Ezeket látta már?

Diabéteszes nefropátia

Betegségek
2007. november 05. 12:59
Módosítva: 2015. november 04. 13:49

Diabéteszes nefropátia

A diabéteszes nefropátia a cukorbetegség következtében kialakuló veseprobléma. Jellemzője a fehérje megjelenése a vizeletben, és a lassan kialakuló veseelégtelenség.

A vese anatómiája

vese-d000001446976a6d6efc3

Forrás: EgészségKalauz


Mi a vese funkciója?

A vese távolítja el a véráramból a bomlástermékeket, valamint a szervezetben lévő fölös folyadékmennyiséget, a vizeletkiválasztás útján. A kiválasztó rendszer alapja a nefron nevű egység a vesében, amely kapilláris-erekből és apró csövecskékből épül fel. A nefron jellemző szerkezeti egysége a glomerulus, érgomoly, ami felépítése révén szűrőként működik.

Mi történik a vesében cukorbetegség esetén?

A diabétesz károsítja a glomerulusok működését. Ha több érgomoly is érintett ebben, akkor kialakul a veseelégtelenség. Igen sok cukorbeteg szenved a veseelégtelenség valamelyik súlyossági stádiumában, mivel a vesék szűrőfunkciója károsodott, ezért is választódik ki – hibásan – a fehérje a vizeletbe.

Az orvos cukorbetegség esetén erre kér vizsgálatot, tehát a fehérje jelenlétének kimutatására a vizeletben. Ha a glomerularis szűrőfunkció már károsodott, igen kismennyiségű fehérje visszaszivároghat a vérből a vizeletbe. Ez az albumin nevű fehérje, a jelenség pedig a mikroalbuminuria nevet viseli.

Bizonyos esetekben a károsodás súlyossága elérheti azt a fokot, hogy a vese már nem képes kiválasztani, ekkor a beteget dializálni kell, ill. esetleg felmerül a veseátültetés szükségessége is.

A daibéteszes nefropátia tünetei

Előfordulhat, hogy a beteg évekig tünetmentes, egészen addig, amíg már jelentős vesekárosodás észlelhető. A kezdetektől számítva akár 10-20 év is eltelhet az első apró tünetektől a végstádiumú veseelégtelenségig.

Egyes tünetek és jelek utalnak a veseelégtelenség, a károsodott veseműködés fennállására, ilyen pl. a nefropátia fejlődését jelző mikroalbuminuria, amely laboratóriumi vizsgálattal nyomon követhető.

Proteinuria

Diagnosztizált diabéteszes nefropátia esetén a betegek nagymennyiségű fehérjét ürítenek (proteinuria), amely vizelet-tesztcsíkkal jól kimutatható. E betegeknek alacsony fehérjetartalmú diétát kell előírni. Természetesen nem minden cukorbetegen alakul ki a veseelégtelenség!

Magas vérnyomás

A diabéteszes nefropátiával "rokon" másik betegség a magas vérnyomás (hipertónia). A magas vérnyomás-betegség megléte felgyorsítja a vesebetegség kifejlődését is, ezért már az enyhe hipertónia is kezelendő, ha egyidejű cukorbetegség is fennáll a betegen. Mivel a vesefunkció romlik, és fehérjevesztés történik, a szövetekben duzzadás, ödémás jelenségek alakulnak ki, kifejezett lehet ez pl. a lábakban. Ez az ún. nefrózis-szindróma.

Az orvos előírhat célzott kezelést a hipertóniára, és ez segíthet abban, hogy a diabéteszes nefropátia csak később alakuljon ki.

Kinél alakul ki a diabéteszes nefropátia?

Általában középkorú, vagy idősebb korú betegeken, akiknél legalább 10 éve felismerték a cukorbetegség jelenlétét. A diabéteszes betegek mintegy 20-30%-ánál fog nefropátia is kialakulni.

A nefropátiás betegekben más cukorbetegséggel kapcsolatos szövődmény is jelentkezhet, mint pl. a retinopátia (szemfenéki károsodás), valamint különböző típusú keringési zavarok.

Mi a teendő?

Ahogy korábban említettük, az orvos felírhat gyógyszereket a magas vérnyomás kezelésére, amelyek javítják a diabétesszel kapcsolatos állapotot is (a veséket illetően.)

Javasolhatja azt is, hogy a beteg tartson csökkentett mennyiségű fehérjét tartalmazó diétát.

Klinikai vizsgálatok szerint, főleg a diabéteszes nefropátia korai stádiumában a szigorú vércukorszint-ellenőrzés igen fontos és hasznos. Az orvos előírhat olyan programot, amelyben gyakori a vércukormérés, szigorú diétát kell tartani, és rendszeres fizikai aktivitást folytatni, valamint pontosan naplózni mindezeket.

A betegség kilátásai

A diabéteszes nefropátia a végstádiumú veseelégtelenség leggyakoribb kiváltó okaként szerepel, a cukorbetegségben elhalt egyének mintegy 25%-ában jellemző. Vannak természetesen új terápiás eljárások, lehetőségek, ilyen pl. a veseátültetés is.

A kutatási eredmények szerint a diabéteszes nefropátia kockázati tényezőinek szigorú ellenőrzése (és karbantartása) – mint amilyen a magas vérnyomás és a magas vércukorszint – nem tudja megállítani ugyan a diabéteszes beteg vesebetegségének kialakulását, de kellően korai felismerés, és korai stádiumok esetén meg tudja fordítani azt.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# anyagcsere betegségek # Cukorbetegség # vesebetegség

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés