Ezeket látta már?

Előzzük meg a halláskárosodást!

Betegségek
2017. március 04. 07:54
Módosítva: 2017. március 10. 14:43

A legtöbben tisztában vagyunk azzal, hogy egész nap a monitor vagy a televízió előtt ülni egészségtelen a szemünknek, vagy, hogy az erős napsütésben gondoskodnunk kell bőrünk védelméről. Arra azonban már kevesebben gondolnak, hogy hallásunkat is nap mint nap káros külső hatások érik. Hallószervünk védelmével kapcsolatban Dr. Kraxner Helga, a Budai Egészségközpont fül-orr-gégész szakorvosa osztja meg velünk tanácsait.

Az utcán, a munkahelyünkön, a tömegközlekedési eszközökön, de még otthonunkban is különböző hanghatások érnek minket folyamatosan, amelyek megterhelik hallórendszerünket. Egy beszélgetés megközelítőleg 60 dB-es, 80 dB-re tehető a városi forgalom vagy az ébresztőóra hangja, míg egy szórakozóhelyen akár 110 dB-es zajnak lehetünk kitéve.

ful-betegseg-d00000F31166106779fa9

Forrás: Medipress


Ezzel azért érdemes tisztában lenni, mert míg a javaslatok szerint 85 dB-es zajterhelés mellett akár napi 8 órát is eltölthetünk (feltételezve, hogy a nap további részét relatíve csendes, 70dB-es zajszint alatti környezetben töltjük), addig 3dB-es zajnövekedés dupla (!) terhelésnek felel meg, ezért pl. 100dB-es zajban már csak 15 percet tartózkodhatunk a halláskárosodás veszélye nélkül. A számok tükrében nem meglepő, ha egy-egy mozgalmas irodai nap, városi séta vagy néhány zenehallgatással töltött óra után arra leszünk figyelmesek, hogy zúg vagy cseng a fülünk, esetleg nehezebben hallunk meg bizonyos hangokat - legtöbbször szerencsére csak átmenetileg.

"A külső zajok egy részét nem tudjuk kiszűrni az életünkből, kis odafigyeléssel mégis sokat tehetünk hallószerveink védelme érdekében. Például lehetőleg hangfalakkal hallgassunk zenét, mert a fülhallgatók használata jobban terheli hallórendszerünket, hiszen minden hangcsillapítás nélkül jut a hallójáratunkba. Amennyiben mégis az utóbbi megoldást választjuk, akkor óránként iktassunk be egy-egy szünetet, és az aktív időben se hallgassuk túl hangosan a zenét.

Lehetőleg kerüljük, hogy rendszeresen, hosszabb ideig magas zajszintnek tegyük ki hallásunkat, mert annak hosszú távon súlyos következményei lehetnek. Figyeljünk folyamatosan hallószerveink jelzéseire, és ha a fülzúgást vagy csengést huzamosabban tapasztaljuk, mindenképpen forduljunk szakemberhez" – javasolja a doktornő.

A zajok nem csak a hallásunkra lehetnek rossz hatással, hanem a nyugodt pihenést vagy a koncentrációt is hátráltathatják. Ezekben az esetekben segíthet a hangok célzott szűrése, például ha zajos környezetben lakunk, alkalmazhatunk füldugót az alváshoz. Hasznos megoldás az aktív zajszűrővel rendelkező fejhallgató is, amelyet akkor érdemes használni, ha munka vagy akár tanulás közben teljes csendre van szükségünk a koncentrációhoz.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: MTI
# fül-orr-gégészeti betegségek # halláskárosodás # terápia

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés