A refluxterápia tüdőgyulladást okozhat?
Egy új kutatás szerint bizonyos refluxbetegségre felírt gyógyszerek megnövelik a tüdőgyulladás kialakulásának kockázatát az érintetteknél.
A szóban forgó gyógyszerek a reflux és gyomorfekély kezelésére felírt két leggyakoribb készítmény - protonpumpa-gátlók és H2 receptor blokkolók. Korábbi vizsgálatok alapján már volt arra utaló jel, hogy ezek a gyógyszerek megnövelik a tüdőgyulladás kialakulásának kockázatát a betegekben.
Az egyik közkeletű elmélet szerint a gyomorsav csökkentésével a gyógyszerek lehetővé teszik, hogy az egyébként megemésztett baktériumok életben maradjanak és szaporodjanak - és így utat találjanak a tüdőbe. Most Dél-koreai tudósok tekintettek át 31 korábbi vizsgálatot, amelyek a gyógyszerek és a tüdőgyulladás kapcsolatát vizsgálták.
Az eredmények alapján állítható, hogy a protonpumpa-gátlók és H2-receptor blokkolók szedésével 25%-kal valószínűbb a tüdőgyulladás kialakulása, mint azokban az esetekben, amikor nem ilyen gyógyszereket alkalmaznak. Jelenleg a refluxos vagy gyomorfekélyes panaszokkal kezeltek 40-70%-a ilyen gyógyszereket kap a tünetei enyhítésére.
Egy másik szempont
A reflux betegség önmaga is okozhat tüdőgyulladást, mégpedig az ún. aspirációs pneumoniát, amely azt jelenti, hogy a nyelőcsövön visszaáramlott savas nedv a gégefő szintjén visszajuthat a hörgőkbe és következményesen a tüdőbe.
Az ilyen típusú tüdőgyulladás sürgős kezelést igényel, mert tüdőfibrózis alakulhat ki, vagyis kötőszövetes elfajulás, azaz lecsökken a légzőfelület. Éjjel nagyobb a veszély e kórképe kialakulására, mert nem működik a köhögési reflex, és a beteg nem tudja felköhögni az esetlegesen légutakba került savas váladékot.
(a szerk, forrás: JAMA, MSD Orvosi Kézikönyv)