Vastagbélrák - ha csillagos ez az érték a laborleleten, érdemes erre is gondolni!
Egy egyszerű vérvétel eredménye is felvetheti a gyanút.
A vastagbéldaganatok olyan rosszindulatú elváltozások, amelyek az alsó emésztőrendszerben fejlődnek ki. A vastag- és végbélrákok leggyakoribb formája az adenokarcinóma, amely az esetek mintegy 90 százalékát teszi ki.
Az American Cancer Society adatai szerint a vastagbélrák a férfiak és nők körében a negyedik leggyakrabban előforduló rákos megbetegedés. A kialakulásának kockázata az életkor előrehaladtával növekszik, és leggyakrabban a 50 év feletti felnőtteknél diagnosztizálják. Azonban aggasztó, hogy egyre gyakrabban diagnosztizálják a fiatalabbak körében is.
Kezdetekben ezek rendszerint apró ártalmatlan polipok formájában jelennek meg a vastagbél vagy a végbél nyálkahártyáján, jelentősebb tünetek nélkül. A baj az, hogy bizonyos polipok idővel elrákosodhatnak, ezért nagy figyelmet kell fordítani rájuk a szűrés alkalmával.
A vastagbélrák kockázati tényezői
- vastag-vagy végbélrák a családban
- polipok
- Bizonyos krónikus betegségek (pl. IBD, cisztás fibrózis)
- dohányzás
- jelentősebb alkoholfogyasztás
- vörös húsban vagy feldolgozott húsokban gazdag étrend
- túlsúly
- ülő életmód
Korai jelek
A vastagbélrák korai jeleinek felismerése létfontosságú, mivel a korábbi diagnózis jelentősen növeli a sikeres kezelés esélyeit. Sajnos azonban a vastagbélrák korai stádiuma gyakran tünetmentes, és sok esetben a jelek csak akkor válnak észrevehetővé, amikor a betegség már előrehaladottabb - éppen ezért van szükség rendszeres szűrésre. Több orvos ezért már 45 éves koruktól kezdve ajánlja a kolonoszkópiát (magasabb kockázat esetén még előbb és gyakrabban).
Ez azért fontos, mert így felfedezhetőek a polipok, melyeket ezáltal el lehet távolítani, még mielőtt azok rákossá válnának, valamint a vizsgálat során felismerhetővé válik a vastagbélrák, még korai stádiumban.
Amellett, hogy rendszeresen részt vesz ezeken a szűrővizsgálatokon, fontos, hogy ismerje a betegség tüneteit, hogy időben orvoshoz fordulhasson. Ezek a jelek a következők:
- változások a székletürítésben (hasmenés, székrekedés, ezek váltakozása)
- rektális vérzés vagy véres széklet
- hasi fájdalom
- puffadás
- megmagyarázhatatlan fogyás
A vérszegénység is egy fontos jel lehet
A vastagbélrák egyik korai jele a vérszegénység is lehet, amely akkor alakul ki, amikor a daganat vérzése miatt csökken a vörösvértestek és a hemoglobin szintje. Ez leggyakrabban fáradtságban, gyengeségben, szédülésben és szapora szívverésben nyilvánul meg.
A vérszegénység oka emellett még a daganat által felszabadított vegyi anyagok is, melyek új ereket képeznek (angiogenezis). Ezek azonban igen törékenyek és a tumor növekedésével könnyen sérülnek. A vérzés súlyosbodása nem csak a vörösvértestek, hanem a vérben lévő vas mennyiségének csökkenését is eredményezi (vashiányos vérszegénység). A daganat által okozott krónikus gyulladás tovább rontja a helyzetet azzal, hogy vas raktározódik el a szövetekben a hemoglobin helyett, tovább súlyosbítva a vérszegénységet.
A korai diagnózis kulcsfontosságú
Ahogy az összes rák esetében, ekkor is kiemelt fontosságú a korai diagnózis az eredményes terápiához. Amikor a rák már távoli szervekre is átterjedt, úgy túlélési arány jelentősen csökken, és az öt éves túlélési arány csupán 14%. Ezzel szemben, ha a rákot korai, lokalizált állapotban sikerül azonosítani, akkor ez az arány 90%-ra emelkedik. Ráadásul a korai diagnózis nemcsak a túlélési esélyeket javítja, hanem csökkenti az agresszív kezelések szükségességét is, amelyek jelentős hatással van betegek életminőségére.
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!
Puffad, szelesedik és ólmos fáradtságot érez? Ezek a vastagbélrák korai tünetei