Vérzés a bélrendszerben - nem csak a véres széklet hívhatja fel rá a figyelmet
Az emésztőrendszerben jelentkező vérzés jelei attól függenek, hogy hol és milyen mértékű vérzés van jelen.
A gyomor-bélrendszeri (GI) vérzést mindig komolyan kell venni, hiszen súlyos állapotokat is jelezhet. A probléma az emésztőrendszer különböző részeiben fordulhat elő, melyek az alábbi szerveket foglalják magukban: nyelőcső, gyomor, vékonybél, vastagbél, végbél és végbélnyílás. Ha a vérzés a nyelőcsőben, a gyomorban vagy a vékonybél kezdeti részében történik, akkor felső GI vérzésről beszélünk. Amennyiben a vékonybél alsóbb részeiben, a vastagbélben, a végbélben vagy a végbélnyílásban lép fel, akkor alsó GI vérzésről van szó.
A vérzés mennyisége széles skálán mozoghat, a nagyon kevés vértől egészen az életveszélyes vérzésig. Egyes esetekben annyira kevés vér szivároghat, hogy csak székletvizsgálattal lehet kimutatni. A gyomor-bélrendszeri vérzés különféle emésztőrendszeri rendellenességek tünete lehet, beleértve a refluxot, a fekélyeket és a rákot. A vér gyakran megjelenik a székletben vagy hányásban. A képalkotó, illetve az endoszkópos vizsgálatok segítenek meghatározni a vérzés pontos okát és helyét. A kezelési módszer a vérzés kiváltó okától, a helyétől és a súlyosságától függ.
A gyomor-bélrendszeri (GI) vérzés tünetei lehetnek könnyen észrevehetők és egyértelműek, de előfordulhatnak kevésbé nyilvánvaló, ún. okkult vérzéses jelek is. A tünetek jellege és intenzitása attól függ, hogy milyen sebességgel és hol jelentkezik a vérzés az emésztőrendszerben, amely a szájtól a végbélnyílásig terjedhet.
Ezek a tünetek hívhatják fel a figyelmet a vérzésre
A GI-vérzés tünetei a vérzés forrásától és súlyosságától függően különbözőek lehetnek. Az alábbi tünetek a leggyakoribbak:
- hasi görcsök, puffadás
- sötét színű, kátrányos megjelenésű széklet vagy normál színű széklet vérrel
- sápadtság
- légszomj
- fáradtság
- ájulás
- vért vagy kávézaccszerű anyagot tartalmazó hányás
- gyengeség és kimerültség
- vérszegénység
Fontos a mögöttes okok felkutatása
Fontos megjegyezni, hogy a gyomor-bél traktus vérzése nem önálló betegség, hanem valamilyen alapbetegség tünete.
A felső GI-vérzés gyakori okai
- peptikus fekélyek: ezek a fekélyek a gyomor vagy a vékonybél nyálkahártyáján alakulnak ki. Gyakori okaik közé tartozik a nem szteroid gyulladáscsökkentő gyógyszerek rendszeres használata, valamint véralvadásgátlók szedése. A Helicobacter pylori baktérium fertőzése szintén peptikus fekélyeket okozhat.
- nyelőcső varixok: a nyelőcső megnagyobbodott vénái szakadhatnak és vérezhetnek. Ez az állapot gyakrabban fordul elő portális hipertónia esetén, amelyet gyakran májcirrhosis okoz.
- gasztritisz és duodenitisz: a gasztritisz a gyomor, míg a duodenitisz a vékonybél gyulladása. Mindkettőt a H. pylori fertőzés okozhatja, de generálhatja a NSAID-ok túlzott alkalmazása, illetve a túl sok alkohol fogyasztása.
- daganatok: a nyelőcső-, gyomor- és vékonybélrák is okozhat vérzést.
Az alsó GI-vérzés okai
Az alsó GI-vérzést szintén több tényező okozhat.
- aranyér: az aranyér a végbél vagy végbélnyílás megnagyobbodott vénája, amely megrepedhet és vérezhet. Ez az állapot magától is rendeződhet vagy minimális terápiát igényel.
- végbél repedése: ezt általában székrekedés vagy kemény széklet okozza.
- diverticulosis: krónikus állapot, amelyben a vastagbél fala kidudorodik az erek helyén, mely idővel vérzést okozhat.
- vastagbélrák, polipok: a jó-és rosszindulatú daganatok szintén vérzést okozhatnak.
- colitis: az alsó GI-vérzés egyik leggyakoribb oka a colitis, amikor a vastagbél gyulladt. Ezt okozhatja többek között fertőzés, ételmérgezés, paraziták, Crohn-betegség vagy fekélyes vastagbélgyulladás.
Ezek a vizsgálatok szükségesek
A GI-vérzés okának felderítésére leggyakrabban endoszkópiára van szükség, melynek során egy rugalmas eszközt vezetnek be a szájon vagy a végbélen keresztül, hogy az orvos megtekintse a gyomor-bél traktust. Az endoszkópia egyik speciális típusa a kolonoszkópia, kifejezetten a vastagbél vizsgálatára szolgál.
Ezen kívül más diagnosztikai vizsgálatokra is szükség lehet: ez lehet CT/MRI, hasi ultrahang, röntgen.
Mindezeken kívül vérvizsgálatok a szükségesek a vérzés súlyosságának és a beteg általános egészségi állapotának értékelésére.
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!
Előrehaladott vastagbélrák: a hasfájáson túl ezek a tünetek jelzik