Aranyér - sokan nem is tudják, hogy őket is érinti
Sokan nem tulajdonítanak az aranyeres panaszoknak túl nagy jelentőséget, vagy ami még rosszabb, nem is ismerik ezeket.
A gasztroenterológiai betegségek közül az aranyér az egyik leggyakoribb, világszerte több millió embert érinthet. Azonban sokan még mindig tabunak tartják, hogy beszéljenek az aranyérről, pedig ha időben felismerjük a tüneteket, sokkal könnyebb lehet a gyógyulás.
Az aranyér tulajdonképpen a végbélben, a végbélnyílásnál található kitágult, a kötőszövetből kitüremkedő ér. Az aranyér kialakulásának számos oka lehet, a rendszeres székrekedéstől a mozgásszegény életmódig. Bizonyos betegségek vagy állapotok is növelik az aranyér kialakulásának rizikóját, igen gyakori például ez a panasz a várandós kismamáknál. Az aranyér lehet belső, ez a végbélben található, vagy pedig külső, ezek az elváltozások a végbélnyílás körüli területen jelennek meg.
Gyakran nem is tudunk az aranyerünkről
Az aranyér az emésztőrendszert érintő leggyakoribb megbetegedések egyike, ennek ellenére sokan nem fordulnak orvoshoz és inkább szenvednek a kellemetlenségektől és fájdalmaktól, minthogy szakember segítségét kérjék. Nagyon sokan vannak ugyanakkor azok is, akik egyszerűen nem tudják, hogy aranyerük van – talán mert nem tulajdonítanak a tüneteknek túl nagy jelentőséget, vagy nem is ismerik az aranyér jellegzetes tüneteit. Jó néhányan pedig a végbéltájéki tüneteket azonnal az aranyérrel azonosítják, pedig más betegségek is okozhatnak kellemetlenségeket az intim tájékon.
Az esetek közel felében az aranyérnek nincsenek látható vagy érzékelhető tünetei, a betegség meglétét csak szakorvosi vizsgálat során deríthetik ki. Eltérnek a külső és belső aranyér tünetei is, nem ritka azonban, hogy valaki mindkettőt érzékeli, egyszerűen azért, mert mindkét helyen kialakult nála az aranyér.
Az aranyér tünetei
A legfőbb tünetek közé tartozik a végbéltájéki viszketés vagy irritáció, a váladékozás, a fájdalom (mely az enyhe kellemetlenségtől az igen erősig terjedhet), valamint a kézzel is kitapintható, kisebb–vagy nagyobb kinövés a végbél környékén, mely érintésre érzékeny lehet.
Az aranyér talán legismertebb tünete a székletürítéskor jelentkező vérzés. Ez általában nem jár együtt fájdalommal. A vér élénkpiros, beboríthatja a székletet, de észrevehetjük a vécépapíron vagy a vécékagylóban is. Az aranyérrel összefüggő vérzés csak nagyon ritkán olyan mennyiségű, hogy az problémákat, például vérszegénységet okozzon.
Mivel ezek a tünetek más betegségekre is utalhatnak, mindenképpen érdemes felkeresni ezzel az orvosunkat, főleg akkor, ha korábban még nem voltak hasonló, aranyérre utaló tüneteink, illetve, ha elmúltunk 40 évesek.
Az aranyér diagnosztizálása
A külső aranyerek szabad szemmel is láthatók, míg a belső aranyerek vizsgálatához rektális-digitális vizsgálatra (RDV) van szükség. Ilyenkor az orvos síkosítóval bekent kesztyűs ujjával felnyúl a végbélbe, és megpróbálja kitapintani a végbél falában lévő kitüremkedéseket.A belső aranyerek a proktoszkóp nevű eszközzel is láthatóvá tehetők.
Az aranyér kezelése
Enyhe esetben lehetőség van otthoni kezelésre a gyógyszertárakban vény nélkül kapható gyógyszerekkel (kúp, krém, kenőcs). Ezek hatóanyagai egyrészt ápolják a bélnyálkahártyát, másrészt érösszehúzó, fájdalomcsillapító, gyulladáscsökkentő hatással is rendelkezhetnek, és rendszerint pár nap alatt enyhíthetik a tüneteket.
A megfelelő készítmények megválasztásához kérje bizalommal a gyógyszerész segítségét!
Fentiek kiegészítéseként a gyógynövényes ülőfürdő is segíthet, de az aranyér jegelése is hatásos lehet.
Ha a tünetek nem szűnnek meg az otthoni kezelés hatására, az orvos szájon át szedhető gyógyszereket írhat fel. Az acetilszalicilsav-, ibuprofen-, illetve paracetamol tartalmú fájdalomcsillapítók mérséklik a fájdalmat, míg a flavonok és a kalcium-dobezilát csökkentik az erek gyulladását. A paraffinolaj lágyíthatja a székletet.
Ha gyógyszeres terápiával és életmód-változtatással sem szüntethető meg az aranyér, egynapos ambuláns sebészeti beavatkozásra lehet szükség, ahol több lehetséges beavatkozásra is sor kerülhet:
- Az injekciós szkleroterápia során egy gyulladáskeltő és hegesedést előidéző oldatot fecskendeznek az érbe, ami elzárja az aranyér keringését.
- Gumigyűrűzés segítségével is megszüntethető az aranyér vérellátása, ami így elhal, hegesedik.
- Az aranyeret fagyaszthatják, kezelhetik infravörös sugárral vagy lézerrel.
- Ha az aranyér folyamatosan vérzik, vérrög alakult ki benne, nagy fájdalommal jár vagy kizáródott, akkor aranyérműtétre van szükség.
Összegezve
- Az aranyér igen sok embert érint világszerte.
- Sokan nem fordulnak orvoshoz az aranyeres tünetekkel.
- Az aranyér legfőbb tünetei: végbéltájéki viszketés, váladékozás, fájdalom, vérzés székletürítéskor.
- Az aranyér kezelése otthoni gyógyszerekkel vagy orvosi kezeléssel történhet.
- A gyógynövényes ülőfürdő és az aranyér jegelése is segíthet az aranyér kezelésében.
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!