Felnőtt tartalom

Elmúlt már 18 éves? Ezen az oldalon felnőtt tartalom található! Igen Nem

Ezeket látta már?

A sok alkohol nem csak a máját vágja tönkre - ezt teszi az agyával

alkohol hatása máj agy

Nemcsak a májára, hanem az agyára is rossz hatással van az alkohol. Ám van egy jó hírünk is.

Valószínűleg Ön is tisztában van azzal, hogy a túlzott alkoholfogyasztás májproblémákhoz vezethet, ám a legtöbben kevesebb figyelmet fordítunk az agyra gyakorolt hatásokra. Bár néhány hatás azonnal szembetűnő – például, hogy az illető nem tud tisztán beszélni–, de a hosszú távú következmények bizony sokkal alattomosabbak lehetnek.

Rövid távú hatások

Beszéd és kommunikáció

Az alkoholfogyasztás egyik legkorábbi jele, hogy az érintett személy nehezen artikulál, beszédje zavarossá, nehézkessé válik. Az American Addiction Centers megfigyelése szerint ez akkor következik be, amikor a véralkohol szintje eléri a 0,1%-ot.

Az ital ugyanis jelentősen megzavarja az agy neurotranszmitter egyensúlyát, különösen a glutamátét, amely serkentő hatású, és a gamma-aminovajsavét (GABA), amely pedig gátló hatású. Amikor a GABA szintje növekszik és a glutamát mennyisége csökken, a neuronok lelassulnak.

Ha ez az egyensúlyhiány a motoros kontrollért felelős területeken jelentkezik, az befolyásolja a nyelv és az arc izmainak működését, ami megnehezíti a szavak helyes kiejtését. Egy 2015-ös kutatás azt is kimutatta, hogy az alkohol befolyásolja a kisagy Purkinje neuronjainak működését, amely fontos szerepet játszik a mozgásban és a koordinációban. Michael D. Forrest kutató számítógépes modellekkel bizonyította, hogy az alkohol gátolja a nátrium-kálium pumpák működését ezen idegsejtek felszínén, ami az ionegyensúly felborulásához vezet, így a sejtek nem tudnak hatékonyan működni.

Járás és egyensúly

Bizony, gyakran látni, hogy a részeg ember tántorog, rosszabb esetben el is esik. A motoros neuronok működésének zavarai nemcsak a beszédre, hanem a járásra és a koordinációra is hatással vannak. Az alkohol fogyasztása számos módon befolyásolja az egyensúlyt: egyrészt gátolja az egyensúlyért és koordinációért felelős kisagy működését, másrészt megzavarja az agytörzs és a belső fül közötti érzékszervi információk feldolgozását. Továbbá lassítja a reakcióidőt és gyengíti az izomkontrollt, csökkentve így a test gyors és pontos reagálási képességét. Mindezeken kívül az alkohol zavarja a megfelelő látást és befolyásolja a test helyzetérzékelését is. Ezek mind hozzájárulnak a tántorgáshoz, egyensúlyvesztéshez.

Ez a jelenség akkor válik észrevehetővé, amikor a véralkohol szintje 0,18-0,25% között mozog. Ebben a stádiumban az alkohol az agy szinte minden részére kihat.

Memória

Nagyobb italozások után gyakori, hogy kiesik egy-egy emlék. Nem emlékezhetnek párbeszédekre, emberekre, utazásokra, történésekre. A kutatók úgy vélik, hogy az alkohol a hippokampuszra gyakorolt hatása miatt okozhatja ezt a jelenséget, mivel ez a terület kulcsfontosságú az új emlékek létrehozásában. Az alkohol gátolhatja ezt a folyamatot, így nem arról van szó, hogy elfelejtenénk a dolgokat, hanem inkább arról, hogy soha nem is rögzítettük őket.

Gátlások csökkenése

Az alkohol csökkentheti a gátlásokat és ronthatja a döntéshozatali képességünket, így részegen olykor olyan dolgokat mondunk és teszünk, amelyekre egyébként nem vennénk bátorságot. Ebben az esetben a prefrontális kéregben van a zavar, amely az érvelést, az ítélőképességet és a magasabb szintű kognitív funkciókat irányítja. Emellett azért is válunk ilyenkor meggondolatlanná és bátrabbá, mert ilyenkor csökken a szorongásunk is.

Az alkohol hosszú távú hatásai

Ha nem csupán alkalmanként öntünk fel a garatra, hanem gyakran fogyasztunk nagy mennyiségű alkoholt, az az agy maradandó károsodásához vezethet.

Függőség

Bár sokan fogyasztanak alkoholt anélkül, hogy függőség alakulna ki, az alkohol magában hordozza az addikció veszélyét. Ehhez három fő mechanizmus járul hozzá:

Az alkohol hatására nő a dopamin felszabadulása, ami az agy jutalmazó rendszerének aktiválódását eredményezi, ráadásul idővel az alkoholfogyasztás szokássá válhat - ilyenkor a döntések már nem tudatos kontroll alatt állnak, így az emberek nehezebben hagyják abba. Mindezeken kívül az italozás csökkenti az amygdala aktivitását, ami csökkenti a stresszt és a feszültséget. Amikor ez a nyugtató hatás megszűnik, sokan újra a pohár fenekére néznek, hogy ismét enyhüljön a bennük felgyülemlett rossz érzés.

Wernicke-féle encephalopathia

Alkoholistáknák gyakran előfordul az ün. Wernicke-féle encephalopathia, amely a B1-vitamin hiányának következménye. A tiamin elengedhetetlen az idegsejtek anyagcsere-folyamataihoz, és ha nincs belőle elég mennyiség, akkor a sejtek károsodhatnak. Az alkohol pedig gátolja a B1-vitamin felszívódását, feldolgozását és tárolását.

Az állapot fő tünetei közé tartozik a megváltozott mentális állapot, járásproblémák és a szemmozgási zavarok. Kezelés hiányában a Wernicke-féle encephalopathia végzetes is lehet.

Korsakoff-szindróma

A Korsakoff-szindróma egy súlyos neurológiai zavar, amely gyakran a Wernicke-féle encephalopathia epizódjai után következik be. A két állapotot együtt Wernicke-Korsakoff-szindrómának (WKS) is nevezik.

A fő tünet a rövid távú memóriavesztés, de egyeseknél hosszú távú memóriazavarok is előfordulhatnak. Érdekes módon sok Korsakoff-szindrómás személy nincs tudatában állapotának, és általában képesek normálisan viselkedni társas helyzetekben, például beszélgetések során.

A hatások azonban maradandóak lehetnek, és egy idő után a test egyéb funkcióit irányító idegek is érintettek lehetnek. A betegek vérnyomás- és szív- és érrendszeri problémákat is tapasztalhatnak. A WKS-ben szenvedők 10-20%-a kómába esik, majd elhuny.

Visszafordítható-e az alkohol okozta agykárosodás?

Bár a Wernicke-Korsakoff-szindróma, mely az alkohol által okozott agykárosodások egyik legszélsőségesebb formája, jellemzően azoknál figyelhető meg, akik már régóta alkoholfüggőséggel küzdenek. Ugyanakkor érdemes megjegyezni, hogy már egyetlen alkalmi, mértéktelen ivásnak is jelentős (bár átmeneti) hatása lehet az agyra - írja az IFLScience.

- Az ivásnak nincs meghatározott 'biztonságos' szintje – nyilatkozta Dr. Amanda N. Donald, a Northwestern Medicine HealthBeat szakértője. A szervezet képes regenerálódni, és az agy is helyreáll, ha abbahagyják az alkoholfogyasztást.

Egy közelmúltbeli kutatás kimutatta, hogy azoknak a résztvevőknek az agyában, akik évek óta alkoholfüggőséggel küzdöttek, a kéreg vastagsága a kontrollcsoportéhoz hasonló szintre tért vissza 7,3 hónapnyi absztinencia után. Egy másik tanulmány pedig azt találta, hogy mindössze 18 nap józanság elegendő a kognitív funkciók javításához.

Ez arra utal, hogy az alkohol okozta agykárosodás bizonyos mértékig visszafordítható.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!

Ennyi alkohol már visszafordíthatatlanul károsítja a májat - kevesebb, mint gondolná

Ennyi alkohol már visszafordíthatatlanul károsítja a májat - kevesebb, mint gondolná

Ingyenes tünetellenőrző: gyors segítség tünetek beazonosításához!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

alkohol

Forrás: IFLScience/Egészségkalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához