Végstádiumú betegség: mennyire hat a kemoterápia?
Felmérés: a végstádiumú rákbetegek túlbecsülik kemoterápiájuk hatását. Az előrehaladott rákban szenvedő páciensek több mint kétharmada hitte úgy amerikai kutatók felmérésében, hogy a kapott kemoterápia meggyógyíthatja őket, noha a kezelést csak azért adták nekik, hogy általa valamennyi időt nyerjenek számukra, vagy megkönnyítsék hátralévő életüket.
A New England Journal of Medicine (NEJM) orvosi folyóiratban ismertetett tanulmány eredménye szerint a végstádiumú tüdőrákos páciensek 69 százaléka, az áttétes, halálos vastagbélrákos betegeknek pedig 81 százaléka nem értette meg, hogy kemoterápiájuktól nem volt várható a tumor elpusztítása.
"Elvárásaik kívül esnek a realitáson" - mondta Deborah Schrag kutatásvezető, a bostoni Dana-Farber Rákintézet kutatója. Mint hozzátette, az orvosok sokszor kényelmetlennek találják, hogy ismételgessék a kíméletlen híreket, melyeket a páciensek nem akarnak elhinni.
A tanulmányba mintegy 1200 rákbeteg pácienst vontak be, akik tumorja már áttéteket képezett és kemoterápiát kaptak, velük készítettek interjúkat.
"A tény, hogy a válaszadók 20-30 százaléka felismerte, hogy a kemoterápia egyáltalán nem valószínű, hogy meggyógyítja őket, azt mutatja, hogy legalább a páciensek egy része képes volt elfogadni a realitást, és azt elismerte az interjút készítő szakembernek" - írták összegzésükben a kutatók.
A kemoterápiáról alkotott tévhitek valószínűsége nem függött a páciensek képzettségi szintjétől, ahogyan attól sem, hogy a betegnek milyen szerepe volt a kezelésről hozott döntésben. A spanyolajkúak és a feketék körében a fehérekhez képest háromszor gyakrabban fordult elő, hogy meggyőződésük pontatlan volt.