Ennyi alkohol már visszafordíthatatlanul károsítja a májat - kevesebb, mint gondolná
A téli hidegben, pláne a karácsony közeledtével egyre többen kortyolgatnak jó meleg, forralt bort, puncsot, krémes likőröket. Bár egy-két pohár ital ártalmatlannak tűnhet, a szörnyű valóság azonban az, hogy ez a látszólag kis mennyiség sokkal nagyobb kockázatot jelent a májra mint azt sokan gondolnák – és nem csupán az ünnepek alatt.
Nem muszáj nagy ivónak lenni ahhoz, hogy tönkremenjen a mája
Nincs szükség arra, hogy minden hétvégén a sárga földig igya magát ahhoz, hogy májbetegségek alakuljanak ki. Kutatások szerint a májban okozott visszafordíthatatlan károsodáshoz szükséges alkohol mennyisége sokkal kevesebb, mint sokan hiszik.
A Kaliforniai Egyetem San Francisco-i intézetében végzett tanulmánya szerint ugyanis mindössze heti három alkalommal történő nagyobb mennyiségű alkoholbevitel nyolc héten át (21 alkalom összesen) már elég ahhoz, hogy a májelégtelenség korai jelei jelentkezzenek. Ez azt jelenti, hogy férfiak esetében heti 12, nők számára pedig heti 9 korsó sör fogyasztása is elegendő lehet a probléma kialakulásához. Még aggasztóbb, hogy a szakértők szerint a „viszonylag mérsékelt” alkoholfogyasztás is zavarokat okozhat a máj működésében és potenciálisan súlyosabb májkárosodáshoz vezethet - írja a brit Metro.
A kísérlet során egereken figyelték meg, hogy a rendszeres, mértéktelen ivás – még alkoholfüggőség hiányában is – a máj elzsírosodását, gyulladást és a CYP2E1 enzim szintjének emelkedését eredményezheti, amely jelentős hatással van a májbetegségek kialakulására, sőt olyan vegyületeket is aktiválhat, melyek a elősegítik a rák kialakulását.
- Gyakran azt hisszük, hogy az alkoholos májkárosodás csak évekig tartó erős ivás után alakul ki. Azonban kutatásaink azt mutatják, hogy már egy rövid időszak túlzott alkoholfogyasztása is májműködési zavarokat okozhat – mondta Frederic Hopf, PhD, a tanulmány vezető kutatója.
Mennyi alkohol számít már túlzásnak?
A mértéktelen ivás férfiak esetében nyolc, míg nők esetében hat egység alkoholt jelent egy alkalommal. Ez egy férfinél négy korsó átlagos sörnek vagy három pohár bornak felel meg, míg egy nő számára ez három korsó sör vagy két 250 ml-es pohár bor.
Az NHS ajánlása szerint a férfiaknak és a nőknek egyaránt érdemes lenne korlátozniuk az alkoholfogyasztást heti 14 egységre (ez hat korsó átlagos erősségű sörnek vagy 10 kis pohár gyengébb bornak felel meg). Ha valaki eléri ezt a mennyiséget, akkor azt három vagy több napra kell elosztania, és érdemes néhány italmentes napot is beiktatnia.
Ezért kell szünetet tartani
Minden alkalommal, amikor alkoholt fogyasztunk, a májnak ezt le kell bontania, ám annak mérgező hatása miatt a májsejtek egy része elhal. A máj szerencsére igen jól regenerálódó szerv, ám a szervezetnek ennek ellenére szüksége van szünetre az alkoholfogyasztásban ahhoz, hogy ez jól végbemenjen. Ráadásul a rendszeres, nagy mennyiségű alkoholfogyasztás káros hatással lehet a máj regeneráló képességére, és alkohollal kapcsolatos májbetegségekhez (ALD) vezethet.
Alkoholos zsírmájbetegség, hepatitis, cirrózis
Az alkohollal kapcsolatos májbetegség három szakaszra bontható: alkoholos zsírmájbetegségre, alkohollal összefüggő hepatitisre, valamint cirrózisra, amikor az egészséges májszövetet hegszövet váltja fel.
A British Liver Trust szerint már napi négy egység alkohol zsírfelhalmozódáshoz vezethet a májban. Fontos megjegyezni, ha időben észlelik, az alkoholos zsírmájbetegség és az alkohollal kapcsolatos hepatitis visszafordítható, ám a cirrhosis már visszafordíthatatlan állapot.
Sok az alkohollal összefüggő megbetegedés Magyarországon
Magyarországon az alkohollal összefüggő májbetegségek sajnos meglehetősen gyakoriak és jelentős egészségügyi problémát jelentenek. A WHO adatai szerint Magyarország a világ élvonalában van az egy főre jutó alkoholfogyasztás tekintetében.
Az OEP adatai szerint évről évre több ezer új esetet regisztrálnak, sőt, az alkohol miatt kialakult májcirrózis az egyik vezető halálok Magyarországon a középkorú férfiak és nők körében.
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!
Mennyi idő alatt bomlik le az alkohol a szervezetünkből? Ekkor biztonságos újra volánhoz ülni