Vegyi anyagok és az emlőrák
A műszálak és bizonyos olajos melléktermékek behatása a munkahelyen 35 év előtt háromszorosára növeli a nőkben az emlőrák kialakulásának kockázatát a menopauzát követően – derült ki egy kanadai betegek részvételével készített tanulmányból.
1169, ötven és hetvenöt év közötti nő egészségügyi adatainak elemzését France Labreche, a montreali Országos Közegészségügyi Intézet kutatója vezette. Az alanyok közel felében 1996-1997-ben emlőrákot diagnosztizáltak, miután átestek a változókoron. A többi 613 nőben ugyanebben az időszakban más típusú rákbetegségeket mutattak ki, ők összehasonlítási alapként szolgáltak.
A vegyészekből és ipari higiéniai szakértőkből álló kutatócsoport azt vizsgálta, a megadott körülbelül 300 különböző anyag milyen mértékű behatása érte a nőket dolgozó éveikben. Miután kiszűrték az emlőrák egyéb ismert okait, a kutatók erős összefüggést fedeztek fel a magasabb kockázati arány és több gyakori szintetikus anyag között, amelyek a textilgyárakban és más ipari környezetekben fordulnak elő.
A nem emlőrákos csoporthoz hasonlítva a kockázat 36 éves kor előtt tetőzött, amikor az emlőszövet még aktív sejtjei vélhetően sokkal érzékenyebbek a káros vegyi anyagokra. Azokban a nőkben, akik foglalkozásukból eredően ki voltak téve az akrilszálaknak, hétszer nagyobb az emlőrák kockázata, nejlonszál esetén pedig a kockázat közel kétszeresére emelkedik.
Az emlőrákos páciensek közül azokban, akiknek daganata jól reagált az ösztrogén kezelésre, a progeszteron kezelésre azonban nem, több mint kétszer akkora valószínűséggel alakul ki emlőrák minden tíz évben, amíg ki vannak téve a monoaromás szénhidrogének (a nyersolaj egyik mellékterméke) illetve az akril- és a műselyemszálak behatásának.
Az ösztrogén és a progeszteron természetesen előforduló hormonok, melyeket az emlőrák kezelésében alkalmaznak.
36 éves kor előtt a kőolajszármazékokban található másik szénhidrogén-osztály behatása háromszorosára növeli a kockázatot azokban a nőkben, akik daganata mindkét típusú hormonkezelésre reagált.
A szerzők hangsúlyozzák, hogy az eredmények nem véglegesek, de alátámasztják azt az elméletet, hogy az emlőszövet érzékenyebb a kémiai méreganyagokra 40 éves életkor alatt. A kutatók az emlőrák növekvő arányát is megemlítik a gazdag országokban, ami a korábbi és jobb diagnózisnak is betudható, csakúgy, mint az alkoholfogyasztás növekvő arányának.
A tanulmány a brit Occupational and Environmental Medicine folyóiratban jelenik meg.