Ezeket látta már?

Ebben az esetben jelezhet a hasmenéses bélgyulladás vastagbélrákot

hasfájás, bélgyulladás, crohn betegség

Legjellemzőbb tünete a hasi fájdalom és idült hasmenés, de a tünetei közt előfordul végbélvérzés, fogyás és láz.

A Crohn-betegség krónikus betegség, mely jelenleg még nem gyógyítható, ám helyes táplálkozással és gyógyszeres kezeléssel karbantartható.

A Crohn-betegség a tápcsatorna idült gyulladásos kórfolyamata. Leggyakrabban a vékonybél utolsó szakaszát (ileum) érinti, de gyakorta kialakul a vastagbélben és végbélben is. A gyulladás az egész bélfalat beszűri és kiterjedt hegesedéseket hagy maga után.

A Crohn- betegség tünetei

Legjellemzőbb tünete a hasi fájdalom és idült hasmenés, de a tünetei közt előfordul a végbélvérzés, a fogyás és a láz is. A vérzés lehet súlyos és tartós is, emiatt gyakori a vérszegénység. Gyakori a többszörös hiánybetegség a tápanyagok felszívódásának elégtelensége miatt. A betegség lefolyását a heveny fellángolások és a változó hosszúságú tünetmentes periódusok jellemzik.

A Crohn-betegség esetleges komplikációi

Leggyakoribb szövődményei a hiánybetegségek, a vérzés, a vérszegénység, az általános testi leromlás, a bélszűkület, a bélelzáródás, valamint a sipolyképződés a bél és más belső szervek, illetve a bőrfelület között.

A Crohn-betegség kiváltó okai

A betegség okai pontosan nem ismertek. Valószínűleg autoimmun betegség.

Mit tehet Ön Crohn-betegség esetén?

A tünetek jelentkezésekor forduljon orvoshoz. A Crohn-betegség gondozása, gyógyszeres és műtéti kezelése célirányosan képzett szakorvosok feladata.

Mit tehet az orvos Crohn-betegség esetén?

Az orvos a következő eszközök segítségével állítja fel diagnózist: fizikális vizsgálat (tapintás, kopogtatás, hallgatózás), vérkép, széklet laboratóriumi vizsgálat,

felső gyomor-bélpasszázs röntgenvizsgálat báriumpép itatásával, a végbél röntgenvizsgálata báriumos beöntés mellett (irrigoszkópia), vastagbél-tükrözés (kolonoszkópia), kolonoszkópia során vett szövetminta mikroszkópos vizsgálata.

A Crohn-betegség gyógyszeres kezelése a kóros immunfolyamatok bénítására irányul és a gyulladás csökkentésére. Ez utóbbi legelterjedtebb gyógyszerei az aminoszalicilsav származékok. Az immunrendszer gyengítésére és a gyulladás mérséklésére egyaránt alkalmasak a szteroid gyulladásgátlók és az immunrendszert bénító gyógyszerek (immunoszupresszívumok). Műtét indokolt bélelzáródás, súlyos vérzés, perforáció, hasűri tályog, vérmérgezés, stb. esetén. A hiánybetegségek célzott, lehetőleg injekciós kezelése a terápia fontos részét képezi.

A Crohn-betegség megelőzése

A Crohn-betegség megelőzésére hatékony módszerrel nem rendelkezünk. Annyi bizonyos, a dohányzás fokozza a betegség súlyosságát és a heveny fellángolások gyakoriságát. A dohányzás mellett az ételallergia és a családi halmozódás is fokozottabb kockázatot jelent. Az aminoszalicilsav származékok tartós szedésétől várható a heveny fellángolások gyakoriságának és hevességének csökkenése. Az általános testi leromlás megelőzésében fontos a kalória-, főként szénhidrátokban gazdag, vitamindús táplálkozás.

Miért veszélyes a Crohn-betegség?

A belek gyulladásos megbetegedései, mint a colitis ulcerosa és a Crohn-betegség, szintén növelik a vastagbélrák kialakulásának kockázatát. Colitis esetén magasabb a kockázat, és függ annak súlyosságától, valamint attól, hogy mekkora bélszakaszt érint az adott betegben, és milyen régóta áll fenn a betegség. Pl. 30 évnél régebben fennálló colitis ulcerosa esetén több, mint 30% a valószínűsége, hogy abból vastagbélrák fejlődhet ki.

A betegség érintette bélszakaszon ún. dysplasiás (abnormális) sejtek fejlődnek, amelyek rákmegelőző állapotot jelentenek.

Ezt a betegséget jelezheti a jobboldali alhasi fájdalom - kattitnson!

Így néz ki a Crohn-betegek diétája:

  • Szükséges a sok folyadék fogyasztása, naponta sokszor, kisebb adagokban.
  • Fontos a vitaminpótlás vitaminkészítményekkel, esetleg injekció formájában.
  • Tünetmentes időszakban fogyasszon magas rosttartalmú ételeket a székrekedés megelőzésére.
  • Heveny fellángolás esetén jól felszívódó egyszerű cukrok fogyasztása javasolt a bélelzáródás megelőzésére.
  • Az általános tejcukor intolerancia miatt kerülje a tejtermékek fogyasztását.
  • Fontos a fokozott fehérjebevitel, főként zsírszegény hús, hal, tojás formájában.
  • Kerülni kell a koffein, alkohol és mesterséges édesítőszerek fogyasztását.
  • Hatékonyan pótolja a kalóriát és gyulladáscsökentő hatású a halolaj és lenolaj.
  • Fontos a bélflóra karbantartása probiotikumok segítségével.

Ez is érdekelheti:

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Vastagbélrák: ilyen hatással lehet a tumorra a kávéfogyasztás

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

#daganat

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához