Ezeket látta már?

Vastagbélszűrés: mi van, ha az egyik minta eredménye jó, a másik rossz a leleten?

vastagbél szűrés vastagbéldaganat vastagbéltükrözés erdemény

A vastagbéldaganat a második leggyakrabban előforduló daganatos megbetegedés hazánkban, annak ellenére, hogy az egyik leghatékonyabban megelőzhető betegségnek számít.

Hogyan zajlik a vastagbélszűrés?

Vastagbélszűrésre jogosult minden érvényes egészségbiztosítási jogviszonnyal rendelkező 50 és 70 életév közötti nő és férfi, akik

  • az elmúlt 2 évben (pontosan: 22 hónapban) nem voltak vastagbéltükrözésen,
  • nem volt széklet immunkémiai vizsgálatuk,
  • valamint akiknek nincs igazolt vastag-és végbéldaganata és gyulladásos bélbetegsége.

A szűrésre az 50 és 70 életév közötti lakosok postai úton, személyre szóló meghívást kapnak, ugyanis ebben az életkorban a leggyakoribb a betegség előfordulása. A meghívót a lakosok bejelentett állandó lakcímére küldik.

A vastagbélszűrés két lépésből áll

Először a székletben szabad szemmel nem látható vér kimutatása történik, amihez otthonában kell mintát venni, majd azt a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ immunkémiai laboratóriumába postai úton, elsőbbségi küldeményként eljuttatni. Amennyiben vért találnak a mintákban, a második lépés a vérzés helyének tisztázása vastagbéltükrözéssel.

Milyen eredményei lehetnek a székletvér vizsgálatnak?

  1. A negatív lelet azt jelenti, hogy a székletben rejtett vér nem volt kimutatható. Ebben az esetben nincs további tennivalója. 70 éves koráig 2 évente meghívólevelet fog kapni szervezett vastagbélszűrésre.
  2. A nemnegatív lelet azt jelenti, hogy a székletben rejtett (szabad szemmel nem látható) vér volt kimutatható, ezért további vizsgálat szükséges a vérzés okának kiderítéséhez. Fontos, hogy nemnegatív lelet esetén akkor is javasolt elvégeztetni a vastagbéltükrözést, ha Ön semmilyen tünetet nem tapasztal, azaz nincsen panasza. A vérzésforrás tisztázására vastagbéltükrözést (kolonoszkópos vizsgálatot) szükséges végezni, mely során a vastagbél belső felszínét vizsgálják.
  3. Az értékelhetetlen lelet azt jelenti, hogy az adott minta feldolgozása során valamilyen technikai hiba történt. Amennyiben háziorvosától vette át az egységcsomagot, úgy ő biztosít Önnek újabb 2 mintavevő eszközt a székletminták vételéhez. Ha direkt meghívásban részesült vagy egyénileg jelentkezett a szervezett szűréshez, úgy a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ a lakcímére postáz 2 újabb mintavételi eszközt.

Nemnegatív lett a székletvér tesztem. Mi a teendőm?

Ahogy a székletvér teszt eredményét is a háziorvoson keresztül tudhatja meg, az ezt követő lépésekben is a háziorvos segít Önnek (amennyiben direkt meghívással vagy egyénileg jelentkezett a szűrésre, eredményéről EESZT-n keresztül, nemnegatív eredményéről postai úton is értesítést kap).

  • Ha más betegsége is van, akkor annak figyelembevételével dönti el háziorvosa, hogy szükséges-e a vastagbéltükrözés előtt gasztroenterológiai szakrendelésen való részvétel.
  • Amennyiben igen, beutalóval látja el Önt és egy Önnek megfelelő időpontot egyeztet a vizsgálaton való részvételre.

Ha külön szakorvosi konzultáció nem szükséges, közvetlen beutalót ad a vastagbéltükrözésre, és segít a beavatkozásra való felkészülésben ( pl. diétás tanácsadás, béltisztító átadása vagy a hashajtáshoz szükséges gyógyszer felírása, szükség esetén gyógyszermódosítással kapcsolatos tanácsadás).

Bármilyen kérdése lenne a szűrési folyamat egyes lépéseivel kapcsolatban, kérdezze meg a háziorvosát.

Mindenképpen részt kell vennem vastagbéltükrözésen, ha nemnegatív lett a székletvér tesztem?

Igen, feltétlenül ajánlott a vastagbéltükrözés elvégzése a vér eredetének tisztázása érdekében. Ha Ön kéri, a vizsgálat előtt lehetőség van a háziorvoson kívül gasztroenterológus szakorvossal is konzultálnia a vizsgálat szükségességéről és menetéről.

Mi történik akkor, ha az egyik minta eredménye jó (negatív), a másik pedig rossz (nemnegatív) lesz?

A szűrési irányelv szerint - annak érdekében, hogy a betegség teljes mértékben kizárható legyen - amennyiben a két minta közül legalább az egyik nemnegatív, szükséges a vastagbéltükrözés. Tehát nincs különbség aközött, hogy mindkét, vagy csak az egyik mintában volt kimutatható rejtett vér. Előfordulhat például, hogy mindkét székletben volt rejtett vér, azonban az egyik esetében a széklet, vért nem tartalmazó részéből történt a mintavétel.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Puffad, fáj a hasa, gyakran fáradt? 5 korai tünet, ami vastagbélrákot jelezhet

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

vastagbélrák

Forrás: NNGYK
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához