Ezeket látta már?

Aranyerek

2008.12.15. Módosítva: 2015.11.04.

Az aranyér a végbél (rectum), illetve a végbélnyílás (anus) vénáinak megnagyobbodása, az erekben pang a vér. A végbélben előforduló aranyeret belsőnek, míg az anus körülieket külsőnek tekintjük. Előfordulásuk igen gyakori: 50 év körüli populációban már elérheti az 50%-ot is.

Melyek a tünetek?

Aranyerek

Az aranyér duzzadt, fájdalmas és gyulladt, irritáció esetén vérezhet is. Viszketés és váladékozás is előfordulhat. Ha nem duzzadt, és nincsen irritáció sem, akár tünetmentes is lehet.

A belső aranyér a végbél belsejében lévő vénákból indul, és kívülről nem is látható. Jellemzően végbélfeszülés érzését kelti, és székelés alkalmával vérezhet. A széklet szélein friss vércsík látható, a WC-papíron maradt vérnyom, vagy a WC-csészében néhány vércsepp hívja fel erre a figyelmet.

A belső aranyér nedvedzést, váladékozást is okozhat a végbélnyílás bőre felé. Ez a nedves környezet kedvez a másodlagos fertőzéseknek, és végbélviszketés jelentkezik.

A belső aranyér általában nem fájdalmas, de ha jelentősen megnagyobbodik, "kilóghat" a végbélből ez az ún. prolapszus, vagy előreesés, amely már duzzadt és fájdalmas is.

A külső aranyér/aranyerek a végbélnyílás körüli vénákból erednek. Szőlőfürtszerű duzzanatként mutatkoznak a végbélnyílás külső felszínén. Fájdalmat, irritációt okozhatnak, viszkethetnek, vérezhetnek. A bennük pangó vértől vérrög is keletkezhet. Kemény, kékes duzzanatot képez a végbélnyílás szélein, és igen fájdalmas. A fájdalom felerősödik néhány napra, majd a vérrög oldódásával szűnik.

Előfordulhat, hogy belső és külső aranyér együttesen észlelhető a betegen.

Ha a duzzanat elmúlik, a végbélnyílás érintett, korábban megfeszült bőrfelszíne "kinyúlt" marad, azaz bőrlebenyek képződnek egy kisebb területen. Ettől kissé redőzött lesz a végbélnyílás környéke, a bőrfelszín eredeti simaságát elveszíti. Ezek nem okoznak kellemetlen érzést, fájdalmat, de tisztán tartásuk (éppen a redőzöttség miatt) nehézkesebb, tehát ez esetben nem száraz WC-papír ajánlott, hanem óvatosan le kell mosni székürítés után, és eldobható papírtörlővel megtörölni ezt követően.

Mi okozhat aranyerességet?

A végbél vénáiban megnövekedett nyomás és a szövetek "meglazulása", lefelé csúszása közrejátszhat ebben. Mitől növekedhet meg a vénás nyomás?

  • székrekedés alkalmával az erőlködéssel járó, nehéz székletürítés;
  • hasmenés;
  • elhízottság, túlsúly;
  • terhesség, szülés utáni állapot.

terhesség, szülés utáni állapot.

Vannak eleve aranyeresség kialakulására hajlamos egyének is természetesen, náluk a vénák fala gyengébb, ez a jelenség idősebb korban gyakoribbá válik.

A székletürítés rendszertelensége, a rostokban szegény táplálkozás, a csekély testmozgás, kevés folyadék fogyasztása mind-mind székrekedéshez vezethet, amely viszont az aranyér létrejöttének "előszobája" ily módon.

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához