görcsök, étvágytalanság és hasmenés.
Ezenkívül a citromlé gazdag C-vitaminban, amely erősíti az immunrendszert a bélfertőzések leküzdésében.
Hozzávalók:
- fél citrom
- 1 pohár meleg víz
Elkészítés módja:
Facsarja ki a fél citrom levét egy pohár meleg vízbe, és igya meg egyszer, reggel éhgyomorra.
5. Fokhagymás tea
A fokhagymás tea allicinben és szaponinokban gazdag, amelyek gyulladáscsökkentő, antioxidáns és antibakteriális hatásúak, amelyek segítenek leküzdeni a bélfertőzést okozó baktériumokat, mint például a Salmonella spp., az Escherichia coli és a Staphylococcus aureus , valamint erősítik az immunrendszert.
Hozzávalók:
- 1 gerezd apróra vágott fokhagyma
- 100-200 ml víz
Elkészítés módja:
Forraljuk fel a vizet, és öntsük az apróra vágott fokhagymát tartalmazó csészébe. A fokhagymát jól összetörjük, és 5-10 percig pihentetjük. Ezután levesszük a tűzről, leszűrjük és hagyjuk kihűlni.
A tea ízének javítása érdekében például 1 kanál mézet adhat hozzá. A mézet azonban nem szabad hozzáadni azoknak, akik allergiásak virágporra, mézre vagy propoliszra.
6. Édeskömény tea
Az édesköménytea görcsoldó, gyulladáscsökkentő, fájdalomcsillapító és emésztést elősegítő hatású, mivel összetételében olyan anyagokat tartalmaz, mint az anetol, ursole és alkamfor, így kiváló otthoni gyógymód a kólika, gázképződés, hasmenés, hányinger és hányás csökkentésére.
Hozzávalók
- 1 kanál édesköménymag
- 1 csésze forrásban lévő víz
Elkészítés módja
Adjuk hozzá az édesköménymagot egy csésze forrásban lévő vízhez. Fedjük le és hagyjuk hűlni 10-15 percig. Szűrjük le, és igyunk meg napi 2-3 csészével. A tea elkészítésének másik lehetősége az édesköményteás zacskó használata.
Az édesköményteát terhes vagy szoptató anyák nem használhatják.
7. Kamilla tea
A Matricaria recutita gyógynövényből készült kamillatea fenolos vegyületekben, például apigeninben, kvercetinben és patuletinben gazdag, gyulladáscsökkentő és nyugtató tulajdonságokkal, amelyek csökkentik a gyomor-bélrendszer stimulációját, enyhítik a bélfertőzés okozta kólikát.
Hozzávalók:
- 2 teáskanál szárított kamillavirág
- 250 ml forrásban lévő víz
Elkészítés módja:
Adjuk hozzá a szárított kamillavirágokat egy csésze forrásban lévő vízhez, fedjük le, hagyjuk 5-10 percig pihenni, és fogyasztás előtt szűrjük le.
Ezt a teát naponta 3-szor ihatjuk, szükség esetén egy teáskanál mézzel is édesíthetjük.
A kamillatea elkészítésének másik módja a teászacskó használata, amely szupermarketekben vagy gyógyszertárakban található.
Ha bélhurutja van, ezeket a szabályokat tartsa be!
- Igyon sok folyadékot, például vizet, kókuszvizet és természetes gyümölcsleveket.
- Pihenjen otthon, kerülje a munkába járást.
- Egyen könnyű ételeket, például gyümölcsöket, főtt zöldségeket és sovány húsokat.
- Ne egyen emészthetetlen és zsíros ételeket.
- Ne igyon alkoholos vagy szénsavas italokat.
- Ne szedjen gyógyszert a hasmenés megállítására.
Ha a bélfertőzés 2 napon belül nem szűnik meg, az egyént kórházba kell vinni orvosi konzultációra. A betegséget okozó mikroorganizmustól függően kórházi kezelésre és intravénás antibiotikumra lehet szükség.
Összegezve
- A bélhurut enyhébb formája általában néhány nap alatt magától gyógyul, de fontos a megfelelő folyadékbevitel.
- A bélfertőzés tünetei a láz, hányinger, hányás, hasmenés és hasi fájdalom.
- Házi módszerek között szerepel a házi készítésű szérum és gyömbérvíz.
- Borsmenta tea, citromlé és fokhagymás tea is segíthet a bélfertőzések kezelésében.
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!
Ez a gyomorfekély 5 leglényegesebb tünete - az émelygés az egyik
BADGUJAR, SB; et al. Millet Foeniculum vulgare: A review of its botany, phytochemistry, pharmacology, contemporary uses and toxicology. Biomed Res Int. 2014. 842674, 2014
BERNARDES, NB; et al. Food poisoning is a public health problem. Id on Line Rev. Mult. Psych. 12. 42; 894-906, 2018
FONSECA, G, M.; et al. Evaluation of the antimicrobial effect of garlic (Allium sativum Liliaceae) and its aqueous extract. Brazilian Journal of Medicinal Plants. 16. 3; 679-684, 2014
SEMWAL, RB; et al. Gingerols and Shogaols: Important Nutritional Principles from Ginger. Journal of Phytochemistry. 554-568, 2015
VIRTUAL HEALTH LIBRARY OF THE MINISTRY OF HEALTH. Diarrhea and dehydration. 2009. Available at <https://bvsms.saude.gov.br/bvs/dicas/214_diarreia.html>. Access date: February 1, 2023
GRANICA, S.; et al. Ellagitannins from Lythrum salicaria stimulate monolayer formation of IPEC-J2 cells and inhibit growth and adhesion of enteropathogenic Escherichia coli. J. Nat. Prod. 83. 12; 3614–3622, 2020
MAGHBOOLI, M.; et al. A review of the bioactivity and potential health benefits of peppermint tea (Mentha piperita L.). Phytother Res. 28. 3; 412-5, 2014
ANHEYER, D.; et al. Medicinal Plants for Gastrointestinal Disorders in Children and Adolescents: A Systematic Review. Pediatrics. 139. 6; e20170062, 2017
CHAVES, AJL. Live better with herbs. 7. Lisbon, Portugal: UNE, 2008. 348-349.
BHATWALKAR, SB; et al. Antibacterial properties of organosulfur compounds of garlic (Allium sativum). Front Microbiol. 12. 613077, 2021
PIWOWARSKI, JP; et al. Lythrum salicaria L. - An underrated herb of European traditional medicine. The review. Journal of Ethnopharmacology. 170. 226-250, 2015
IBURG, A. A Guide to Medicinal Plants: Ingredients, Medicinal Effects and Applications. 1st edition. Character, 2010. 42-43.
MOURA, MF The secrets and virtues of healing plants. 1st edition. Lisbon: Seleções, 2011. 37.