Kinél alakul ki gyakrabban aranyér? Ők vannak veszélyben
Az aranyér a végbél egyik leggyakoribb betegsége. Több tényezőtől is függ, hogy kinél alakul ki.
Különböző súlyosságú panaszok miatt, de legtöbben találkozunk életünk során az aranyérbetegség tüneteivel. A probléma kialakulásáért felelős lehet az öröklött hajlam, de kockázati tényező az életkor, egyes életmódbeli szokások, bizonyos élethelyzetek, sőt a túlsúly is okozhatja a kellemetlen tüneteket.
Az egészségtelen táplálkozás sem tesz jót
Gyakori probléma a rostszegény, esetleg zsír- és fehérjedús, rendszertelen táplálkozás, a sós chipsek, snackek túlzásba vitt fogyasztása. Mellé társul az elégtelen folyadékfogyasztás, de a túl sok kávé, energiaital és alkohol is ront a helyzeten. A rostszegény, rendszertelen táplálkozás, valamint az alacsony folyadékbevitel egyaránt hozzájárul a székrekedéshez, ami nagymértékben segíti az aranyérbetegség kialakulását.
Ha a helytelen táplálkozási és folyadékfogyasztási szokásaink mellé mozgásszegény életmód is társul, akkor elkerülhetetlen a plusz kilók megjelenése. A testtömeggel együtt pedig számos - sok esetben igen súlyos következménnyel járó – betegség kockázata is nő: ilyen lehet a magas vérnyomás, a cukorbetegség, a koleszterinproblémák, a szív- és érrendszeri betegségek, a daganatok kialakulása vagy alvászavarok.
Így hat a túlsúly az aranyeres panaszokra
A megnövekedett testsúly sokaknál aranyeres panaszokat is okozhat, mivel a hasűri nyomás állandó jelleggel magasabb a normál mértékűnél. Ez a nyomás a végbél környékén érvényesül leginkább, így egyértelműen hozzájárul a betegség kialakulásához.
A túlsúlytól tehát nem csak esztétikai okokból érdemes megszabadulni. Már néhány kiló leadása megkönnyebbülés az ízületek számára, de a vérnyomásra és az emésztőrendszerre, az anyagcserére is pozitív hatással van – nem beszélve arról, hogy a fent említett betegségek kialakulásának kockázatát is nagymértékben csökkentjük.
Ha elkerülnek minket a betegségek kellemetlen tünetei, és szívesebben nézünk a tükörbe, a közérzetünk, életminőségünk is sokkal jobb lesz: egy friss kutatás szerint például már 5-8%-nyi fogyás is tartósan hangulatjavító hatású.
Fontos tudni, hogy az aranyérbetegségre utaló panaszok hátterében egyéb okok (és egyéb betegségek) is állhatnak, így, ha túlsúllyal is élünk, nem feltétlenül az okozza a problémát. Ha a tüneteket tapasztaljuk, feltétlenül forduljunk orvoshoz, aki segít kiválasztani az állapotunknak megfelelő terápiát, így a panaszok enyhülésén túl azok kiújulásának veszélyét is csökkenthetjük.
Sportolással megelőzhető az aranyér
Életmódváltással sokat tehetünk azért, hogy megelőzzük az aranyér kialakulását. Étkezzünk egészségesen, együnk minél több rostban gazadag élelmiszert és igyunk meg naponta legalább két liter folyadékot.
A helyes táplálkozás mellett fontos a mozgás is. A sport ugyanis serkenti a vérkeringést és az anyagcserét, jó hatással van a hormonrendszerre, segíti a bélműködést. Ám az aranyér szempontjából nem mindegy, hogy milyen mozgásformát választunk.
Kerüljük az olyan sportokat, amelyek során nagy a végbéltájra és a gátra nehezedő nyomás, és mindig tartsuk szem előtt a fokozatosság elvét, soha ne erőltessük meg magunkat. A túl intenzív kerékpározás vagy a megerőltető súlyzózás semmiképpen sem tesz jót annak, aki hajlamos az aranyérbetegségre. Inkább tanácsos a sétát, a jógát illetve az úszást választani, az intimtorna pedig az aranyér megelőzésének ugyancsak hatásos módszere.
Ami mindig legyen a házi patikában
Minden életmódbeli változtatás ellenére előfordulhat, hogy kiújul az aranyér. Ez a betegség kezdetben otthon is kezelhető, ám fontos, hogy gyorsan cselekedjünk, mert az elhanyagolt aranyér miatt műtétre is szükség lehet. Legyen a házi patikánkban olyan kúp és kenőcs, amely csökkenti a panaszok intenzitását.
Összegezve
- Az aranyér a végbél egyik leggyakoribb betegsége.
- A betegség kialakulásáért lehet felelős az öröklött hajlam, életmódbeli szokások, túlsúly.
- Rostszegény, zsír- és fehérjedús táplálkozás, elégtelen folyadékfogyasztás növeli a betegség kialakulásának esélyét.
- Túlsúly esetén nő a magas vérnyomás, cukorbetegség, koleszterinproblémák kockázata.
- Életmódváltással megelőzhető az aranyér kialakulása, fontos az egészséges táplálkozás és a megfelelő mozgásforma.
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!
Aranyér: ilyen tüneteknél már javasolt orvoshoz fordulni